W Stalowej Woli

Spór o błonia nadsańskie:„To są miliony wyrzucone w błoto”

Spór o błonia nadsańskie:„To są miliony wyrzucone w błoto”

Były miejski radny stalowowolskiej opozycji Dariusz Przytuła wystąpił do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o skontrolowanie sztandarowej inwestycji miasta – rewitalizacji nadsańskich błoni.

Zaplanowane na 4 i 5 sierpnia otwarcie błoni – rekreacyjnego i wypoczynkowego centrum – miasto zaplanowało z wielkim rozmachem. Odbędzie się tu spływ galarami Sanem a w niedzielę wieczorem zaśpiewają tu nawet gwiazdy polskiej sceny muzycznej w ramach wakacyjnej trasy koncertowej TVP 2. Tymczasem dobry nastrój prezydenta Lucjusza Nadbereżnego z PiS psuje deszcz i zarzuty opozycji wieszczącej katastrofę, i oskarżającej go o niegospodarność. Bo po ostatnich ulewach teren zrobił się grząski a w kilku miejscach zebrała się woda.

- Scena już stoi, żeby ją postawić wjechał tam ciężki sprzęt, położono specjalnie płyty betonowe, osusza się ziemię, ludzie pracują bez wytchnienia. Wszystko robi się błyskawicznie i byle jak, byle zdążyć – grzmi Dariusz Przytuła, który przesłał do kilku redakcji zdjęcia rekreacyjnego terenu po deszczu. Poinformował też, że wystąpił do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie prawidłowości wydania przez miasto publicznych pieniędzy na rewitalizację błoni.

- Tam była przed laty wielka powódź. Mieszkańcy, którzy to pamiętają zwracają na to uwagę i śmieją się, że między wałem i rzeką jest piękny teren za wiele milionów. To są zmarnowane pieniądze. To są miliony wyrzucone w błoto. Każdy mówił panu Nadbereżnemu, że teren trzeba odpowiednio przygotować do tej inwestycji. Zwracaliśmy na to uwagę my, opozycja – mówi Dariusz Przytuła z Platformy Obywatelskiej.

Urzędnicy magistratu, których poprosiliśmy o ustosunkowanie się do zarzutów Przytuły nie znaleźli od czwartku czasu, by odpowiedzieć na pytania dotyczące zagospodarowania błoni. Nie zaprosili też redakcji portalu stw24.p na dzisiejszą konferencję prasową prezydenta Lucjusza Nadbereżnego. Prezydent wyjaśniał na niej, że inwestycja nie jest zakończona a wykonawca ma trzy lata na zamknięcie projektu rewitalizacji.

Po południu otrzymaliśmy oświadczenie Dariusza Przytuły, który opisał swoje dzisiejsze spotkanie z prezydentem na błoniach (pisownia oryginalna):

Szanowni Państwo,

podczas dzisiejszego spaceru nad błoniami, chciałem zadać panu Nadbereżnemu kilka pytań w związku z inwestycjami, szedłem za niego tą samą ścieżką, po drodze mijał ochroniarzy, chodzili tam też mieszkańcy Stalowej Woli, którzy sami mi mówili to prezydent był. Nadbereżny kazał mnie wyrzucić z błoni, mam to nagranie jak ochrona tak mówi, ten pan kazał nam pana wyprosić. To słowa ochrony. Pan Nadbereżny boi się, że opozycja sprawdza prawidłowość wydatkowania pieniędzy podatników, to nie jest tak, że 12 milionów to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i to nie są pieniądze podatnika, to są także nasze pieniądze mieszkańca Stalowej Woli. Nie tylko wkład sam z budżetu miasta. To kłamstwo Pana Nadbereżnego. Zawsze byłem za poprawą i budową błoni nadsańskich. Wiele razy zgłaszałem wnioski do budżetu miasta, nawet do pana Nadbereżnego, mam na to dokumenty podbite przez Urząd Miasta. Organizowaliśmy konferencje prasowe dotyczące błoni, mówiliśmy o potrzebie budowy deptaka, aby Stalowa Wola otworzyła się do rzeki i tam mieszkańcy biegali, a nie wzdłuż ulicy Podskarpowej. Są na to dokumenty i państwa artykuły. Pan Nadbereżny kłamie. Opozycja jest po to aby kontrolować działania i wydawanie publicznych pieniędzy, aby nie szły one w błoto. I dzięki mojemu zainteresowaniu Nadbereżny wie, że jest kontrolowany, bo bezradna Rada Miejska, nie interesuje się prawidłowością wydawanych pieniędzy. Będę zawsze to robił, bo tu mieszkam i tu płacę podatki. Pan Nadbereżny nazwał mnie i opozycję chorymi ludźmi którzy mu zwracają uwagę, kazał kupić sobie leki na nienawiść. Obrażając nas opozycję pokazuje, że boi się kontrolowania go z wydawania publicznych pieniędzy, ja będę strażnikiem tego czy mu się to podoba lub nie. Błonie nadsańskie powinny być zrobione z dwóch stron rzeki ale powinny być zabezpieczone przed zalaniem. Cieszę się, że mój WNIOSEK jest realizowany, który zgłaszałem jako radny, a później już Nadbereżnemu gdy został prezydentem. Najwyższa Izba Kontroli powinna zbadać wydanie publicznych pieniędzy to pieniądze z NFOŚ jak i z budżetu miasta. Cieszę się, że to zrobi, a mieszkańcy będą wiedzieć, czy inwestycja prawidłowo została wykonana pod względem projektowym i wykonawczym bo to są nasze 13 milionów złotych z podatków mieszkańców miasta i Polski. Panu Nadbereżnemu życzę życzliwie zdrowia. I niech nie wyzywa opozycji od chorych ludzi z nienawiści. I niech nie donosi na niewidzialnych mieszkańców Stalowej Woli, że wycieli mu maszt – na to pytanie nie chciał mi odpowiedzieć podczas rozmowy, tylko dalej mnie wyzywał od chorych ludzi – tak rozmawia pan Nadbereżny z opozycją wyzywając ją gdy sprawdza prawidłowość wydania publicznych pieniędzy. Wszystko jest nagrane na nośniku.

Dariusz Przytuła

20180728_115405.jpg - Kopia (Kopiowanie)

20180728_115400.jpg - Kopia (Kopiowanie)

20180728_115358.jpg - Kopia (Kopiowanie)

20180728_115351.jpg - Kopia (Kopiowanie)

20180728_115009.jpg - Kopia (Kopiowanie)

20180728_115037.jpg - Kopia (Kopiowanie)

Wioletta Wojtkowiak 

Zobacz Komentarze (19)

Komentarze

 1. elf

  3 sierpnia 2018 at 17:20

  tak woda stoi w zagłebieniach trochę szkoda mozna było bardziej popracować nad tym terenem, myślałam że Pan Daerk się czepia ale tu czarno na białym widac że coś nie tak – trzeba poprawić i bedzie ok.

  • a

   3 sierpnia 2018 at 17:26

   głeboka ta woda ?

 2. yyy

  3 sierpnia 2018 at 18:37

  a nie bedzie tam na tej imprezie za grząsko

 3. bunia

  4 sierpnia 2018 at 01:33

  Skoro błotko do taplania się już jest, to proponuję przenieść tu festiwal Pol’and’Rock :D

 4. dexioni

  4 sierpnia 2018 at 18:02

  Panie Darku, kolejne doniesienie proszę zrobić do prokuratury na okoliczność zawalenia się samowoli budowlanej na rondzie czyli masztu Nadbereżnego! Są nagrania z akcji wykopywania bloku betonowego przed 1 maja br. Przy okazji wyjdzie kto projektował tego bubla, kto legalizował samowolę, ile ten bubel nas kosztował i może wreszcie właściciel miasta stanie przed niezawisłym sądem! Przydałoby się przyspieszyć odejście w niesłanie pana z nadzoru budowlanego.

 5. Erio

  4 sierpnia 2018 at 19:38

  Ja tam nie widziałem dzisiaj błota. Zresztą jest masa innych zdjęć. Chyba nawet z dzisiaj.

 6. Mario76

  5 sierpnia 2018 at 06:47

  Darek jestes źałosny ostatnia powódź była tam ponad 20 lat temu drugie ujecia kałuź fajnie zrobione tam nie jest nic zalane po takich ostatnich ulewach pływało miasto nijak się ma do niewielkich kałuź z Panem Szlęzakiem nic nie zrobilście to nie przeskadzajcie Panu Lucjuszowi a na marinesie w szkole nie byłeś taki cwany co za komputerem…!

 7. exionima

  5 sierpnia 2018 at 12:33

  Za chwilę lunie jak z cebra i zobaczymy jak wówczas będzie wyglądał obiekt pożądania wielu mieszkńców. Czy pan Darek będzie miał rację czy też ich reformator? W każdym bądź razie mnie przeraża to wszystko co jest tam “nowoczesne” i ile na tą nowoczesność trzeba będzie rocznie zapłacić? Skoro p. Nadbereżny mówi o tym, że roboty budowlane tam trwać będą jeszcze 3 lata to przypomina mi to budowę nielegalnie masztu, który miast sławić miasto i jego “dumę” wziął się i położył jak długi! Czyżby to była oznaka końca rządów Nadbereżnego?

 8. texiomali

  5 sierpnia 2018 at 15:43

  Dzisiaj zgodnie z plakatowym i medialnym anonsem jest impreza na placu zwanym “błoniami nad Sanem”, ich uroczyste otwarcie!. Pomny szybkości z jaką postępuje pan Nadbereżny chcę zapytać czy na zadanie wielomilionowej wartości była wydawana decyzja pozwolenia budowlanego wymagana prawem budowlanym? Po wtóre czy był założony na czas realizacji “Dziennik Budowy”(to urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót”? Skoro dzisiaj jest tam masowa impreza “otwarcia” błoń i przekazania ich mieszkańcom miasta jako zadania zakończonego to ja się pytam :
  – czy przed dzisiejszym otwarciem błoń dla mieszkańców miasta, inwestor zadania tj. prezydent miasta uzyskał od organu nadzoru budowlanego urzędowe potwierdzenie w postaci decyzji o pozwoleniu na użytkowanie?(art.55 Ustawy Prawo budowlane)
  – czy do zawiadomienia o zakończeniu budowy złożył organowi nadzoru budowlanego niezbędne dokumenty jak : oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu prac i robót budowlanych, dokumentacji geodezyjnej obejmującej inwentaryzację terenu, itd, itd te wszystkie załączniki przewidziane prawem w art. 57 ustawy prawo budowlane?
  – czy być może jest to w dalszym ciągu plac budowy a zatem wejście na jego teren jest niedozwolone, nie wspominając o dzisiejszej imprezie? Niniejsze uwagi ze względu na powagę sytuacji(prezydent informował, że prace tam będą trwać jeszcze około 3 lata!) dedykuję do rzetelnego sprawdzenia Prokuraturze w Stalowej Woli. Moim zdaniem łatwiej jest o profilaktykę niż o wyciąganie daleko idących konsekwencji w przypadku zaistnienia nieszczęśliwego zdarzenia na “placu budowy”!

 9. Antek

  5 sierpnia 2018 at 20:41

  Wlaczcie tvp2 ,nikczemnicy.Pozdrowienia dla prezydenta.

 10. Tarnobrzezanin

  5 sierpnia 2018 at 21:03

  Panie Przytla Nadberezny wiecej zrobil na bloniach w miesiac niz wszyscy prezydenci nad jeziorem tarnobrzeskim.CHCEMY NADBEREZNEGO !

 11. Tarnobrzezanin

  5 sierpnia 2018 at 21:50

  U nas za podobne pieniadze buduje sie kibel kolo placu czerwonego.Nie mamy szans na srodki z UE.Zapraszam pana radnego do Tarnobrzega moze zobaczy te wyrzucone miliony.Tbg modli sie o takiego prezydenta.Wiecej zrobil na bloniach w miesiac niz i nas przez 15 lat funkcjonowania jeziora.

  • tbg

   6 sierpnia 2018 at 10:22

   Jestem z TBG i nie chcę takiego prezydenta w swoim mieście. Wole, żeby nie było samowoli budowlanej i bubli budowlanych kosztujących dziesiątki milionów złotych. Jeśli planuje się inwestycję, to wykonuje się ją porządnie, nie pomijając np odwodnienia na terenie zalewowym, lub braku fundamentu przy budowie masztu. Widać, że w St.W. ceni się szybkość, a nie jakość. Wychodzi tu brak doświadczenia życiowego u prezydenta St.W…. Jednak nie można go oczekiwać od 30 latka, który w swoim życiu organizował funkcjonowanie biura poselsko-senatorskiego, czy był dyrektorem wordu… Dziwię się tylko, że nie chce słuchać opinii ludzi bardziej od niego doświadczonych. Sam prezydent St.W. nabierze tego doświadczenia, ale podatników będzie to kosztowało miliony złotych… Niestety jeśli dochodzi się do władzy z hasłami “Polska w ruinie” i obiecuje, że w 4 lata w mieście zrobi się raj na ziemi, to niektórzy wyborcy w to wierzą i oddają swój głos na takich “fachowców” od samorządu… Żeby inwestycję zrobić dobrze, zgodnie ze sztuką i na lata, to trzeba umieć planować. Ale do tego trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, lub umieć dobrać zespół ludzi, który się na tym zna i im zaufać, a nie samemu ręcznie tym zarządzać, bo efekty później są opłakane i są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto nadsańskie…

   • Tarnobrzezanin

    6 sierpnia 2018 at 13:19

    Pan to juz sie naplanowal w gospodarce planowej.I co z tego wyszlo?

 12. EWELINA456

  6 sierpnia 2018 at 10:15

  ty tarnobrzezanim chyba jestes chory na głowe , samowolka budowlana to jest takie osiagnięcie ?? A ten burdel na jeziorem w Tarnobrzegu to przeciez pospołu PIS/Dziubinski i lewica mastalerza zrobiła … nie ma czym sie chwalić ale rozumiem że związkowcy tak maja żeby gardłowac a nie pracować

  • Tarnobrzezanin

   6 sierpnia 2018 at 13:17

   Dziubinski to nie PIS.Jaka samowolka?

 13. kolektura

  6 sierpnia 2018 at 10:26

  “Tarnobrzeżanin” pogięło cię czy na coś innego się leczysz? Weście sobie tego Nadbereżnego nawet jeszcze przed wyborami. On wam budżet skroi tak, że utoniecie i nikt was nie odratuje. Nadbereżny tylko o patriotyzmie mówi a robi co innego. U niego słowo nie znaczy nic albo prawie nic. To człowiek nie szanujący prawa bo sam siebie stawia ponad prawem. Kiedyś skończą się mu układy i przełożenia i miast tupetu pozostanie odpowiedzialność za to co czyni z miastem. To nie jest wzór do naśladowania więc weźcie sobie go nawet dzisiaj! Nie zazdrość nam człowieka pogrążającego miasto w długach a ulice w rozlewiskach wodnych! Gdy będziecie tak mądrzy jak my w 2014 r i wybierzecie sobie funkcjonariusza partii pis na szefa samorządu to wkrótce będziecie mieć to samo co my!

  • Tarnobrzezanin

   6 sierpnia 2018 at 13:34

   Szkoda odpowiadac.Bierz swieczke i zasuwaj pod sąd.

 14. stw

  7 sierpnia 2018 at 09:41

  a osp stalowa wola pompowala tam 3 dni wode… zeby to ogarnac na niedziele… a wystarczylo zrobic zwykle odwodnienie… tak to bedzie wyglada przy wiekszych ulewach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

dav

Wandal czai się na cmentarzu

stw24.pl17 lipca 2019
wojewoda 2

Gość w dom, a ludzie nie przyszli

stw24.pl17 lipca 2019
policja11

Nietrzeźwi użytkownicy dróg

stw24.pl17 lipca 2019
rds

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

stw24.pl17 lipca 2019
z5

Spotkanie strażaków z harcerzami w Zaklikowie

stw24.pl16 lipca 2019
pierogi

Pierogi, hołubce i kuchenna chemia

stw24.pl16 lipca 2019
dycha pierwszy andrij

Siódma „Stalowa Dycha”

stw24.pl16 lipca 2019
pan_1000x600

„Jedynka” z Radymna i Nowogrodzkiej

stw24.pl15 lipca 2019
303-190684

Rekonesans na drogach w trakcie modernizacji linii kolejowej

stw24.pl15 lipca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl