Rozrywka

Renata Butryn-pytania do prezydenta

Renata Butryn-pytania do prezydenta

W ostatnich dniach nie tylko Stalowa Wola, ale cała Polska, obserwuje dość gorszący spektakl medialny z panią dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 – Joanną Niwierską, w roli głównej.

Pani dyrektor jest osobą, która wygrała konkurs ogłoszony przez pana prezydenta Lucjusza. Nadbereżnego i podlega jego jurysdykcji.

Panie Prezydencie, społeczność Stalowej Woli, spora grupa rodziców uczniów Publicznej Skoły nr 11, nauczyciele oczekują od Pana reakcji i jednoznacznej oceny zaistniałych zdarzeń. Rządzenie miastem polega nie tylko na wręczaniu nagród, przyjmowaniu różnych osobistości, promowaniu książek i wbijaniu „pierwszej łopaty”, ale, a może przede wszystkim, na podejmowaniu trudnych decyzji.

Brak tych decyzji może zostać odczytany jako forma akceptacji dla tego typu działań i zachowań .

Na swoim prywatnym koncie w mediach społecznościowych pani dyrektor Niwierska udostępniła post zachęcający do wstąpienia w szeregi Obozu Narodowo – Radykalnego, stowarzyszenia oskarżanego o propagowanie ideologii totalitarnych, takich jak faszyzm i nazizm. Te oskarżenia ożyły po Marszu Niepodległości, na którym pojawiły się rasistowskie i ksenofobiczne hasła.

Już sam fakt zamieszczenia tego typu plakatu, w mojej subiektywnej ocenie, dyskwalifikuje panią dyrektor jako osobę pełniącą poważną funkcję w publicznej szkole. Dyskusja , którą pani Niwierska podjęła na wspomnianym koncie społecznościowym i w ramach której udowadnia , iż istnieje „zdrowy nacjonalizm” ,skłania do zadania pytania , czy osoba o takich poglądach może w ogóle pełnić funkcję wychowawcy młodzieży i sprawować merytoryczny nadzór nad kadrą nauczycielską? Jednoznacznej oceny nacjonalizmu, dokonał, niedawno goszczący i serdecznie przyjmowany przez sporą część mieszkańców naszego miasta, Pan Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda:

„Patriotyzm to miłość ojczyzny(..) Nacjonalizm to spojrzenie negatywne, to spojrzenie, że nasz kraj jest tylko dla nas. To nieprawda. Nasz kraj jest dla wszystkich tych, którzy chcą żyć uczciwie i którzy chcą go budować. To jest podstawowe kryterium”.

Pominę artykuły z Karty Nauczyciela , artykuły z Konstytucji RP(Art.31,37,48,53) czy paragrafy z Kodeksu Karnego dotyczące obowiązków dyrektora szkoły, nietolerancji , rasizmu, bezstronności, poszanowania godności wszystkich ludzi. Są one jasne i oczywiste i należy ich przestrzegać w każdej przestrzeni, a szczególnie, jak się jest osobą publiczną

Tłumaczenia ,że to było konto prywatne pani dyrektor, są absolutnie chybione. Dyrektor jest osobą publiczną, i w sposób oczywisty, podlegającą ograniczeniom wynikającym z charakteru pełnionej funkcji i służby publicznej. Obejmując stanowisko dyrektora szkoły, pani Niwierska wyraziła tym samym zgodę na te ograniczenia, czyli jej prywatne konto społecznościowe podlega ocenie poprzez pryzmat pełnionej przez nią funkcji.

Jako nauczycielka z długim stażem z niepokojem odbieram także płynące z różnych stron sygnały co do sposobu zarządzania szkołą przez panią dyrektor, a szczególnie te ,które dotyczą niszczenia wieloletniej tradycji, np. usunięcie wystawy prezentującej historię Szarych Szeregów, patrona szkoły i zastąpienie jej hasłem” Bóg, Honor ,Ojczyzna”( na marginesie zastanawiający zbieg okoliczności, bo to hasło jest mocno„eksploatowane” przez ONR).

Czemu to ma służyć? Co „niedobrego” jest w historii Szarych Szeregów?

Zarządzenie pani dyrektor, czy sugestie dla wychowawców, dotyczące „zakazu” wróżb w trakcie szkolnej zabawy „andrzejkowej” są po prostu absurdalne. Czekam teraz z niepokojem na to, że pani dyrektor zawnioskuje o wykreślenie ze spisu lektur – ballad, „Dziadów”cz. II i IV A. Mickiewicza jako „propagujących niebezpieczne dla uczniów i ich moralności gusła , czary i magię”.
W zaistniałej sytuacji oczy dyrektorów szkół, nauczycieli , rodziców i nas „szarych ludzi” są zwrócone na Pana , Panie Prezydencie, także dlatego, gdyż decyzje podjęte w tej sprawie będą jednocześnie odpowiedzią na ważne pytanie – w którym kierunku zmierza polska szkoła ? Czy stanie się obyczajem urządzanie w każdym miesiącu patriotycznych apeli kosztem lekcji, na których nauczyciele mają obowiązek realizacji programu nauczania? Czy, aby na pewno nie stanie się normą ideologizacja dzieci i młodzieży w duchu „zdrowego nacjonalizmu” głoszonego „prywatnie” przez panią dyrektor Szkoły Publicznej nr11, w czym już wsparła ją na wspomnianym koncie społecznościowym jedna z nauczycielek historii w tej szkole? Jak będzie wyglądać, w myśl nowych przepisów o oświacie, ocena moralna innych nauczycieli dokonywana przez panią Niwierską i dyrektorów innych szkół, jakie będą kryteria tej oceny ?

Renata Butryn

wieloletnia nauczycielka, b. posłanka

Zobacz Komentarze (9)

Komentarze

 1. Klemens Janicki

  17 listopada 2017 at 18:46

  Pani Reniu, fajnie, że Pani powołuje się na paragrafy, ale żaden nie został naruszony.

  To wszystko.

  Proszę.

 2. zaza

  17 listopada 2017 at 19:15

  Dziękuję Pani Poseł. Nie popieram PO i Kodu tym bardziej ale serce boli jak marnuje ta kobieta z przyzwoleniem władz oświatowych i prezydenta szkołę jedenastkę.
  Przed konkursem były prośby do prezydenta aby nie przekazywać takiej szkoły w ręce niedoświadczonej osoby. Ale ona przeszła najgorsze obawy . Jest fatalna i niszczy szkołę.

 3. tato

  17 listopada 2017 at 20:07

  Tak to jest jak osobie nie przygotowanej i nie doświadczonej oddaje się za dużą władzę, pani tworzy własny folwark w miejscu gdzie absolutnie nie ma miejsca na politykę, proszę nie niszczyć dobrego imienia szkoły i jej pięknych tradycji wychowawczych, proszę się opamiętać a własne kompleksy rozwiązywać prywatnie bo to bardzo nie profesjonalne i złe zwłaszcza dla dzieci uczniów tej szkoły.

 4. Rodzic

  17 listopada 2017 at 22:57

  Pani Butryn tak bardzo troszczy się o dobro uczniów A popiera czarne marsze czyli “moje ciało, mój wybór”. Za czasów kadencji Po-PSL głosowała za zmniejszeniem godzin historii i języka polskiego w szkołach. Nauczycielka z długoletnim stażem chyba kiepską ma pamięć.

 5. robin

  18 listopada 2017 at 20:19

  Tej pani to kolejarze z Rozwadowa dziękuja za “uratowanie ” miejsc pracy. Wielce pomogła razem z “Rynasiwiczem” A pani koleżanka partyjna to co ostatnio wszyscy usłyszeli to Danuta Maria Hübner z domu Młynarska (ur. 8 kwietnia 1948 w Nisku), postanowieniem prezydenta RP z 11 listopada 1996, w uznaniu wybitnych zasług w służbie publicznej, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a w 1997 została odznaczona portugalskim Orderem Zasługi, a w 2014 odebrała francuską Legię Honorową w klasie oficera – głosowała przeciw Polsce z tym płaczącym “bonim” – Mieszkańcy Niska nadajcie tytuł obywatela Niska głosującego przeciw Polsce. A fee. Co na to zacni mieszkańcy Niska ? :) :)

 6. gieniu

  21 listopada 2017 at 07:50

  To jest typowe zachowanie i reakcja na to co prezentują nam elity polityczne z PO i NOWOCZESNEJ. Jeżeli ludzie widzą zdrajców gotowych podpalić POLSKĘ, w zamian za przejęcie władzy, popadają w radykalizm. Teraz warto zadać pytanie czy lepiej być nacjonalistą czy zdrajcą???

  Nacjonalizm – postawa, a także forma ideologii, opierająca się na faworyzowaniu i wywyższaniu cech własnego narodu z równoczesną niechęcią do innych narodów; w skrajnych przypadkach może przerodzić się w ksenofobię, szowinizm.

 7. filla

  21 listopada 2017 at 10:41

  ‘robin” nie szukaj u pani Hubner odznaczeń ani też głosowań jak to robiła. Popatrz na byłych eurodeputowanych i ich zachowanie się jak nadawali na rząd czy li na Polskę. Odtwórz sobie wystąpienia pp. Dudy, Ziobry, Legutko, Czarneckiego. Tamte to były dobre a te są złe? Przecież to jest ta sama Polska!

 8. karolina

  21 listopada 2017 at 15:59

  JADWIGA STANISZKIS, KIEDYŚ APOLOGETKA PIS:

  “- PiS dla umocnienia władzy wykorzystuje kompleksy, frustrację jednostek, kompleksy narodowe wobec Zachodu. Sytuacja w Polsce jest poważna. (…) Kaczyński chce przebudować społeczeństwo i uczynić z instytucji społecznych narzędzia kontroli. Grożono uczniom, że jeśli będą uczestniczyć w marszach KOD, to odpowiadać będzie też rodzic i nauczyciel. Przebudowa społeczeństwa przez PiS to coś znacznie niebezpieczniejszego niż tylko wymiana elit. To pomylony projekt – kontynuowała.”

  • forteca

   22 listopada 2017 at 14:48

   “karolina” o tym co mówiła p. Staniszkis(kiedyś fanka Jarosława!!!) i co Ty piszesz zaswiadcza tworzenie legalnych struktur “donosicieli” nazywanych na użytek pis-lamu “sygnalistami”. Kiedyś byli “TW” a teraz będą “JW”. Jaka to róznica? Chory kraj z marionetkami w rolach głównych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Rozrywka

Więcej w Rozrywka

piasecki

Zielona Stalówka odpowiada Prezydentowi.

stw24.pl16 maja 2018
piłka

Stal walczy o utrzymanie.

stw24.pl9 maja 2018
stal

Porażka Stali.

stw24.pl29 kwietnia 2018
plakat1

SDK świętuje Dzień Tańca

stw24.pl27 kwietnia 2018
IMG_20180414_195714

Remis Stali w Radomiu

stw24.pl22 kwietnia 2018
stal

Stal coraz bliżej dna.

stw24.pl1 kwietnia 2018
jerzy

Można wygrać z PiS-em.?

stw24.pl11 marca 2018
received_10211351229239296

Kto na emeryturę związkową trafi?

stw24.pl20 stycznia 2018
lucjusz_nadberezny_wyr

BYŁ 2017, BĘDZIE 2018

stw24.pl1 stycznia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl