Bez kategorii

Rozpoczęcie obchodów 80. rocznicy COP

Rozpoczęcie obchodów 80. rocznicy COP

„Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki”.- to tytuł konferencji naukowej z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, zorganizowanej w Auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Naukowcy, politycy i przedsiębiorcy różnych branż debatują nad rozwojem Podkarpacia. Wśród tematów poruszanych w 13 referatach są kwestie związane między innymi ze współczesnymi innowacjami w przemyśle zbrojeniowym, lotniczym, energetycznym, w architekturze czy ze sposobami finansowania innowacji przyszłości.

- Przez 3 dni w Stalowej Woli będziemy chcieli pokazać historię i osiągnięcia Centralnego Okręgu Przemysłowego. COP oprócz strategicznego znaczenia z punktu widzenia budowania narodowej gospodarki i doktryny obronności państwa, to również projekt, który miał szczególną dedykację dla młodych ludzi. Lata 30. XX wieku to wielki kryzys po części polityczny, ale też społeczny, to problemy i brak wiary młodych ludzi, w to że Polska może dać im szansę. Te ziemie które były zapomniane stały się w tamtym czasie synonimem sukcesu, marzeniem o niepodległości. Dzisiaj chcemy nawiązywać do tych tradycji. Życzę aby te 3 dni w Stalowej Woli były powodem do dumy, że jesteśmy wspaniałym mądrym narodem – mówił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Centralny Okręg Przemysłowy to symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. we wszystkich wymiarach – a zwłaszcza gospodarczym, społecznym, urbanistycznym, kulturowym. Źródeł tożsamości regionu Podkarpacia, który do dziś kojarzony jest z produktami, zakładami, czy nowoczesną myślą techniczną, należy upatrywać właśnie w latach budowy Okręgu. Wynalazczość to most łączący polską myśl technologiczną z czasów budowy COP z innowacyjną wizytówką obecnego województwa podkarpackiego. Przyjęta oś konferencji, Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość, odzwierciedla aktualność i ponadczasowy charakter Okręgu.

Na konferencji była również obecna Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, gratulowała ona władzom inicjatywy podjętej z okazji jubileuszu.
– 80 lat temu, mądra decyzja władz państwa Polskiego sprawiła, że na terenach ubogich pojawiła się szansa rozwoju. Budowa COP-u zainspirowała rozwój całego państwa. Główny inicjator, pomysłodawca premier Eugeniusz Kwiatkowski tak mówił w sejmie: „Centralny Okręg Przemysłowy będą budować pokolenia, my budujemy tylko zaczątki. COP to uzbrojenie nie tylko militarne, ale gospodarcze Polski” – mówiła Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Organizatorami konferencji jest Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Prezes

    8 września 2017 at 18:53

    A można wiedzieć czy zaproszony był teraz główny Bob budowniczy naszego grodu Prezes spółki miejskiej?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

jhvhjg

Ćwiczenia wojskowe na poligonie w Nowej Dębie

stw24.pl28 grudnia 2018
office-1548293_960_720

Co warto wiedzieć przed wakacjami ?

stw24.pl24 czerwca 2018
turniej (1)

Zagrali najlepsi tenisiści z kraju

stw24.pl20 czerwca 2018
stawy

Opozycja nadal pyta o “bombę ekologiczną”

stw24.pl12 czerwca 2018
glowne

Poetyckie spotkanie z Barbarą Mazurkiewicz

stw24.pl28 maja 2018
IMG_0241 (Kopiowanie)

Chichot Klio na Gżegżółkach – treść dyktanda

stw24.pl3 maja 2018
plakat huta2

Jakie maszyny w przyszłości wyprodukuje Huta?

stw24.pl28 kwietnia 2018
1

HSW rozpoczęła nowoczesne spawanie wież i korpusów dla Krabów

stw24.pl27 kwietnia 2018
turbia lotnisko

Czy Stalowa Wola będzie mieć swoje lotnisko?

stw24.pl23 kwietnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl