W Stalowej Woli

Runęła historia

Runęła historia

Co do tego nie ma wątpliwości żaden kibic sportu w Stalowej Woli, a piłki nożnej zwłaszcza. Słynny drewniany barak na stadionie przy ul. Hutniczej zniknął z powierzchni ziemi. Wcześniej jeszcze słynniejsza murowana toaleta, która powstawała mniej więcej w tym samym czasie. Choć z obu budowli naśmiewali się kibice drużyn przyjeżdżających na mecze do Stalowej Woli, to oba zabytki miały swoje miejsce w sercach kibiców. Nie mówiąc już o tym, że w „baraku” swoje najlepsze lata spędzali nasi słynni piłkarze, pingpongiści, bokserzy, lekkoatleci czy łucznicy.

Barak powstawał razem ze stadionem, a budowę tego rozpoczęto jesienią 1937 r. Aż trudno w to uwierzyć, bo pół roku wcześniej ścinano pierwsze sosny pod budowę Zakładów Południowych i osiedla im towarzyszącego. Jednakże przy tej budowie jesienią pracowało już ponad 2 tys. ludzi, a wokół były tylko lasy i kilka oberż na Pławie. Robotnikom trzeba było jakoś zorganizować wolny czas. Futbol był najlepszym jego wypełnieniem. Gdy plantowano teren pod płytę boiska, dzisiejsza ul. Hutnicza nazywała się jeszcze I – Ż. Prowadziła prawie jeszcze teoretycznie od centrum przyszłego miasta, do bramy głównej przyszłych ZP. Stadion budowały różne firmy, jak to ktoś w zapiskach zauważył, gdy tylko miały wolniejszy czas od innych robót. Znaczący wkład w budowę pierwszego obiektu sportowego w mieście mieli też junacy z hufców pracy. Mieszkali w na szybko skleconych barakach na terenie stadionu, to i wykonywali większość stadionowych prac, które nie wymagały fachowej wiedzy. To właśnie junakom przypisuje się budowę drewnianego baraku, który przez lata miał dźwigać ciężar sportu w mieście. To w nim miał swą pierwszą, a w zasadzie i jedyną, siedzibę Klub Sportowy „Stalowa Wola”.

Drewniany budynek socjalno-szatniowy wojnę przetrwał tylko nieznacznie naruszony. Po załataniu uszkodzeń życie doń szybko wróciło. Swoje szatnie mieli w nim piłkarze, ale trenowali pingpongiści. Tak, tak. Była taka sekcja w Stalowej Woli. Innymi znanymi lokatorami byli pięściarze. Pierwsze mecze boksowali w ringu rozstawianym na stadionie, później na scenie obecnego MDK, ale trenowali w „baraku”, jak to się mówiło. Do ostatnich prawie dni, czyli do rozpoczęcia budowy Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej na barakowym korytarzu trenowali …lekkoatleci Victorii. Przy sprzyjającej aurze rozruch mieli w okolicach, ale gdy padał deszcz trener Stanisław Anioł wymyślał im zajęcia na linoleum w baraku. Ileż w tym budynku sportowej historii się działo! W szatniach bywali najbardziej znani polscy piłkarze z Robertem Lewandowskim włącznie. W salce konferencyjnej wszyscy liczący się trenerze krajowego futbolu. A ile się w tych drewnianych ścianach działo podczas Polonijnych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Polonijnego mundialu już dawno nie ma. „Baraku” od kilku dni. Ach, łezka się w oku kręci.

Drewniana pozostałość po przedwojennym sporcie musiała ustąpić miejsca nowoczesnemu futbolowi. Jesienią tego roku idąc podcieniami na trybunę główną, za oknami będziemy mieli klubowy (PCPN-owy?) parking. Któż będzie pamiętał, że tam stał pierwszy typowo sportowy budynek miasta? Budynek ten miał swojego bliźniaka. Mniej więcej w tym samym czasie stanął również drewniany barak na terenie budowanych Zakładów Południowych. Barak ten przetrwał do współczesnych czasów mieszcząc po drodze pocztę Huty Stalowa Wola. Jeden z prezesów HSW kazał zabytek zburzyć nie mając w zamian żadnego pomysłu i w miejscu, gdzie działa się historia jest trawnik. To był zwykły skandal. Teraz przynajmniej rozstajemy się z przeszłością patrząc na to, co za grube miliony powstaje obok.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. jan23

    5 lutego 2019 at 12:09

    mógł zostać jako fragment przeszłości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl