W Stalowej Woli

Przydział mieszkań, promocja Stalowej Woli i trzeci most na Sanie – opozycja o sprawach miasta

Przydział mieszkań, promocja Stalowej Woli i trzeci most na Sanie – opozycja o sprawach miasta

Dziś w planowanym miejscu budowy trzeciego mostu na Sanie, koło Galerii Vivo!, odbyła się konferencja prasowa radnych miejskich Damiana Marczaka i Andrzeja Szymonika ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego oraz radnego wojewódzkiego Andrzeja Szlęzaka z Koalicji Obywatelskiej.

Transparentne zasady przyznawania mieszkań

Jako pierwszy wypowiedział się Damian Marczak, który wspomniał o złożonej 11 kwietnia br. interpelacji w sprawie powiększenia składu Komisji Kwalifikacyjnej przy Miejskim Zakładzie Komunalnym w ramach programu „Z perspektywą w Stalowej Woli”. Radny proponował uzupełnienie składu o przedstawicielu klubów Rady Miasta. Zdaniem opozycji mieszkania nie trafiły do osób o średnich zarobkach, jak miało to wyglądać, ale do mieszkańców o zarobkach wysokich. Na chwilę obecną komisja składa się z pięciu osób: przedstawiciela prezydenta, przewodniczącego Rady Miasta, radcy prawnego oraz dwóch pracowników MZB.

- Chcieliśmy by były to osoby z doświadczeniem, np. z branży bankowej, z wiedzą na temat potrzeb mieszkańców, jak choćby osoby powiązane z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej – wyjaśnia radny.
Do pisma odniósł się prezes MZB Tomasz Gunia, który stwierdził, że komisja zakończyła już prace i nie widzi sensu jej poszerzania. Lokale w trzecim bloku otrzymają osoby z listy rezerwowej, a jest ich ok. 200. Przyznawanie mieszkań budzi od dawna wiele wątpliwości, nie tylko u opozycji, ale też zainteresowanych mieszkańców, którzy zgłaszają m.in. bardzo ogólne, wręcz lakoniczne, często jednozdaniowe wyjaśnienia odrzucenia ich w projekcie. Radni opozycji chcieliby, by zasady przyznawania tych mieszkań były transparentne. Przede wszystkim dlatego, że mieszkania są atrakcyjne dla uczestników programu, a jednocześnie mocno obciążają budżet miejski. Damian Marczak przypomniał też, że w ciągu ostatnich 4 lat MZB zostało dofinansowane dodatkowo kwotą 4 mln zł.

- W obecnej sytuacji miasta uważamy, że takie instytucje, jak MZB, powinny działać w taki sposób, by przynosić zyski mogące sfinansować ich działalność, a nie co chwila posiłkować się środkami z budżetu.

Brak strategii promocji miasta

Według Andrzeja Szymonika miasto jest promowane bez żadnej strategii, bez celów, a bez celów nie można mówić o działaniach czy efektach.

- Po rozmowach z panem prezydentem dowiedzieliśmy się, że będzie budowana ta strategia w oparciu właściwie nie wiadomo o co. W moim odczuciu każda promocja ma wtedy i tylko wtedy sens, kiedy jest realizowana w celu  osiągnięcia jakiegoś skutku – wyjaśniał.

Radny twierdził, że na posiedzeniu jednej z komisji prezydent Lucjusz Nadbereżny powiedział wprost, że miasto nie ma celów promocji, bo te mają wskazać później sami mieszkańcy. Obecną formę promocji nazwał wprost wyrzucaniem pieniędzy w błoto, co przy takim wysokim zadłużeniu nie ma uzasadnienia. Andrzej Szymonik, jako osoba z doświadczeniem, wskazał na potrzebę ustalenia celów szczegółowych, by przystąpić do adekwatnych działań, w przeciwnym razie „nie wiadomo, gdzie strzelamy”.

Trzeci most na Sanie – dla kogo, po co i dlaczego teraz?

Z kolei o planach budowy trzeciego mostu na Sanie wypowiedział się były włodarz miasta, Andrzej Szlęzak. Radny wojewódzki wypowiedział się już na ten temat na swoim profilu facebookowym, a prezydent Lucjusz Nadbereżny nazwał ten komentarz „skandalem”.

- Skandalem jest to, co się w Stalowej Woli robi w sprawie tego mostu. Panu Nadbereżnemu i panu Ortylowi chciałem przypomnieć, że stanowczo protestowali wtedy, kiedy ja o idei tego mostu, w tym miejscu, mówiłem. Minęło parę lat i zastanawiam się, co takiego się zmieniło, że oni teraz są gorącymi entuzjastami tego mostu i pieją, że to ich wielki sukces? – zripostował Andrzej Szlęzak.

Były prezydent mówił, że jego plan zakładał realizacje dwóch celów – integrację miasta w perspektywie poszerzenia o tereny po drugiej stronie Sanu oraz skomunikowanie strefy przemysłu z obwodnicą drogą S74. Ciąg komunikacyjny miał się zaczynać przy hucie i strefie specjalnej i przez ul. Przemysłową wieźć do ul. Chopina i mostu. Obecnie nie jest planowane poszerzenie terenów Stalowej Woli, a zdaniem radnego wojewódzkiego z powodu braku rozwoju miasta, budowa mostu jest nieuzasadniona.

- Oczywiście, jak jest rzeka i jak jest most, to jest to fajne, ale tu jest kwestia wydania 360 mln zł. Stalowa Wola na pewno nie straci. Co zyska? To będzie można dyskutować. Ile się będzie na to trzeba zadłużyć, to inna kwestia. To pokazuje według mnie, bezsens polityki regionalnej albo kompletny jej brak ze strony PiS-u – dodał.
Andrzej Szlęzak poruszył też kwestię zmiany metodologii oceny wniosków w Warszawie, co w jego odczuciu jest robione celowo, by zmieniać beneficjentów dofinansowań. Te zmiany eliminują wiele samorządów, o czym już nieraz słyszał.

IMG_1046

Agata Linek

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. ONR

    14 czerwca 2019 at 16:50

    Jak zwykle popitoliły i poszły. Żadnych konkretów jakieś pobożne życzenia i stare pomysły …. generalnie dno i wodorosty.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl