Fotorelacje

Stalowa pszczoła przyciąga coraz więcej pszczelarzy

Stalowa pszczoła przyciąga coraz więcej pszczelarzy

Już po raz 4. powiat stalowowolski zorganizował Forum Pszczelarskie „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Wydarzenie to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pszczelarzy nie tylko z terenu powiatu, województwa, a także województw ościennych.  To okazja do podzielenia się doświadczeniem, a także wysłuchania interesujący wykładów specjalistów w tej dziedzinie.

Tegoroczne forum zostało zorganizowane na Politechnice Rzeszowskiej, przybyło na nie ponad 300 osób. Pszczelarze mogli dowiedzieć się wielu praktyczny porad podczas wykładów. O tym, jak sprzedać miód zgodnie z prawem mówił Janusz Sudoł, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli, z kolei Małgorzata Dżugan z Katedry Chemii i Toksykologii Żywności na Uniwersytecie Rzeszowskim wygłosiła wykład na temat „Aktywność biologiczna miodów podkarpackich w ocenie laboratoryjnej”.

Ponadto był też poruszany temat zwalczania choroby pszczół warrozy i zgnilca amerykańskiego, przetrwania tych owadów w okresie zimy, czy też wosków i węz pszczelich stosowanych w Polsce. Była to też okazja do degustacji i zakupu różnych rodzajów miodu, zobaczenia pszczół, a także sprzętu pszczelarzy.

Jak zaznacza starosta Janusz Zarzeczny forum cieszy się coraz większym zainteresowaniem. – To nas bardzo cieszy, gdyż widać, że temat ten ludzi interesuje. Jesteśmy zadowoleni z tego, że możemy wyjść naprzeciw pszczelarzom i proponować im takie seminarium, wiedzę z pierwszej ręki od najlepszych fachowców. Tym samym rozwijamy pszczelarstwo w naszym powiecie. Szczególnie w gminie Bojanów jest wiele osób, które się tym zajmują, ale również w gminie Zaleszany, a nawet w samej Stalowej Woli, gdyż na ogródkach działkowych jest wielu pszczelarzy, a myślę, że ich przybędzie. To jest pasja, ale też i biznes, może nie na wielką skalę, ale jest możliwość zarobku – mówi starosta.

Ten rok niestety dla pszczół i pszczelarzy nie był najlepszy. – Mamy około 30 – 40 proc. miodu mniej niż w ubiegłym roku. Pasieki stacjonarne pozyskały go mało, jedynie na wędrówkach można było pozyskać więcej. W tym roku zaszkodziły przymrozki majowe, wymarzła akacja, lipa – mówi
Andrzej Bielecki, prezes Powiatowego Koła Pszczelarskiego w Stalowej Woli, w którym zrzeszonych jest 84 osób, a pni, czyli uli wraz z rodzinami pszczelimi jest ponad 2,5 tys.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Michał

    11 grudnia 2017 at 17:52

    Reklamowe ulotki działają jesli mamy lokalną firmę na przykład kawiarnie sprawdzone

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

glowne

Ta szkoła powstawała razem z miastem. PSP 1 ma 80 lat

stw24.pl8 czerwca 2018
IMG_0241 (Kopiowanie)

Chichot Klio na Gżegżółkach – treść dyktanda

stw24.pl3 maja 2018
IMG_6585 (Kopiowanie)

Wolontariat to służba dla drugiego człowieka

stw24.pl7 grudnia 2017
glowne

Pracownik socjalny – ten zawód wymaga empatii

stw24.pl21 listopada 2017
paweł Gardy

Nie ma mocnego na Gardego?

stw24.pl13 listopada 2017
glowne

Strażacy mają nowoczesne stanowisko kierowania

stw24.pl6 listopada 2017
grafika-sygnal-alarmowy-maszt-770x400

TROCHĘ SMUTNY JUBILEUSZ

stw24.pl15 października 2017
IMG_4015 (Kopiowanie)

Najlepsi uczniowie z miasta zostali nagrodzeni

stw24.pl13 października 2017
IMG_3658

Oni ukwiecają Stalową Wolę

stw24.pl2 października 2017

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl