W Stalowej Woli

Rozwadowski dworzec zyska dawną świetność

Rozwadowski dworzec zyska dawną świetność

Dworzec kolejowy w Stalowej Woli  na os. Rozwadów ma zyskać nowy blask i swoje dawne funkcje. Żadna z jego części nie zostanie zburzona, a prace modernizacyjne mają się rozpocząć w 2019 roku. Takie są zapewnienia kolei.

IMG_3973

PKP przygotowuje się do modernizacji tego zabytkowego obiektu, by inwestycja ta była jak najbardziej efektywna prowadzone są konsultacje w tej sprawie. Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie, na którym mieszkańcy podczas warsztatów kreatywnych wypowiadali się na temat tego jak wyobrażają sobie ten dworzec.
Jak zaznaczał Paweł Wróblewski z biura inwestycji PKP S. A, warsztaty są organizowane po to, by mieszkańcy mogli przedstawić swoje propozycje wizji tego obiektu, aby modernizacja nie była pieniędzmi wydanymi w błoto, ale by po zmianach było to miejsce pełne życia. Takie konsultacje stały się już praktyką i są prowadzone w całej Polsce, w miastach w których są przebudowywane dworce.

- Potrzeby kolei na dworcach są  mocno ograniczone, chociażby przez elektronikę, możliwość kupowania biletu przez internet i innymi kanałami dystrybucji. Dlatego też chcielibyśmy porozmawiać najlepiej z miejscową społecznością, po to, żeby nie wymyślać prochu i nie odkrywać Ameryki. Miejscowi ludzie najczęściej mają sporo pomysłów na zagospodarowywanie tego typu obiektów. Jeśli chodzi o ten dworzec to rozmowy trwają, pomysły są bardzo różne spotykamy się na warsztatach kreatywnych, by wszystkie pomysły wydobyć na wierzch – wyjaśnia Paweł Wróblewski.

Kolej zakłada, że prace na rozwadowskim dworcu rozpoczną się w pierwszym, być może drugim kwartale 2019 r. – Na pewno nie zostanie wyburzona żadna z części dworca, cały obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków.  W ramach modernizacji mają przede wszystkim zostać przywrócone na dworcu funkcje podstawowej obsługi podróżnych, czyli poczekalnia, możliwość zakupu biletu, skorzystania z toalety, wszystko ma być ogrzane, oświetlone, objęte monitoringiem. Takie są standardy – zaznacza Paweł Wróblewski z biura inwestycji PKP S. A.

Kolej zakłada, że część pomieszczeń dworca, która nie zostanie wykorzystana, może być wycięta z użytkowania. Jednak jeśli tylko będzie szansa by jakoś pomieszczenia wykorzystać,  to będą albo do dyspozycji kolei albo innych podmiotów, które będą tym zainteresowane.

Podczas spotkania zostały przedstawione sposoby zagospodarowania dworców w innych miastach w Polsce, dzięki temu zyskują drugi życie, bo są w nich m.in. kluby muzyczne, kawiarnie, mieszkania socjalne, miejsca spotkań, biblioteki, a nawet szkoła muzyczna, jak to jest w Wieliczce.

IMG_3976

Mieszkańcy, którzy przyszli na warsztaty mogli też poznać historię i dawne plany budowy rozwadowskiego dworca.  Opracowanie historyczno – architektoniczne dotyczące tego obiektu przedstawiła Grażyna Stojak. Zaprezentowała archiwalne dokumenty, mapy, rysunki przedstawiające plany dworca, także wojskowego, który miał tu powstać. Zaznaczała, że mieszkańcy powinni starać się o to, by zostały zachowane wszystkie jego elementy.

- Tu są prawdzie konserwatorskie smaczki, jak na przykład oryginalne płytki, które znajdują się na poczekalni dworca przed kasami. Byłam niezmiernie uradowana z tego, że znaleźliśmy takie plany tego obiektu. To pokazuje jak ten budynek się zmieniał – mówiła.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

 1. były kolejarz

  13 października 2017 at 10:46

  Jak jest sukces, to jest wielu ojców. Jest jedna osoba dzięki zaangażowaniu której w ratowanie dworca nie zburzono jego części a w konsekwencji będzie remontowany. Wielu chciało się tego zbędnego budynku pozbyć, dobrze że widział to ktoś kto dzięki swoim działaniom i pomocy innych doprowadził, że ten budynek będzie remontowany i wróci do swej świetności a może i lepiej.

  • możnax

   15 października 2017 at 15:57

   Ja także byłam i jestem za kompleksowym odrestaurowaniem dawnego dworca pkp w Rozwadowie. To co chciano z nim zrobić to tak samo gdyby chcieć ratować wiekowego człowieka ale wpierw trzeba byłoby mu amputować jedną zdrową nogę. Bezsens, prawda?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

policja

Weekendowe działania “Prędkość”

stw24.pl23 września 2018
ZUS-1000x600

Fałszywe faktury

stw24.pl22 września 2018
303-170814

Lipa. Nielegalne wysypisko śmieci

stw24.pl21 września 2018
303-170699

W wypadku ucierpiała pasażerka samochodu

stw24.pl20 września 2018
303-170573

Policjanci na rowerach w Stalowej Woli

stw24.pl19 września 2018
303-170542

Policjanci spotkali się z instruktorami nauki jazdy

stw24.pl19 września 2018
cmentarz-pomnik

Gminne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

stw24.pl19 września 2018
beznazwy_panorama1 medium

Boisko wielofunkcyjne w Burdzach

stw24.pl18 września 2018
główne

PiS przedstawił kandydatów do Rady Miejskiej

stw24.pl17 września 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl