W Stalowej Woli

„Sąsiedzki klombik” przy ul. Podleśnej 2 w Stalowej Woli

„Sąsiedzki klombik” przy ul. Podleśnej 2 w Stalowej Woli

Dnia 7 listopada 2018r. zostało zorganizowane uroczyste podsumowanie zrealizowanej inicjatywy ”Sąsiedzki klombik”, w ramach konkursy grantowego „Zielona Ławeczka” ogłoszonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w Warszawie. Przed blokiem przy ul. Podleśnej 2 w Stalowej Woli zgromadzili się wszyscy uczestnicy oraz przedstawiciele instytucji mający wpływ na realizację projektu.

IV edycja ogólnopolskiego konkursu grantowego „Zielona Ławeczka” ogłoszona została 12 marca 2018r. Konkurs miał ma celu umożliwić przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki, mini ogrody z ławeczką.
Wyzwanie podjęli mieszkańcy bloku przy ul. Podleśnej 2 w Stalowej Woli przy wsparciu Zespołu do spraw Organizowania Społeczności Lokalnej działającego przy MOPS w Stalowej Woli, przy współpracy z Miejskim Zakładem Budynków Sp. z o.o. w Stalowej Woli oraz Zakładem Administracji Budynków w Stalowej Woli.

Pierwszym krokiem było zorganizowanie spotkania sąsiedzkiego, podczas którego zostały omówione zasady otrzymania grantu oraz wstępna koncepcja zagospodarowania zdewastowanego terenu na podwórku przed blokiem. Mieszkańcy skarżyli się na brak chodnika, tworzące się kałuże po deszczy. Na podwórku znajdowały się fundamenty po starym kiosku, użytkowanego przez jakiś czas przez dzieci jako piaskownica. Miejsce to odstraszało wyglądem i stwarzało niebezpieczeństwo dla biegających tam dzieci.

Podjęto decyzję o zorganizowaniu grupy sąsiedzkiej do wspólnego zaplanowania przestrzeni oraz przystąpienia do ogłoszonego konkursu. Organizatorzy Społeczności Lokalnej zadeklarowali pomoc przy zaprojektowaniu plakatów oraz ulotek promujących projekt. Udało się wyłonić dziesięcioosobowy zespół sąsiedzki, którego liderem została Pani Ewa Micek, jedna z lokatorek bloku przy Podleśnej 2, która wykonała wstępną koncepcje mini ogrodu.
Wspólnymi siłami powstał projekt pod nazwą „Sąsiedzki klombik”, a 23 lipca 2018r. znalazł się wśród najlepiej ocenionych projektów rewitalizacji podwórek i zdobył grant w wysokości 700 zł oraz zieloną ławeczkę o wartości 400 zł. Radość była ogromna. Wszyscy z entuzjazmem przystąpili do realizacji zadań. Cel był wspólny – zagospodarowanie zaniedbanego terenu na osiedlu, stworzenie przestrzeni do odpoczynku i spotkań, zbudowanie relacji sąsiedzkich poprzez stworzenie mini ogrodu przed budynkiem. Ławeczka miała być miejscem zarówno odpoczynku, jak i nawiązywania relacji i więzi sąsiedzkich.

Nie było łatwo. Podczas prac pojawiały się spory i konflikty dzielące mieszkańców. Nastąpił spadek motywacji, brak chęci do dalszych prac. Mieszkańcy jednak nie poddali się. Lider zespołu Pani Ewa z uporem dążyła do celu mobilizując sąsiadów. Wraz z zespołem do spraw Organizowania Społeczności Lokalnej zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Efektem spotkania miała być i była integracja sąsiadów, wzmocnienie i przywrócenie chęci do działania dla wspólnie obranego celu poprawiającego wizerunek podwórka wokół miejsca zamieszkania. Już następnego dnia dało się zaobserwować zmiany i zaangażowanie mieszkańców bloku. Mężczyźni pracowali przy układaniu kostki chodnikowej, a kobiety grabiły, zajmowały się sadzeniem krzewów i roślin, malowały ogrodzenie. Zgłaszane sprawy do ZAB w Stalowej Woli szybko rozwiązał również Dyrektor Pan Sławomir Buczek, współpracując z mieszkańcami i doglądając postępów w realizacji projektu.

Wspólna praca, integracja, chęć zmian sprawiły, że prace dobiegły końca
w październiku 2018r. Miejsce przed blokiem zmieniło się nie do poznania. Wspólnymi siłami powstał nie tylko zaprojektowany „Sąsiedzki klombik” z ławeczką, ale również nie uwzględniony w kosztorysie chodnik, a dumni i zmobilizowani mieszkańcy podejmują już inne działania służące zmianom na lepsze w ich wspólnych sprawach.

DSC_0541

Materiały prasowe 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Slajdowisko-17-XI-2018

Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Korycińskim

stw24.pl16 listopada 2018
received_254888235199775

Świętowanie 100 rocznicy odzyskania przez Polski niepodległości na kortach MKT

stw24.pl16 listopada 2018
DSC_0026

Wizyta delegacji z Chin w Stalowej Woli

stw24.pl15 listopada 2018
20181006_101521

Odbierz książkę ze swoim 3-latkiem

stw24.pl15 listopada 2018
policja_stw

Środki zapobiegawcze dla sprawcy wypadku drogowego

stw24.pl15 listopada 2018
jasełka

Wyjątkowe jasełka w Kochanach

stw24.pl14 listopada 2018
rozbieranie

Rozbieranie symbolu

stw24.pl14 listopada 2018
policja11

Zatrzymali pijanego 28-latka z sądowym zakazem kierowania pojazdami

stw24.pl14 listopada 2018
2 (2)

Huta Stalowa Wola S.A nie zwalnia tempa

stw24.pl14 listopada 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl