W Stalowej Woli

Przyjmą wszystko, część odnowią

Przyjmą wszystko, część odnowią

…i sprzedadzą. Za niewielką kwotę, ale zawsze jakiś grosz trafi do kieszeni Miejskiego Zakładu Komunalnego. Ten grosz w całej operacji jest mniej ważny, niż to, że na składowisko trafi mniej odpadów. Taki mniej więcej sens ma jedyna uchwała podjęta na środowej sesji Rady Miejskiej.

Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwórstwa Odpadów Komunalnych chce rozbudować swoje linie technologiczne. Pisaliśmy o tym przy okazji przyłączania Niska do przymierza funkcjonujących wokół Stalowej Woli gmin prowadzących wspólną gospodarkę odpadami. Nisko zostało przyjęte do tego stowarzyszenia bez warunków wstępnych, gdyż Zakładowi MBPOK potrzebny jest stały dopływ odpadów. Na rozbudowę linii technologicznej pieniądze ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i chętnie wesprze nimi stalowowolski zakład, ale stawia warunki. Jednym z nich jest poszerzenie oferty Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), w naszym stalowowolskim przypadku „Rupieciarni”.

Prowadzenie Punktów SZOK jest zadaniem własnym gminy. Stalowa Wola ma dwie „Rupieciarnie” i o ile ta przy ul. 1 Sierpnia będzie działała w dotychczasowej formule, to druga – przy ul. COP – rozszerzy swoją działalność. Będzie to niewielkie rozszerzenie, ale dla MZK, jako starającego się o pieniądze z NFOŚ bardzo istotne. W „Rupieciarni” przy ul. COP powstanie kącik drobnych napraw. Wszystko o większych gabarytach, co tam dostarczymy, a będzie się nadawało do liftingu, zostanie naprawione, a po naprawie sprzedane. Przez to nie trafi na wysypisko śmieci, co jest meritum całej operacji.

Takie punkty drobnych napraw są bardzo popularne na Zachodzie i istnieją już w wielu naszych miastach, m.in. w Rzeszowie i Krakowie. Zazwyczaj prowadzą je wolontariusze, którzy zbierają po śmietnikach cenniejsze rupiecie, renowują co się da i sprzedają za marne grosze. I za takie grosze można czasami kupić meblowe rarytasy. Pieniądze zarobione przekazują na działalność np. schronisk dla bezdomnych lub inne cele. Dziwne, że do tej pory ten pomysł nie został skopiowany przez wolontariuszy, ale dobre i to co zostało niejako wymuszone. Uchwała powołująca punkt renowacji odpadów obowiązywać będzie od 1 lipca br., a więc zaraz po tym dniu będziemy w „Rupieciarni” przy ul. COP szukać czegoś, co nadaje się np. do wystroju naszego mieszkania.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Stalowej Woli

DSC_0668

Dzień Strażaka w Stalowej Woli

stw24.pl17 maja 2019
20190514_180618

Tomasz Piątek opowiadał o Morawieckim w Stalowej Woli

stw24.pl17 maja 2019
me 13

Krótki przebłysk słońca

stw24.pl17 maja 2019
pielgrzymi

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl15 maja 2019
Obwodnica budowa

Będzie obwodnica, będą utrudnienia

stw24.pl15 maja 2019
Karpiński

Rewaloryzacja Galerii Karpińskiego trwa

stw24.pl14 maja 2019
szybownicy

Z pogodą nawet najlepsi przegrywają

stw24.pl14 maja 2019
lop 1

Jedziemy!!! …za dwa lata

stw24.pl13 maja 2019
sdafasfsdfdsaf

Odrobina nauki w Parku24

stw24.pl13 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl