Rozrywka

Renata Butryn-pytania do prezydenta

Renata Butryn-pytania do prezydenta

W ostatnich dniach nie tylko Stalowa Wola, ale cała Polska, obserwuje dość gorszący spektakl medialny z panią dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 – Joanną Niwierską, w roli głównej.

Pani dyrektor jest osobą, która wygrała konkurs ogłoszony przez pana prezydenta Lucjusza. Nadbereżnego i podlega jego jurysdykcji.

Panie Prezydencie, społeczność Stalowej Woli, spora grupa rodziców uczniów Publicznej Skoły nr 11, nauczyciele oczekują od Pana reakcji i jednoznacznej oceny zaistniałych zdarzeń. Rządzenie miastem polega nie tylko na wręczaniu nagród, przyjmowaniu różnych osobistości, promowaniu książek i wbijaniu „pierwszej łopaty”, ale, a może przede wszystkim, na podejmowaniu trudnych decyzji.

Brak tych decyzji może zostać odczytany jako forma akceptacji dla tego typu działań i zachowań .

Na swoim prywatnym koncie w mediach społecznościowych pani dyrektor Niwierska udostępniła post zachęcający do wstąpienia w szeregi Obozu Narodowo – Radykalnego, stowarzyszenia oskarżanego o propagowanie ideologii totalitarnych, takich jak faszyzm i nazizm. Te oskarżenia ożyły po Marszu Niepodległości, na którym pojawiły się rasistowskie i ksenofobiczne hasła.

Już sam fakt zamieszczenia tego typu plakatu, w mojej subiektywnej ocenie, dyskwalifikuje panią dyrektor jako osobę pełniącą poważną funkcję w publicznej szkole. Dyskusja , którą pani Niwierska podjęła na wspomnianym koncie społecznościowym i w ramach której udowadnia , iż istnieje „zdrowy nacjonalizm” ,skłania do zadania pytania , czy osoba o takich poglądach może w ogóle pełnić funkcję wychowawcy młodzieży i sprawować merytoryczny nadzór nad kadrą nauczycielską? Jednoznacznej oceny nacjonalizmu, dokonał, niedawno goszczący i serdecznie przyjmowany przez sporą część mieszkańców naszego miasta, Pan Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda:

„Patriotyzm to miłość ojczyzny(..) Nacjonalizm to spojrzenie negatywne, to spojrzenie, że nasz kraj jest tylko dla nas. To nieprawda. Nasz kraj jest dla wszystkich tych, którzy chcą żyć uczciwie i którzy chcą go budować. To jest podstawowe kryterium”.

Pominę artykuły z Karty Nauczyciela , artykuły z Konstytucji RP(Art.31,37,48,53) czy paragrafy z Kodeksu Karnego dotyczące obowiązków dyrektora szkoły, nietolerancji , rasizmu, bezstronności, poszanowania godności wszystkich ludzi. Są one jasne i oczywiste i należy ich przestrzegać w każdej przestrzeni, a szczególnie, jak się jest osobą publiczną

Tłumaczenia ,że to było konto prywatne pani dyrektor, są absolutnie chybione. Dyrektor jest osobą publiczną, i w sposób oczywisty, podlegającą ograniczeniom wynikającym z charakteru pełnionej funkcji i służby publicznej. Obejmując stanowisko dyrektora szkoły, pani Niwierska wyraziła tym samym zgodę na te ograniczenia, czyli jej prywatne konto społecznościowe podlega ocenie poprzez pryzmat pełnionej przez nią funkcji.

Jako nauczycielka z długim stażem z niepokojem odbieram także płynące z różnych stron sygnały co do sposobu zarządzania szkołą przez panią dyrektor, a szczególnie te ,które dotyczą niszczenia wieloletniej tradycji, np. usunięcie wystawy prezentującej historię Szarych Szeregów, patrona szkoły i zastąpienie jej hasłem” Bóg, Honor ,Ojczyzna”( na marginesie zastanawiający zbieg okoliczności, bo to hasło jest mocno„eksploatowane” przez ONR).

Czemu to ma służyć? Co „niedobrego” jest w historii Szarych Szeregów?

Zarządzenie pani dyrektor, czy sugestie dla wychowawców, dotyczące „zakazu” wróżb w trakcie szkolnej zabawy „andrzejkowej” są po prostu absurdalne. Czekam teraz z niepokojem na to, że pani dyrektor zawnioskuje o wykreślenie ze spisu lektur – ballad, „Dziadów”cz. II i IV A. Mickiewicza jako „propagujących niebezpieczne dla uczniów i ich moralności gusła , czary i magię”.
W zaistniałej sytuacji oczy dyrektorów szkół, nauczycieli , rodziców i nas „szarych ludzi” są zwrócone na Pana , Panie Prezydencie, także dlatego, gdyż decyzje podjęte w tej sprawie będą jednocześnie odpowiedzią na ważne pytanie – w którym kierunku zmierza polska szkoła ? Czy stanie się obyczajem urządzanie w każdym miesiącu patriotycznych apeli kosztem lekcji, na których nauczyciele mają obowiązek realizacji programu nauczania? Czy, aby na pewno nie stanie się normą ideologizacja dzieci i młodzieży w duchu „zdrowego nacjonalizmu” głoszonego „prywatnie” przez panią dyrektor Szkoły Publicznej nr11, w czym już wsparła ją na wspomnianym koncie społecznościowym jedna z nauczycielek historii w tej szkole? Jak będzie wyglądać, w myśl nowych przepisów o oświacie, ocena moralna innych nauczycieli dokonywana przez panią Niwierską i dyrektorów innych szkół, jakie będą kryteria tej oceny ?

Renata Butryn

wieloletnia nauczycielka, b. posłanka

Zobacz Komentarze (9)

Komentarze

 1. Klemens Janicki

  17 listopada 2017 at 18:46

  Pani Reniu, fajnie, że Pani powołuje się na paragrafy, ale żaden nie został naruszony.

  To wszystko.

  Proszę.

 2. zaza

  17 listopada 2017 at 19:15

  Dziękuję Pani Poseł. Nie popieram PO i Kodu tym bardziej ale serce boli jak marnuje ta kobieta z przyzwoleniem władz oświatowych i prezydenta szkołę jedenastkę.
  Przed konkursem były prośby do prezydenta aby nie przekazywać takiej szkoły w ręce niedoświadczonej osoby. Ale ona przeszła najgorsze obawy . Jest fatalna i niszczy szkołę.

 3. tato

  17 listopada 2017 at 20:07

  Tak to jest jak osobie nie przygotowanej i nie doświadczonej oddaje się za dużą władzę, pani tworzy własny folwark w miejscu gdzie absolutnie nie ma miejsca na politykę, proszę nie niszczyć dobrego imienia szkoły i jej pięknych tradycji wychowawczych, proszę się opamiętać a własne kompleksy rozwiązywać prywatnie bo to bardzo nie profesjonalne i złe zwłaszcza dla dzieci uczniów tej szkoły.

 4. Rodzic

  17 listopada 2017 at 22:57

  Pani Butryn tak bardzo troszczy się o dobro uczniów A popiera czarne marsze czyli “moje ciało, mój wybór”. Za czasów kadencji Po-PSL głosowała za zmniejszeniem godzin historii i języka polskiego w szkołach. Nauczycielka z długoletnim stażem chyba kiepską ma pamięć.

 5. robin

  18 listopada 2017 at 20:19

  Tej pani to kolejarze z Rozwadowa dziękuja za “uratowanie ” miejsc pracy. Wielce pomogła razem z “Rynasiwiczem” A pani koleżanka partyjna to co ostatnio wszyscy usłyszeli to Danuta Maria Hübner z domu Młynarska (ur. 8 kwietnia 1948 w Nisku), postanowieniem prezydenta RP z 11 listopada 1996, w uznaniu wybitnych zasług w służbie publicznej, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a w 1997 została odznaczona portugalskim Orderem Zasługi, a w 2014 odebrała francuską Legię Honorową w klasie oficera – głosowała przeciw Polsce z tym płaczącym “bonim” – Mieszkańcy Niska nadajcie tytuł obywatela Niska głosującego przeciw Polsce. A fee. Co na to zacni mieszkańcy Niska ? :) :)

 6. gieniu

  21 listopada 2017 at 07:50

  To jest typowe zachowanie i reakcja na to co prezentują nam elity polityczne z PO i NOWOCZESNEJ. Jeżeli ludzie widzą zdrajców gotowych podpalić POLSKĘ, w zamian za przejęcie władzy, popadają w radykalizm. Teraz warto zadać pytanie czy lepiej być nacjonalistą czy zdrajcą???

  Nacjonalizm – postawa, a także forma ideologii, opierająca się na faworyzowaniu i wywyższaniu cech własnego narodu z równoczesną niechęcią do innych narodów; w skrajnych przypadkach może przerodzić się w ksenofobię, szowinizm.

 7. filla

  21 listopada 2017 at 10:41

  ‘robin” nie szukaj u pani Hubner odznaczeń ani też głosowań jak to robiła. Popatrz na byłych eurodeputowanych i ich zachowanie się jak nadawali na rząd czy li na Polskę. Odtwórz sobie wystąpienia pp. Dudy, Ziobry, Legutko, Czarneckiego. Tamte to były dobre a te są złe? Przecież to jest ta sama Polska!

 8. karolina

  21 listopada 2017 at 15:59

  JADWIGA STANISZKIS, KIEDYŚ APOLOGETKA PIS:

  “- PiS dla umocnienia władzy wykorzystuje kompleksy, frustrację jednostek, kompleksy narodowe wobec Zachodu. Sytuacja w Polsce jest poważna. (…) Kaczyński chce przebudować społeczeństwo i uczynić z instytucji społecznych narzędzia kontroli. Grożono uczniom, że jeśli będą uczestniczyć w marszach KOD, to odpowiadać będzie też rodzic i nauczyciel. Przebudowa społeczeństwa przez PiS to coś znacznie niebezpieczniejszego niż tylko wymiana elit. To pomylony projekt – kontynuowała.”

  • forteca

   22 listopada 2017 at 14:48

   “karolina” o tym co mówiła p. Staniszkis(kiedyś fanka Jarosława!!!) i co Ty piszesz zaswiadcza tworzenie legalnych struktur “donosicieli” nazywanych na użytek pis-lamu “sygnalistami”. Kiedyś byli “TW” a teraz będą “JW”. Jaka to róznica? Chory kraj z marionetkami w rolach głównych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Rozrywka

Więcej w Rozrywka

stal

Stal coraz bliżej dna.

stw24.pl1 kwietnia 2018
jerzy

Można wygrać z PiS-em.?

stw24.pl11 marca 2018
received_10211351229239296

Kto na emeryturę związkową trafi?

stw24.pl20 stycznia 2018
lucjusz_nadberezny_wyr

BYŁ 2017, BĘDZIE 2018

stw24.pl1 stycznia 2018
StalowaWola1

ILU BOGATYCH, ILU MILIONERÓW?

stw24.pl28 grudnia 2017
telefon

Dyrektorzy na telefon?

stw24.pl16 grudnia 2017
zaremba

Radny Zaremba skazany prawomocnym wyrokiem

stw24.pl5 grudnia 2017
DSC02985

Porażka Stali -grali jak amatorzy.

stw24.pl26 listopada 2017
stalowka

Wygrana Stali

stw24.pl19 listopada 2017

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl