Kronika Policyjna

Stalowa Wola -miasto święte czy przeklęte?

Stalowa Wola -miasto święte czy przeklęte?

STALOWA WOLA – MIASTO DZIWOLĄG?

W ostatnich tygodniach Stalowa Wola nie schodzi z czołówek różnych mediów. Niestety składają się na to wydarzenia o których w każdym mieście chciano by jak najszybciej zapomnieć. Najpierw była seria bandyckich morderstw. Nożownik, babciobójca i pospolity morderca sprawili, że o Stalowej Woli było głośno w Polsce i nie tylko. Na tym tle w tym samym czasie dwie czy trzy na szczęście nieudane próby samobójcze, to już żadna rewelacja. Z największą liczbą prób samobójstwa, Stalowa Wola stała się wojewódzką stolicą targających się na życie. Te dramaty już na tyle powszednieją, że pojawiają się na ten temat ponure żarty. Mianowicie mówi się, że ze względu na ilość zabójstw producenci “Ojca Mateusza” przeniosą akcję serialu z Sandomierza do Stalowej Woli.

MIASTO ŚWIĘTE CZY PRZEKLĘTE?

Kolejną sprawą, która przyniosła złą sławę Stalowej Woli stała się dyrektorka szkoły namawiająca przez swoją stronę internetową do wstępowania do ONR-u. Rozpoczęła się ogólnopolska dyskusja o tej sprawie. W wielu mediach określono Stalową Wolę jako twierdzę PiS-u i Kościoła. Być może są tacy, którzy są zadowoleni z tego. Jednak naszym zdaniem, to nie jest dobry wizerunek miasta. Ciekawi splotu tych spraw, a pewnie i nieżyczliwi dziennikarze, zaczynają analizować i stawiają pytanie jak to jest, że w tak katolickim mieście w którym dominują polityczne wpływy PiS-u, dochodzi do tylu tragicznych zdarzeń,  zaprzeczających temu wizerunkowi miasta. Czy pod zewnętrzną skorupą katolicyzmu i patriotyzmu w stylu PiS, bulgoce gorąca smoła nie rozwiązanych i rosnących problemów społecznych? Czy masowy katolicyzm mieszkańców Stalowej Woli, to tylko bezmyślny rytuał od niedzieli do niedzieli, a na co dzień zawiść i nienawiść, depresja i rozpacz? Po serii morderstw w internecie rozgorzała dyskusja obecnych i byłych mieszkańców Stalowej Woli o tym czy miasto nie jest jakoś przeklęte. Jak to w takich dyskusjach zazwyczaj emocje biorą górę i w tej dyskutujący obarczyli swoimi niepowodzeniami i rozczarowaniami sytuację w mieście. Przy okazji można było się przekonać, że tendencja do wyjazdu ze Stalowej Woli jest cały czas silna. Prawda pewnie jest taka, że ani Stalowa Wola to nie takie święte miasto jak się mówi, ani nie jest przeklęte jak się wydaje osobom przewrażliwionym.

PRZECIWDZIAŁAĆ CHORYM SKOJARZENIOM

Stalowa Wola jest teraz prześwietlana na różne strony. Wielu zastanawia się czy jest jakiś przyczynowy związek między zabójstwami, samobójstwami, a tym, że Kościół ze swoimi wpływami dominuje w mieście, a niepodzielną władzę polityczną sprawuje PiS? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że występowanie tych zjawisk obok siebie jest kompletnie nie zrozumiałe. Warto byłoby przeprowadzić badania socjologiczne, które wyjaśniłyby ten fenomen. Czy Stalowa Wola przypadkiem nie rozpada się społecznie na tych zadowolonych z obecnej sytuacji, którzy to manifestują poprzez praktyki religijne i branie udziału w wydarzeniach organizowanych prze pisowską władzę oraz na tych, którzy do czasu tłumią w sobie frustracje i lęki, a potem eksplodują czy to agresją wobec innych albo porwaniem się na własne życie. Przy czym jakby ani Kościół, ani lokalna władza nie dostrzegają ich samych i ich problemów, zadowoleni z “dobrej zmiany”. Stalowa Wola to miasto kurczące się pod względem liczby mieszkańców. Widać jednak, że w tak niedużym środowisku jest wielu ludzi nie radzących sobie z życiowymi problemami, będących na różnych marginesach, którzy nie wiedzą gdzie się zwrócić po pomoc albo nie chcących żadnej pomocy i popadających w desperację, kończącą się wybuchem agresji wobec siebie albo innych ludzi. Czy rosnąca w szybkim tempie liczba pacjentów oddziału psychiatrycznego w szpitalu powiatowym jest tego skutkiem? Co gorzej pojawiają się chyba absurdalne skojarzenia, że ta ogólna atmosfera w mieście ma wpływ na ostatnie tragiczne wydarzenia, a informacje o namawianiu do wstępowania do ONR-u ma to potwierdzać. Skrajna organizacja ONR, mająca na sumieniu szereg agresywnych akcji, to przykład tworzenia atmosfery w której negatywne emocje znajdują ujście. Ten sposób myślenia dobrze ilustruje przekręcenie hasła ostatniego Marszu Niepodległości z “My chcemy Boga” na “My chcemy wroga”. Jak ma się wroga, którego jeszcze pomogą nienawidzić, to łatwiej  znaleźć usprawiedliwienie do zabijania. Najwyższy czas żeby w Stalowej Woli zmierzyć się z tymi problemami.

Weronika Przestój

 

Zobacz Komentarze (7)

Komentarze

 1. Karlay

  18 listopada 2017 at 11:20

  To bardzo przykry artykuł. Niestety jednak prawdziwy. Rozpad społeczeństwa dzieli na dwie frakcje. Zadowoleni którzy rządzą ale są w mniejszości oraz niezadowolonych którzy są większością.

  Ten obraz bedzie się pogłębiał bo nie mamy opozycji która mowilaby głośno o tym wszystkim

 2. Stefan

  18 listopada 2017 at 12:01

  Bardzo polityczny artykuł. Myślę, że nawet gdyby rządziła inna frakcja polityczna to nie uniknelibysmy tragicznych wydarzeń z naszego miasta. Takie rzeczy zdarzają się w każdym mieście. Może warto przyjrzeć się metodom leczenia psychiatrycznego, moim zdaniem lekarze zbyt łatwo przepisuja ciężkie leki. Wystarczy powiedzieć, ze smutno od kilku tygodni i już mamy receptę. Jakaś statystyka ile było prob samobojczych za poprzedniej wladzy? Ja docenilem Stalową dopiero jak wyjechalem, dużo zieleni i wszędzie blisko

 3. mieszkaniec

  18 listopada 2017 at 12:13

  Niestety ale w mieście urządza się tylko “igrzyska” a ludzie potrzebują także chleba, możliwości rozwoju własnego, poprawy statusu materialnego i tolerancji, której obecna władza nie propaguję

  • Merowing

   18 listopada 2017 at 18:26

   Prawda jest taka że ludzie mają w d… politykę. A problemy społeczne w naszym mieście są jak w każdym innym. Teraz tylko będą media się koncentrować na Stalowej Woli bo rządzi PiS? Czy to przypadek że zbiega się to z debatą o Polsce w europarlamencie i atakami obcych mediów na nasz kraj przy wydatnej pomocy targowiczan z pod znaku PO, PSL i N. ? Ludzie na dajcie się zwariować. Nie wszystko kręci się wokół polityki.

 4. zatroskany

  19 listopada 2017 at 00:22

  Stalowa wola jest tak miastem pro PiSowskim i pro katolickim tak jak ta pani redaktor która komentuje zdarzenia /niestety pani poglądy aż zieją ogniem złośliwości z danym kierunku/ no cóż czy pani komentuje dobrze czy źle problem jednak istnieje i wszyscy powinni sie nad nim zastanowić .prawda jest taka że stalowa wola jest a może raczej była miastem typowo robotniczym ludzie w większości pochodzenia rolniczego przyzwyczajeni do ciężkiej pracy na początku na roli a potem w fabrykach pracowali ciężko i wydajnie i dość dobrze sie im wiodło może nie przebogato ale dobrze, źle zaczęło się dziać wtedy kiedy nasz wspaniały przezydent pan Wałesa postanowił rozsprzedać/sprywatyzować majątki polskich miast . likwidując co większe zakłady pracy stalowa wola stała się miastem bezrobotnych bumelantów/nie obrażając nikogo to jest wyrażenie potoczne, obrazowe/ludzie mogli wreszcie odetchnąć ,odpocząć od codziennej harówy a jednocześnie zaczynali tracić sens życia /nawet Kościół nie pomógł nie wystarczy do niego chodzić trzeba jeszcze wierzyć /,taki rozłam zaczął panować między pierwotnymi “bezrobotnymi”/również i tu nie mówię dosadnie /te zbrodnie , samobójstwa ,napady to dzieci tych sfrustrowanych ludzi którzy stracili sens,w stalowej woli w dalszym ciągu można dobrze zarobić tylko nie zawsze uczciwie wydaje sie te zarobione pieniądze , zapanowało bezwartościowość , bezkrólewie i konsumpcjonizm i to na razie panuje bez względu na to kto tym miastem rządzi

 5. gree

  22 listopada 2017 at 08:08

  Stalowa , jest miastem skrajnie PiS-owskim , obsadzonym przez klikę , zwolniony kierownik USC w zarządzie PEC , synek senator w zarządzie PEC a że w szkole był matoł i nie zdawał za każdym razem to co tam ! Przewodniczacy Rady Miasta Stasiu co podpisać ledwo się potrafi ale co z tego ważne że wierny po wsze czasy za taką fuchę , to budzi frustrację jak takie miernoty są przez pis ciagniete za uszy na eksponowane stanowiska ! Reszta może u Niemca felgi czyścić a takie lajzy mając po 5-8 tyś na rękę , kumoterstwo i kolesiostwo zatwierdzone przez pis , nie wspomnę o kretynce dyrektor szkoły nr.11 , teraz lanie wosku to zabobon a za chwilę spali flagę Unii na szkolnym ognisku ?

 6. Mozets

  14 grudnia 2017 at 18:30

  Oczywiście ,że artykuł jest tendencyjny i pisany z pozycji antyrządowych i antyreligijnych. Jest przykładem manipulacji i dezinformacji. Jest przykładem nieobiektywizmu i dopasowywaniem poglądów autora do wyznawanej przez niego ideologii. Ideologia to groźna rzecz. Ginęły z jej przyczyn setki milionów ludzi na różnych kontynentach. Ludzi niewinnych. Stawianie takich tez jest dowodem na wykorzystywanie wszelkich tez nawet najbardziej księżycowych do ostrej walki politycznej. Ja obserwuję zmiany w przekroju mentalności społeczeństwa, mieszkańców miasta, od lat 50 do chwili obecnej.Mam dość silnie umotywowaną teorię dość obiektywną i prawie- że popularno-naukową na ten temat. Dlaczego to miasto ma czasem taką twarz. Bo nie dotyczy to większości wartościowych postaw mieszkańców. Łyżka dziegciu może zepsuć smak całej beczki miodu. Głos powinni jednak zabrać fachowcy czyli socjologowie miasta, psycholodzy, krótko naukowcy – a nie janczarowie jakiegokolwiek systemu politycznego. Oni jednak obawiają się zabierać za takie gorące jak kartofel – acz bardzo ciekawe tematy.
  Marek Mozets. (jnwsws)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Policja2

63-letnia kobieta odpowie za przywłaszczenie telefonu

stw24.pl18 października 2018
policja4

W wypadku ucierpiała rowerzystka

stw24.pl17 października 2018
policja11

Kierowca samochodu usnął w zatoce autobusowej. Był pijany

stw24.pl15 października 2018
Policja2

Kradł rowery – zatrzymał go policjant po służbie

stw24.pl11 października 2018
IMG_4708 (Kopiowanie)

Wjechała w sygnalizator świetlny

stw24.pl10 października 2018
303-172298

Policjanci zabezpieczyli znaczne ilości narkotyków

stw24.pl8 października 2018
policja_stw

Policjanci szukali niepełnosprawnego mężczyzny

stw24.pl1 października 2018
policja_stw

O ponad 100 km/h przekroczył dopuszczalną prędkość

stw24.pl25 września 2018
policja 4

Pobił 61-letniego mężczyznę i ukradł mu paczkę papierosów

stw24.pl25 września 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl