W Stalowej Woli

Przyjmują tylko pacjentów z zagrożeniem życia

Przyjmują tylko pacjentów z zagrożeniem życia

37 pielęgniarek z Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli nie przyszło do pracy 9 lipca z powodu zwolnień lekarskich. 10 lipca liczba ta zwiększyła się do 61. Oznacza to, że pielęgniarki przyłączają się do ogólnopolskiej akcji, w której walczą o wyższe wynagrodzenia. W związku z zaistniałą sytuacją placówka przyjmuje tylko pacjentów z zagrożeniem życia.

Jak informuje Edward Surmacz, dyrektor szpitala, nadal wstrzymane są przyjęcia pacjentów, są trudności z zabezpieczeniem obsady dyżurów w porze nocnej.

Najwięcej zwolnień lekarskich przyniosły pielęgniarki z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, dlatego też oddział ten został zamknięty. Blok operacyjny pracuje w trybie ostrym.
Brakujące obsady pielęgniarek zabezpieczają pielęgniarki oddziałowe.

Ponadto, jak informuje dyrekcja, 29 czerwca Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył szereg postulatów niemożliwych do spełnienia, m.in. chodziło o podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych o kwotę nie mniejszą niż 1 800 zł od 1 lipca tego roku.

Rozmowy dyrekcji szpitala z przedstawicielami Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych są przewidziane na 12 lipca.

Tym samym pielęgniarki ze Stalowej Woli przyłączyły się do pielęgniarek z innych miast, które walczą o wyższe pensje. W naszym województwie taka sytuacja jest w szpitalu w Tarnobrzegu, Rzeszowie i Mielcu.

Jak informuję Podkarpacki Urząd Wojewódzki, według stanu na 5 lipca w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu przedłożono 130 zwolnień lekarskich na 488 pielęgniarek i położnych ogółem. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie złożono 191 zwolnień lekarskich na 1 021 pielęgniarek i położnych ogółem. Natomiast w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu odnotowano 218 zwolnień lekarskich na 405 pielęgniarek i położnych.

Przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został wyznaczony mediator. Samorząd Województwa Podkarpackiego zaznacza, że rozwiązania płacowe i organizacyjne, które zostaną wypracowane ze związkami zawodowymi w Szpitalu Klinicznym nr 2 jako wynik mediacji, będą mieć zastosowanie we wszystkich szpitalach wojewódzkich. Termin mediacji został wyznaczony na 12lipca.

Jak informuje Samorząd Województwa Podkarpackiego, w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ze 191 zwolnień lekarskich, przedstawionych przez personel medyczny w ubiegły piątek, 10 lipca było ich 118, a Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu z 217 zwolnień w piątek, było 94.
W obu szpitalach normalnie działa SOR, w Tarnobrzegu funkcjonuje chirurgia, a podnoszona jest interna. W Rzeszowie wzmocnione zostało ambulatorium ortopedyczne działające przy stacji Pogotowia Ratunkowego.

Jak informuje samorząd, Marszałek Województwa Podkarpackiego wystąpi do dyrektora Podkarpackiego Narodowego Funduszu Zdrowia, aby rozważył możliwość sfinansowania świadczeń dla szpitali, które w obecnej sytuacji dodatkowo przyjmują pacjentów, ponad wyznaczone limity.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. aliofox

    12 lipca 2018 at 19:18

    Strasznie się wysili pan marszałek Ortyl Władysław bo wystąpi do dyr NFZ by ten dał więcej kasy dla tych szpitali, które jeszcze nie… strajkują! Panie marszałku niech się pan nie kompromituje tymi słowy. Po części to pan jest odpowiedzialny za panujący chaos w służbie zdrowie tego województwa. Nie ma pan odwagi powiedzieć gorzkich słów pod adresem rządzących, hojnie rozdających nasze podatki to niech pan idzie do… domu! Skoro jest zapaść finansowa w tej grupie zawodowej to śmiesznym jest leczenie tego tabletką od bólu głowy! Gdzie jest przyzwoitość, a może to słowo już nie jest w obiegu językowym?

  2. kris35

    23 lipca 2018 at 22:31

    Jarek . Oj przepraszam za błąd ortograficzny . Chciałem napisać karzeł – no teraz lepiej . Schował ten swój głupi łeb w piasek . A nogę moczy w misce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policja2

Nietrzeźwy 35-latek chodził po torowisku

stw24.pl14 grudnia 2018
szkoła sikorskiego

Kumulacja w szkołach

stw24.pl13 grudnia 2018
marcel_top

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl13 grudnia 2018
serce

“Serce na Odwyku” w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli

stw24.pl13 grudnia 2018
DSC_0260

Most na Bukowej już po przebudowie

stw24.pl13 grudnia 2018
01

Mikołaje rowerami wyruszyli ulicami Radomyśla nad Sanem

stw24.pl13 grudnia 2018
karetka3

Nowa karetka w szpitalu w Stalowej Woli

stw24.pl13 grudnia 2018
jacek wszoła

Jacek Wszoła gościem specjalnym na III Balu Mistrzów Sportu

stw24.pl12 grudnia 2018
bo w babach

Bo w kobietach jest siła

stw24.pl12 grudnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl