W Stalowej Woli

Przyjmują tylko pacjentów z zagrożeniem życia

Przyjmują tylko pacjentów z zagrożeniem życia

37 pielęgniarek z Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli nie przyszło do pracy 9 lipca z powodu zwolnień lekarskich. 10 lipca liczba ta zwiększyła się do 61. Oznacza to, że pielęgniarki przyłączają się do ogólnopolskiej akcji, w której walczą o wyższe wynagrodzenia. W związku z zaistniałą sytuacją placówka przyjmuje tylko pacjentów z zagrożeniem życia.

Jak informuje Edward Surmacz, dyrektor szpitala, nadal wstrzymane są przyjęcia pacjentów, są trudności z zabezpieczeniem obsady dyżurów w porze nocnej.

Najwięcej zwolnień lekarskich przyniosły pielęgniarki z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, dlatego też oddział ten został zamknięty. Blok operacyjny pracuje w trybie ostrym.
Brakujące obsady pielęgniarek zabezpieczają pielęgniarki oddziałowe.

Ponadto, jak informuje dyrekcja, 29 czerwca Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył szereg postulatów niemożliwych do spełnienia, m.in. chodziło o podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych o kwotę nie mniejszą niż 1 800 zł od 1 lipca tego roku.

Rozmowy dyrekcji szpitala z przedstawicielami Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych są przewidziane na 12 lipca.

Tym samym pielęgniarki ze Stalowej Woli przyłączyły się do pielęgniarek z innych miast, które walczą o wyższe pensje. W naszym województwie taka sytuacja jest w szpitalu w Tarnobrzegu, Rzeszowie i Mielcu.

Jak informuję Podkarpacki Urząd Wojewódzki, według stanu na 5 lipca w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu przedłożono 130 zwolnień lekarskich na 488 pielęgniarek i położnych ogółem. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie złożono 191 zwolnień lekarskich na 1 021 pielęgniarek i położnych ogółem. Natomiast w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu odnotowano 218 zwolnień lekarskich na 405 pielęgniarek i położnych.

Przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został wyznaczony mediator. Samorząd Województwa Podkarpackiego zaznacza, że rozwiązania płacowe i organizacyjne, które zostaną wypracowane ze związkami zawodowymi w Szpitalu Klinicznym nr 2 jako wynik mediacji, będą mieć zastosowanie we wszystkich szpitalach wojewódzkich. Termin mediacji został wyznaczony na 12lipca.

Jak informuje Samorząd Województwa Podkarpackiego, w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ze 191 zwolnień lekarskich, przedstawionych przez personel medyczny w ubiegły piątek, 10 lipca było ich 118, a Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu z 217 zwolnień w piątek, było 94.
W obu szpitalach normalnie działa SOR, w Tarnobrzegu funkcjonuje chirurgia, a podnoszona jest interna. W Rzeszowie wzmocnione zostało ambulatorium ortopedyczne działające przy stacji Pogotowia Ratunkowego.

Jak informuje samorząd, Marszałek Województwa Podkarpackiego wystąpi do dyrektora Podkarpackiego Narodowego Funduszu Zdrowia, aby rozważył możliwość sfinansowania świadczeń dla szpitali, które w obecnej sytuacji dodatkowo przyjmują pacjentów, ponad wyznaczone limity.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. aliofox

    12 lipca 2018 at 19:18

    Strasznie się wysili pan marszałek Ortyl Władysław bo wystąpi do dyr NFZ by ten dał więcej kasy dla tych szpitali, które jeszcze nie… strajkują! Panie marszałku niech się pan nie kompromituje tymi słowy. Po części to pan jest odpowiedzialny za panujący chaos w służbie zdrowie tego województwa. Nie ma pan odwagi powiedzieć gorzkich słów pod adresem rządzących, hojnie rozdających nasze podatki to niech pan idzie do… domu! Skoro jest zapaść finansowa w tej grupie zawodowej to śmiesznym jest leczenie tego tabletką od bólu głowy! Gdzie jest przyzwoitość, a może to słowo już nie jest w obiegu językowym?

  2. kris35

    23 lipca 2018 at 22:31

    Jarek . Oj przepraszam za błąd ortograficzny . Chciałem napisać karzeł – no teraz lepiej . Schował ten swój głupi łeb w piasek . A nogę moczy w misce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

beznazwy_panorama1 medium

Boisko wielofunkcyjne w Burdzach

stw24.pl18 września 2018
główne

PiS przedstawił kandydatów do Rady Miejskiej

stw24.pl17 września 2018
lucek

Kampania z falstartem

stw24.pl17 września 2018
anita włodarczyk

Anita Włodarczyk poprowadzi lekcje w-f w Radomyślu nad Sanem

stw24.pl17 września 2018
policja_stw

Oszukiwał przy wynajmie mieszkania. Policja poszukuje osób pokrzywdzonych

stw24.pl17 września 2018
hsw4

Rekordowy wynik Huty Stalowa Wola SA za 8 miesięcy 2018 r.

stw24.pl14 września 2018
Policja2

Nietrzeźwy motorowerzysta przewrócił się na drodze

stw24.pl14 września 2018
policja

Nisko. Na ul. Sandomierskiej zginął rowerzysta

stw24.pl13 września 2018
DSC_0056

Nowy wóz już w garażu OSP Przyszów

stw24.pl13 września 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl