W Stalowej Woli

Przybliżą nam Konfucjusza

Przybliżą nam Konfucjusza

W Stalowej Woli już oficjalnie mamy Centrum Języka i Kultury Chińskiej Liugong. Szarfy, przecięcia i przemówienia przypieczętowały byt placówki, która tymczasowo – chyba – mieści się w Bibliotece Międzyuczelnianej. Rozwinie się, gdy stalowowolanie zaczną się bardziej interesować kulturą Państwa Środka. Nie tylko językiem, który akuratnie budzi ciekawość wielu.

- Chiny i Polska mają długą i piękną historię – mówił Qin Rupei, wicegubernator autonomicznego regionu Guangxi Zhuang. To region zaprzyjaźniony z Podkarpaciem. Jednym z jego większych miast jest Liuzhou. Jednym z jego większych miast – ok. 800 tys. mieszkańców i przeszło tysiąc lat mieszczańskiej tradycji – jest Liuzhou. Z tym miastem zaprzyjaźniona jest Stalowa Wola. Nicie przyjaźni zaplotła firma LiuGong, która ma swoją centralę w mieście nad rzeką Liu Jiang. LiuGong niecałe 10 lat temu kupił znajdującą się w kryzysie część Huty Stalowa Wola i nad Sanem stworzył centrum ekspansji maszyn budowlanych na Europę. Chińczycy w Stalowej Woli są i nawet można się dziwić, że tak opornie kroczy asymilacja. Wystarczy tylko przybliżyć „długą i piękną historię”, a to idzie opornie. Teraz powinno to się zmienić. Jak miasto Stalowa Wola będzie miało pieniądze, może adekwatną placówkę otworzyć w Liuzhou.

Póki co języka chińskiego uczą się maluchy w Bibliotece Międzyuczelnianej, młodzież z LO im. KEN i kilku ochotników spoza szkół. Ambasadorkami chińszczyzny – tej od strony kulturalnej – są dwie wolontariuszki, które zdążyły nauczyć dzieci w wieku żłobkowo-przedszkolnym kultowej piosenki „Panie Janie”. Po chińsku oczywiście. W Bibliotece im. Wańkowicza widzieliśmy podręczniki do nauki chińskiego. Pozostaje nam tylko czekać na więcej. Może doczekamy się szerszej promocji tego, co w Państwie Środka się dzieje. Filmy, książki? Pole do popisu jest wielkie. Poprzedni włodarz miasta obiecał fiestę z okazji przywitania chińskiego nowego roku. Nie doczekał na urzędzie, ale do pomysłu warto wrócić. I gościom z Azji byłoby cieplej, i nam przyjemniej. Ostatecznie chodzi o przyjaźń ponad oceanami i kontynentami. Zai jian, czyli do widzenia. Na początek wystarczy.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Stalowej Woli

stw

Rusza III Plebiscyt Sportowy na najpopularniejszego sportowca portalu stw24.pl

stw24.pl7 grudnia 2018
sw

Wigilia w Stalowej Woli

stw24.pl7 grudnia 2018
wolontariat

Wolontariat jest cool!

stw24.pl6 grudnia 2018
2a

Huta Stalowa Wola S.A. zakończyła robotyzację technologii

stw24.pl6 grudnia 2018
Kocie Gory_2018_0817

Kolarze Voster ATS Team gotowi na nowy sezon

stw24.pl5 grudnia 2018
kogo szlęzaki

Kogo prąd kopnie?

stw24.pl5 grudnia 2018
komisja butryn

Rewizyjna? Na razie może jej nie być

stw24.pl4 grudnia 2018
straz

W stawie odnaleziono ciało 58-letniej kobiety

stw24.pl4 grudnia 2018
policja_stw

Wypadek na ulicy Niezłomnych

stw24.pl4 grudnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl