W Stalowej Woli

Rada się ukonstytuowała

Rada się ukonstytuowała

Samorząd miejski ma swoje władze. Po czterech pierwszych latach, które właśnie upłynęły, przez następnych pięć w Radzie Miejskiej rządzić będzie PiS i Stanisław Sobieraj indywidualnie. Wspierać go będą Agata Krzek (PiS) i Jerzy Augustyn (Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe). Z utratą stołka wiceprzewodniczącego RM musiał się pogodzić Jan Sibiga (PiS).

W poniedziałkowe południe nowi radni miejscy spotkali się po raz pierwszy. Sesja inauguracyjna to zawsze polityczne podchody, zazwyczaj bez sensacji. Nie mogło być niespodzianek w Stalowej Woli, bowiem Prawo i Sprawiedliwość ma 15 mandatów, na 23 wszystkie. Wiadomym było, że przewodniczyć samorządowi będzie przedstawiciel dominującego ugrupowania. Od wyborów każdy interesujący się samorządem wiedział, że stanowisko to zostanie powierzone S. Sobierajowi. I tak się stało. Wygrał przy tylko jednym głosie sprzeciwu. Ale już przy tym wyborze swoje miejsce zaakcentowała opozycja. Radna Renata Butryn występując w imieniu ośmiorga radnych mniejszości stwierdziła, że nie będzie w najważniejszych wyborach kandydata opozycji, bo wybory z góry są przesądzone. Opozycja liczyła na jedno zastępstwo, co jest przyjętym zwyczajem. I na tym zwyczajowy savoir vivre się skończył.

Ze strony mniejszości padła kandydatura J. Augustyna. Kandydatura bardzo uzasadniona długim stażem samorządowym. PiS na zastępczynię S. Sobieraja zgłosił A. Krzek. Tak miało być. W tym jednak momencie sama kandydatka zgłosiła kolejnego kandydata. J. Sibiga zgodził się kandydować, a tym samym zburzone zostały przedsesyjne umowy. Potrzebna była długa przerwa, która niczego nie wniosła. Po wznowieniu obrad kandydatka Krzek zgodziła się wycofać z wyborów, pod warunkiem, że opozycja zrezygnuje z kandydata Augustyna, a zastąpi go Andrzejem Szymonikiem, niedoszłym prezydentem miasta. To wzburzyło mniejszością. Renata Butryn,radna z poselskim doświadczeniem powiedziała, że PiS nie będzie opozycji dyktowało kandydatów, a Szymonik nie zgodził się na start. Na wyborczym polu została trójka. Radna Krzek dostała 15 głosów, radny Augustyn głosów 13, a radny Sibiga o trzy mniej.

A gdy RM się w pełni ukonstytuowała oficjalnie obowiązki prezydenta objął Lucjusz Nadbereżny. Taka ceremonia wiąże się z włożeniem łańcucha z godłem miasta na ramiona elekta. Później były już tylko kwiaty, życzenia i słowo od włodarza. – Towarzyszkami mojego codziennego życia będą pokora, powściągliwość i praca – po ślubowaniu włodarz Stalowej Woli przypomniał zawołanie sprzed czterech lat.

nadberezny

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. renata

    20 listopada 2018 at 10:32

    hej Nabozny kiedy bedzie obwodnica w miescie

  2. tomisława

    20 listopada 2018 at 15:38

    Obwodnica miasta to odległa dal, która częściowo jak omam przybliża się do (oczu a to znowu znika) miasta przed wyborami a potem znowu znika. To taka niegroźna choroba dla której nie trzeba chodzić do lekarza! Potrzeba tylko silnej wiary w… cuda! Teraz przybliży się wiosną i jesienią 2019 roku tuż przed wyborami do PE i do Sejmu! Potem znowu przywykniemy do jazdy przez środek miasta. Nikt nikomu w tym mieście nie broni wierzyć w cuda.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

butryn renata

Bruksela a może Wiejska?

stw24.pl21 maja 2019
IMG_20190518_092751

Tęskni mi się za kudłatymi spacerami – wywiad z Aleksandrą Grzelą

stw24.pl21 maja 2019
IMG_9707

Zbigniew Ziobro o polityce na KUL

stw24.pl21 maja 2019
bmk_plakat_informacyjny_2019_b

Weź udział w kulturalnym projekcie

stw24.pl21 maja 2019
IMG_9797

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji S74

stw24.pl21 maja 2019
me 2

Szybują między kroplami deszczu

stw24.pl20 maja 2019
12jubileusz

Szkoła starsza niż miasto

stw24.pl20 maja 2019
br 11

Do Strasburga nie pojadą pudrować trupa

stw24.pl20 maja 2019
noc 5

Magia sobotniej nocy

stw24.pl20 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl