W Stalowej Woli

Samowola budowlana i nagrody dla urzędników. Jak to komentują radni?

Samowola budowlana i nagrody dla urzędników. Jak to komentują radni?

Zadzwoniliśmy do kilku radnych rady miejskiej w Stalowej Woli z prośbą o komentarz dotyczący dwóch tematów:

nagród dla pracowników Urzędu Miasta w Stalowej Woli,
samowoli budowlanej w związku z budową masztu u zbiegu Al. Jana Pawła II z ul. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli.

Grzegorz Męciński:

- Nie komentuję ani jednej ani drugiej sprawy.

Mariusz Kunysz:

- Jeśli chodzi o nagrody, to jest to ciąg tego, co działo się w kraju, czyli nagród rządowych, a później jak się okazuje, przyznawanych w samorządach. Mam do tego ambiwalentne podejście Jeśli jest zapisane w regulaminach , układach pracy, że taka forma dodatkowego wynagrodzenia jest, to oczywiście nagrody powinny być. Natomiast, co do wysokości nagród. Jeśli chodzi o nagrody jubileuszowe, to nie można tego kwestionować, gdyż wynikają z przepisów. Zaś do  nagród dodatkowych, to mam pewne wątpliwości. Według mnie praca w urzędzie jest swego rodzaju nagrodą. Jeśli ktoś wykonuje swoją pracę wzorowo, a nawet ponad to, co jest w zakresie jego obowiązków, a przede wszystkim terminowo, to wtedy oczywiście należy mu  się nagroda. Natomiast uważam, że na pewno nie wszyscy zasługują na nagrody. Nasze społeczeństwo lokalne jest zbulwersowane wysokością tych nagród, takie głosy słyszę od osób, z którymi rozmawiam. Mieszkańcy się bulwersują, uważają, że ze w sytuacji, gdy bierzemy tak wiele kredytów, by zrobić w mieście istotne inwestycje, to wydawanie tak wysokich pieniędzy na nagrody jest nieuzasadnione.

- Zastanawiałem się dlaczego akuratnie to miejsce zostało wybrane na lokalizację masztu. To nie jest najszczęśliwsze miejsce. Gdy były planowe inne inwestycje, to prezydent zasięgał opinii mieszkańców w tej kwestii. Osobiście uważam, że taki maszt powinien stanąć na placu przed Miejskim Domem Kultury, przecież to jest bardzo ważne miejsce, w którym odbywa się wiele uroczystości. Jeśli zostało to zrobione bez zezwolenia, to powinno być napiętnowane. Takich rzeczy robić nie wolno. Jak słyszałem od rządzących prawo jest jednakowe dla wszystkich i prawa trzeba przestrzegać.

Marcin Siembida:

- Odnośnie nagród, to swoje zdanie wyraziłem już na twitterze: („Nie ma równych i równomierniejszych, każde szastanie publicznymi pieniądzmi musi być napiętnowane. Bez względu na to, czy dotyczy nagród, premii, wydawania na bzdurne i niepotrzebne rzeczy lub nowe zabawki i festyny. Władza, która nie szanuje naszych pieniędzy, nie zasługuje na szacunek”) . Słowem uzupełniana mogę tyko powiedzieć, że nie rozmawiałem jeszcze w tej sprawie z panem prezydentem. Chciałbym żeby wyjaśnił dlaczego akurat takie kwoty były a nie inne. Według mnie są za wysokie.  Oczywiście wiem, że wysokość części nagród jest określona przepisami, jednak te uznaniowe są nieco za duże. Widzę jak pracują urzędnicy w urzędzie miasta, niektórzy ciężej, inni lżej. Są też młodzi, którzy pracują po godzinach. Ale nie sądzę, że zasługują aż na takie nagrody. To jest za dużo. Gdyby te premie podzielone były na pół, to pieniądze te można by wydać na inne istotne rzeczy w mieście.

- Sama idea masztu jest jak najbardziej słuszna. Jestem bardzo dumny z tego, że w Stalowej Woli będzie taki maszt, pokazujący młodemu pokoleniu do jakich wartości powinni się odnosić. Ja, jako narodowiec, bardzo się z tego cieszę. Jednak jego budowa musi być zgodna z prawem. Przytaczając łacińską sentencję „Dura lex, sed lex” (Twarde prawo, ale prawo). Wszyscy musimy być równi wobec prawa. Jeśli to faktycznie było zrobione z naruszeniem prawa, to można to tłumaczyć rangą wydarzenia, które jest przed nami. Wydanie pozwolenia budowlanego to formalność. Ale to tak nie powinno być, gdyż świadczy to o pewnej arogancji.

Daniel Hausner:

- Jeśli pracownicy tak wspaniale pracują i dostali nagrody, to odpowiedź jest w drugim pytaniu dotyczącym samowoli budowlanej w związku z budową masztu. Jest mnóstwo nowych pracowników, którzy czują się protegowani i nadużywają swoją pozycji. Z jednej strony bierze się kredyty, a z drugiej rozdaje. To albo zaciskamy wszyscy pasa, albo rozsądnie wydajemy pieniądze. Nowych wpływów do budżetu miasta nie widzę, ale za to widzę obciążenia, pojawiają się nowe inwestycję, park linowy, wodny plac zabaw itd. Jak wiem, że to jest dla ludzi. Nie jestem temu przeciwny. Ale gdybyśmy żyli na nadwyżkach budżetowych, to rozumiem. Ale nie można robić takich rzeczy z kredytów.  Jeśli to są pracownicy, którzy krótko pracują, to nie powinni dostawać tak wysokich nagród.

- Nie jestem przeciwnikiem, by w tym miejscu stanął maszt. Wręcz przeciwnie, podoba mi się to, ja też jestem patriotą. Nie dlatego złożyłem zawiadomienie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, że sprzeciwiam się fladze. Bo się nie sprzeciwiam fladze, tylko postępowaniu pana prezydenta, który jest prawnikiem z wykształcenia. Jeśli uważa się za prawnika, i mnie próbuje niszczyć, błaźnić i ośmieszać nawet na sesjach rady miasta, to prawnik takich błędów nie popełnia. Oświadczenie wydane przez panią Monikę Trelę, naczelnika kancelarii prezydenta, bezpodstawnie  szkaluje moją osobę i pokazuje mnie jako przeciwnika społeczeństwa. A tak nie jest. Który z radnych pracuje 14 lat jako wolontariusz? Zastanawiam się, czy nie złożyć zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.

Zadzwoniliśmy także do przewodniczącego rady Stanisława Sobieraja, przewodniczącego komisji budżetu i finansów radnego Łukasza Durka, radnego Franciszka Zaborowskiego. Nie odbierali telefonów lub też nie mogli rozmawiać.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. dorado

    28 kwietnia 2018 at 19:27

    Swoją opinię dla prasy pan Sobieraj wydał, nihil novi. Dokonał wyliczenia jakie to nagrody są w mieście i na tym się skończyło, aha zauważył ponadto, że były to nagrody “brutto”! Szkoda, że nie zadzwoniliście do radnego Lucjana Małka, ten genialnie zachował się w tej sprawie, otóż z wesołością stwierdził, że to tylko 1/200 część budżetu poszła na nagrody. Tak powiedział do tej samej gazety co radny Sobieraj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

SONY DSC

Tu Karpińskiego ojciec sądził

stw24.pl22 stycznia 2019
Kalendarz-wydarzeń-2019-780x390-2

Wspólny kalendarz dla Stalowej Woli

stw24.pl22 stycznia 2019
SONY DSC

Miasta pierwszy krok w chmurach

stw24.pl22 stycznia 2019
Policja2

Potrącenie pieszego w Rozwadowie

stw24.pl22 stycznia 2019
facebook-bal-informacja-1-1000x600

Już dziś rusza głosowanie w III Plebiscycie Sportowym Portalu stw24.pl

stw24.pl21 stycznia 2019
flaga do połowy

Kir odsłonił flagi

stw24.pl21 stycznia 2019
0024

Wieczór kolęd w Pysznicy

stw24.pl21 stycznia 2019
DSC_1276

Niezwykły świat miniatury, czyli „Sikorski Model Show”

stw24.pl21 stycznia 2019
Rozwadów mogiła

Powstańczym tropem

stw24.pl21 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl