W Stalowej Woli

Przybliżą nam Konfucjusza

Przybliżą nam Konfucjusza

W Stalowej Woli już oficjalnie mamy Centrum Języka i Kultury Chińskiej Liugong. Szarfy, przecięcia i przemówienia przypieczętowały byt placówki, która tymczasowo – chyba – mieści się w Bibliotece Międzyuczelnianej. Rozwinie się, gdy stalowowolanie zaczną się bardziej interesować kulturą Państwa Środka. Nie tylko językiem, który akuratnie budzi ciekawość wielu.

- Chiny i Polska mają długą i piękną historię – mówił Qin Rupei, wicegubernator autonomicznego regionu Guangxi Zhuang. To region zaprzyjaźniony z Podkarpaciem. Jednym z jego większych miast jest Liuzhou. Jednym z jego większych miast – ok. 800 tys. mieszkańców i przeszło tysiąc lat mieszczańskiej tradycji – jest Liuzhou. Z tym miastem zaprzyjaźniona jest Stalowa Wola. Nicie przyjaźni zaplotła firma LiuGong, która ma swoją centralę w mieście nad rzeką Liu Jiang. LiuGong niecałe 10 lat temu kupił znajdującą się w kryzysie część Huty Stalowa Wola i nad Sanem stworzył centrum ekspansji maszyn budowlanych na Europę. Chińczycy w Stalowej Woli są i nawet można się dziwić, że tak opornie kroczy asymilacja. Wystarczy tylko przybliżyć „długą i piękną historię”, a to idzie opornie. Teraz powinno to się zmienić. Jak miasto Stalowa Wola będzie miało pieniądze, może adekwatną placówkę otworzyć w Liuzhou.

Póki co języka chińskiego uczą się maluchy w Bibliotece Międzyuczelnianej, młodzież z LO im. KEN i kilku ochotników spoza szkół. Ambasadorkami chińszczyzny – tej od strony kulturalnej – są dwie wolontariuszki, które zdążyły nauczyć dzieci w wieku żłobkowo-przedszkolnym kultowej piosenki „Panie Janie”. Po chińsku oczywiście. W Bibliotece im. Wańkowicza widzieliśmy podręczniki do nauki chińskiego. Pozostaje nam tylko czekać na więcej. Może doczekamy się szerszej promocji tego, co w Państwie Środka się dzieje. Filmy, książki? Pole do popisu jest wielkie. Poprzedni włodarz miasta obiecał fiestę z okazji przywitania chińskiego nowego roku. Nie doczekał na urzędzie, ale do pomysłu warto wrócić. I gościom z Azji byłoby cieplej, i nam przyjemniej. Ostatecznie chodzi o przyjaźń ponad oceanami i kontynentami. Zai jian, czyli do widzenia. Na początek wystarczy.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Stalowej Woli

hjgj

Spotkanie opłatkowe w Środowiskowym Domu Pomocy w Radomyślu nad Sanem

stw24.pl17 stycznia 2019
hjfgjf

Muzyczny Parnas – XIV Forum Pianistyczne – koncert galowy

stw24.pl17 stycznia 2019
IMG_6568

Ewakuacja budynków KUL. Powodem informacja o bombie

stw24.pl16 stycznia 2019
16

Hej kolęda, kolęda… na Hutniku

stw24.pl16 stycznia 2019
trhydh

Przeniesiony Koncert karnawałowy Orkiestry Dętej MDK

stw24.pl16 stycznia 2019
IMG_6488

Tragiczny wypadek w Trześni

stw24.pl15 stycznia 2019
56464

Opowieści z Togo – spotkanie z Piotrem Pyrczem

stw24.pl15 stycznia 2019
KSRR-2030-w-Stalowej-Woli-780x390

Otwarte konsultacje z udziałem ministra Jerzego Kwiecińskiego

stw24.pl15 stycznia 2019
adamowicz

Niby daleko, a wszak blisko…

stw24.pl14 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl