W powiecie

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

Na terenie Gminy Radomyśl nad Sanem trwa obecnie rozbudowa prawego wału rzeki San w ramach zadania, którego inwestorem jest PP Wody Polskie, RZGW w Rzeszowie. Jednostka ta prowadzi cały proces inwestycyjny. Roboty wykonywane są na odcinku o długości 2,193 km od Pniowa do ujścia Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej. Przypomnieć należy, że prawy wał Sanu od Radomyśla do Pniowa przebudowany został w latach 2014-2015, zatem obecnie następuje niejako kontynuacja zabezpieczenia Gminy przed powodzią.

Zadanie to obejmuje również rozbudowę prawego wału Wisły o długości 7,205 km, a więc od ujścia Sanu do granicy z województwem lubelskim. Ten zakres robót może zostać wykonywany w okresie od 1.09.2019 do końca tego roku oraz od 1.08.2020 do 28.12.2020 roku, ze względu na uwarunkowania zawarte w decyzji środowiskowej i Planie Zarządzania Środowiskiem. W międzywalu Wisły ustanowiony został rezerwat przyrody”Wisła pod Zawichostem”, przeciwko którego utworzeniu gmina bezskutecznie się sprzeciwia; dodatkowo teren objęty jest także obszarem ochrony siedliskowej Natura 2000.

Inwestycja rozbudowy wałów Sanu i Wisły obejmuje w szczególności podwyższenie wałów, ich poszerzenie o ok.4 m ułożenie folii na skarpie, przebudowę dróg przywałowych, śluz i ramp wałowych. Dodatkowo odbudowane mają być drogi dojazdowe, po których odbywa się ciężki transport z ziemią. Istotne jest to, że na całej długości od strony odwodnej w stopie wałów wykonana będzie szczelna przesłona bentonitowa na głębokości 8 m tamująca filtrację wody pod wałem. Ta długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja jest finansowana przez Rząd RP ze środków państwa, pożyczek z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Banku Rozwoju Rady Europy. Jej koszt całkowity, liczony razem z zadaniem na terenie Gminy Gorzyce (0,112km wału Łęgu i 6,754 km wałów Wisły) wynosi ok 79 mln złotych. Wykonawcą jest konsorcjum firm: EKOMEL z Janowa Lubelskiego (Lider), Zakład Usług Wodno- Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza (Partner) oraz DAB SW BUDNY z Ligoty (Partner).

Inwestycję śmiało można nazwać historyczną, gdyż miejsce jej realizacji – ujście Sanu do Wisły jest najbardziej zagrożone przerwaniem wałów w przypadku „wielkiej wody”. Wysoki poziom wody na Wiśle i Sanie spiętrza się dodatkowo właśnie w tym rejonie. W 2010 roku udało się obronić przed powodzią ogromnym nakładem sił ludzkich z wykorzystaniem dostępnych środków.

Rozbudowa wałów, która ma się zakończyć do końca przyszłego roku chronić będzie zdecydowanie pewniej znaczne obszary Gminy Radomyśl nad Sanem.

Wójt wystąpił także do PP Wody Polskie – RZGW w Rzeszowie o ujęcie w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (dokument strategiczny będący podstawą do przygotowania i realizacji inwestycji z zakresu ochrony przeciwpowodziowej) rozbudowy prawego wału Sanu od Radomyśla do Brandwicy. Stan techniczny wału na tym odcinku ma być przedmiotem rekonesansu i sporządzenia oceny technicznej i na tej podstawie opracowania dokumentacji projektowej.

rdss

Źródło: UG Radomyśl nad Sanem 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
panu

Poncyljusz za Ferenca

stw24.pl14 sierpnia 2019
DSC_0057

Trwa budowa hali sportowej i basenu w Stanach

stw24.pl13 sierpnia 2019
1

Ferenc nie wystartuje

stw24.pl12 sierpnia 2019
1

Bunt w PSL. Tyszka podzielił ludowców

stw24.pl12 sierpnia 2019
straz

Wybuch gazu w Zaklikowie

stw24.pl12 sierpnia 2019
mP_20190804_194008_vHDR_On

Piknik rodzinny w Chłopskiej Woli

stw24.pl9 sierpnia 2019
dziuba

Proboszcz z Jastkowic wstydzi się bohatera?

stw24.pl8 sierpnia 2019
kuchciński

Przyjdź pożegnać marszałka

stw24.pl6 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl