W Stalowej Woli

Śmiertelny rajd po galerii. Prokuratorzy o ważnych wątkach śledztwa

Śmiertelny rajd po galerii. Prokuratorzy o ważnych wątkach śledztwa

Biegli potrzebują czasu, by zbadać stan zdrowia Konrada K., który 20 października nożami szturmowymi zaatakował dziewięć osób. Dzisiaj do tarnobrzeskiego sądu wpłynął wniosek o skierowanie nożownika na obserwację psychiatryczną.

- Z opinii, jaką otrzymaliśmy 7 listopada wynika, że biegli po jednorazowym badaniu sądowo-psychiatrycznym nie są w stanie wydać pełnej i ostatecznej opinii o stanie psychicznym i poczytalności Konrada K. Stwierdzili, że występują u niego zaburzenia natury psychicznej. Nie mogą jednak jednoznacznie określić charakteru zaburzeń, dlatego zawnioskowali o obserwację psychiatryczną – przekazał dziś szef Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Janusz Woźnik.

Wniosek w tej sprawie rozpozna wydział karny sądu okręgowego. Na oddziale szpitala aresztu śledczego w Krakowie podejrzany ma spędzić 4 tygodnie z możliwością przedłużenia obserwacji do 8 tygodni. Prokuratura czeka jeszcze na wyniki badania fizykochemicznego krwi, żeby ustalić, czy w dniu zdarzenia mężczyzna był pod wpływem substancji psychoaktywnych.

pro (3)

„To był śmiertelny rajd po galerii. Widok z monitoringu jest porażający”

Prokuratura, która w sprawie przesłuchała już 60 świadków – pracowników galerii, klientów i policjantów – zdecydowała też o rekonstrukcji tragicznego zdarzenia na podstawie zapisów z monitoringu. Część nagrań z kamer przemysłowych już pozyskano, na kolejne, z innych placówek handlowych śledczy wciąż czekają.

- Widok z monitoringu jest porażający. Czas trwania tego śmiertelnego rajdu to około 12 minut – mówi Janusz Woźnik. – Mężczyzna trzymał w ręku dwa noże, ostrzami skierowane przed siebie. Jeden z klientów myślał, że to jakiś żart przed Halloween. Świadkowie zeznali, że zachowywał się spokojnie, uśmiechał się, nie odzywał, delikatnie truchtał, rozglądał się wokół siebie. Ludzie słyszeli gamę dźwięków przypominających krzyk, płacz, pisk. Słychać było krzyki: ”Uciekajcie, zamykajcie rolety, bo jakiś wariat lata z nożem”.

Od ciosów Konrada K. zginęła 51-letnia kobieta. Przyczyną jej śmierci były rany kłute klatki piersiowej z ranami drążącymi w kierunku serca. Były to dwa ciosy jednocześnie zadane od noży szturmowych. Noże te zakupił wcześniej w internecie.

Tak wyglądają noże, które zabezpieczyła prokuratura. Konrad K. odrzucił je przy zatrzymaniu

pro (1)

To nie wszystko. Po zatrzymaniu Konrada K. w jego kieszeni znaleziono jeszcze trzeci nóż, typu motylek.

pro (2)

„Nie było reakcji pracowników ochrony”

Powołując się na relacje klientów i monitoring w galerii prokurator Krzysztof Głuszak przyznał, że trudno przyjąć ze spokojem, że sprawca przebiegł przez galerię i nie spotkał się z żadną reakcją pracowników ochrony.

- Klienci podawali w wątpliwość, czy pracownicy ochrony i galerii obsługujący monitoring dopełnili obowiązków wynikających z przepisów prawa. Wyjaśnimy to w toku śledztwa – mówi prok. Głuszak. Jeżeli będzie to konieczne prokuratura wyłączy sprawę ochrony do odrębnego postępowania.

Mówił, że ludzie powinni ponieść karę

Pozbawione sensu, irracjonalne, sprzeczne – tak opisują prokuratorzy wyjaśnienia Konrada K. pytanego o powody swojego zachowania. – Dotychczasowe ustalenia dotyczące motywu działania mężczyzny są niejasne, wynikają z zaburzeń, którym niewątpliwie jest dotknięty – mówi prokurator Woźnik.

Z wywiadu środowiskowego wynika, że Konrad K. zaczął się leczyć psychiatrycznie w 2015 roku. Rodzice mężczyzny zauważyli, że ostatnio stracił sens życia, stał się przygnębiony, smutny. Jednocześnie pasjonował się grami komputerowymi typu „strzelanki”. Jego zachowanie było jakby odwzorowaniem tego, co robił w wirtualnym świecie.

Prokurator Jacek Węgrzynowicz przytoczył zeznania funkcjonariuszy, którzy zatrzymywali podejrzanego. W rozmowie z nimi podejrzany skarżył się, że miał gorszy dzień. Odpowiadał: „Wy zabiliście Popiełuszkę, więc dlaczego ja nie mogłem tego zrobić?”, „Ludzie powinni ponieść karę”. Na pytanie dlaczego używał dwóch noży śledczy usłyszeli: „Szybciej, szybciej można działać”.

Poprawia się stan zdrowia poszkodowanych

Ze szpitali docierają dobre informacje o stanie zdrowia pozostałych osób pokrzywdzonych przez Konrada K. Nie ma zagrożenia życia. – Pięć osób już opuściło szpitale. Na leczeniu pozostają dwie osoby: 36-letni mężczyzna, którego stan lekarze określają jako średnio dobry. W szpitalu w Stalowej Woli jest 19-letnia kobieta w stanie średnio ciężkim – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Andrzej Dubiel.

pro (4)

Wioletta Wojtkowiak

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. kris35

    11 listopada 2017 at 07:46

    Są aż trzy dowody na zaplanowane ludobójstwo.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

office-1548293_960_720

Co warto wiedzieć przed wakacjami ?

stw24.pl24 czerwca 2018
glowne

Balony znów zagościły w Stalowej Woli

stw24.pl23 czerwca 2018
computer-1591018_960_720

Cyberprzestępcy wyłudzili ponad 3 mln zł

stw24.pl23 czerwca 2018
35786337_474530716339265_865242009550454784_n

Pojazd stoczył się po skarpie

stw24.pl22 czerwca 2018
sochy działki

Które ogrody działkowe otrzymały pieniądze na inwestycje?

stw24.pl22 czerwca 2018
alkoholl

100 metrów od szkoły i szpitala nie kupisz piwa

stw24.pl22 czerwca 2018
glowne

Szkoła przyjazna uczniom zakończyła rok szkolny

stw24.pl22 czerwca 2018
smartphone-1281632_960_720

Dzwoniąc pod 997 skontaktujemy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego

stw24.pl22 czerwca 2018
dav

Radni udzielili prezydentowi absolutorium

stw24.pl21 czerwca 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl