W Stalowej Woli

Przyjmą wszystko, część odnowią

Przyjmą wszystko, część odnowią

…i sprzedadzą. Za niewielką kwotę, ale zawsze jakiś grosz trafi do kieszeni Miejskiego Zakładu Komunalnego. Ten grosz w całej operacji jest mniej ważny, niż to, że na składowisko trafi mniej odpadów. Taki mniej więcej sens ma jedyna uchwała podjęta na środowej sesji Rady Miejskiej.

Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwórstwa Odpadów Komunalnych chce rozbudować swoje linie technologiczne. Pisaliśmy o tym przy okazji przyłączania Niska do przymierza funkcjonujących wokół Stalowej Woli gmin prowadzących wspólną gospodarkę odpadami. Nisko zostało przyjęte do tego stowarzyszenia bez warunków wstępnych, gdyż Zakładowi MBPOK potrzebny jest stały dopływ odpadów. Na rozbudowę linii technologicznej pieniądze ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i chętnie wesprze nimi stalowowolski zakład, ale stawia warunki. Jednym z nich jest poszerzenie oferty Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), w naszym stalowowolskim przypadku „Rupieciarni”.

Prowadzenie Punktów SZOK jest zadaniem własnym gminy. Stalowa Wola ma dwie „Rupieciarnie” i o ile ta przy ul. 1 Sierpnia będzie działała w dotychczasowej formule, to druga – przy ul. COP – rozszerzy swoją działalność. Będzie to niewielkie rozszerzenie, ale dla MZK, jako starającego się o pieniądze z NFOŚ bardzo istotne. W „Rupieciarni” przy ul. COP powstanie kącik drobnych napraw. Wszystko o większych gabarytach, co tam dostarczymy, a będzie się nadawało do liftingu, zostanie naprawione, a po naprawie sprzedane. Przez to nie trafi na wysypisko śmieci, co jest meritum całej operacji.

Takie punkty drobnych napraw są bardzo popularne na Zachodzie i istnieją już w wielu naszych miastach, m.in. w Rzeszowie i Krakowie. Zazwyczaj prowadzą je wolontariusze, którzy zbierają po śmietnikach cenniejsze rupiecie, renowują co się da i sprzedają za marne grosze. I za takie grosze można czasami kupić meblowe rarytasy. Pieniądze zarobione przekazują na działalność np. schronisk dla bezdomnych lub inne cele. Dziwne, że do tej pory ten pomysł nie został skopiowany przez wolontariuszy, ale dobre i to co zostało niejako wymuszone. Uchwała powołująca punkt renowacji odpadów obowiązywać będzie od 1 lipca br., a więc zaraz po tym dniu będziemy w „Rupieciarni” przy ul. COP szukać czegoś, co nadaje się np. do wystroju naszego mieszkania.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Stalowej Woli

dav

Wandal czai się na cmentarzu

stw24.pl17 lipca 2019
wojewoda 2

Gość w dom, a ludzie nie przyszli

stw24.pl17 lipca 2019
policja11

Nietrzeźwi użytkownicy dróg

stw24.pl17 lipca 2019
rds

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

stw24.pl17 lipca 2019
z5

Spotkanie strażaków z harcerzami w Zaklikowie

stw24.pl16 lipca 2019
pierogi

Pierogi, hołubce i kuchenna chemia

stw24.pl16 lipca 2019
dycha pierwszy andrij

Siódma „Stalowa Dycha”

stw24.pl16 lipca 2019
pan_1000x600

„Jedynka” z Radymna i Nowogrodzkiej

stw24.pl15 lipca 2019
303-190684

Rekonesans na drogach w trakcie modernizacji linii kolejowej

stw24.pl15 lipca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl