W powiecie

Strategiczna droga powiatowa

Strategiczna droga powiatowa

To już chyba ostatnia droga powiatowa bez asfaltu. W zasadzie duża jej część jest już wyasfaltowana i czeka na kierowców. Ci pojawią się za kilka miesięcy, kiedy partner upora się z drugą częścią. Wtedy stanie się jedną z ważniejszych dróg w powiatach stalowowolskim i tarnobrzeskim.

- To będzie fajna droga, która ułatwi życie wielu ludziom – zapewnia starosta Janusz Zarzeczny. Sprawi życie łatwiejszym zwłaszcza mieszkańcom sąsiedniego pow. tarnobrzeskiego, a nawet sandomierskiego. Jednym skróci dystans do pracy w Stalowej Woli, innym do urzędów i uczelni w Rzeszowie. Będzie jeszcze bardzo atrakcyjnym traktem dla rowerzystów i jakby co, drogą „szybkiego reagowania” dla strażaków. Taka będzie powiatowa droga Stany – Grębów.

Do niedawna mało kto wiedział, że taka w ogóle istnieje. Tym bardziej, że to droga powiatowa. Był to zwykły trakt przez lasy, który łączył Stany (gm. Bojanów) z Krawcami (gm. Grębów) i dalej z Grębowem. Innymi słowy trakt ten w najprostszy z możliwych sposobów łączy dwie drogi wojewódzkie: 872 (Nisko – Baranów Sandomierski) i 871 (Stalowa Wola – Tarnobrzeg). Drogę dobrze znali grzybiarze i pracownicy leśni, bo prawie w całości wiedzie przez okazałe lasy. Te lasy miały niewątpliwy wpływ na to, że „droga przez las”, jak powszechnie jest nazywana, doczeka się asfaltu i zostanie udostępniona wszystkim. Nie tylko rowerzystom i właścicielom ciągników.

Dla Lsów Państwowych jest drogą ważną z dwóch względów. Ułatwi wywóz drewna pozyskiwanego w Nadleśnictwie Nowa Dęba i wjazd strażakom, gdyby coś złego w lesie się działo. I to leśnicy doprowadzili do porozumienia dwóch powiatów ws. drogi Stany Grębów. Po negocjacjach Dyrekcja Generalna LP zgodziła się partycypować w kosztach budowy drogi do 40 proc. W sukurs swoim powiatom przyszły też samorządy zainteresowanych gmin, czyli Bojanów po stronie stalowowolskiej i Grębów w pow. tarnobrzeskim. Droga w części stalowowolskiej jest już zrobiona. To 5,6 km. asfaltowej drogi zrobionej od podstaw. Część ta kosztowała 3,4 mln. zł, do czego Bojanów dołożył 800 tys. zł, a pozostałą część solidarnie podzieliły między siebie Starostwo i Lasy Państwowe. Zostało już tylko 2,7 km po stronie tarnobrzeskiej. Pieniądze już są, prace trwają i latem całą droga powinna być gotowa. – My ze swej strony zrobiliśmy wszystko – mówi Alicja Mach, naczelnik Wydziału Inwestycji i Mienia Powiatu Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli. – Po stronie tarnobrzeskiej zrobiona jest już podbudowa drogi i gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, zostanie na niej położony asfalt.
Droga ta jest ważna głównie dla mieszkańców gm. Grębów, którzy dojeżdżają do pracy w zakładach metalowych Stalowej Woli. Skróci dojazd przez Stany i Przyszów o kilkanaście minut. Kilometry zaoszczędzą też ci, którzy mają interesy w Rzeszowie a mieszkają w okolicy Grębowa, Trześni i okolic. Nie będą jechać przez Stalową Wolę lub Tarnobrzeg, a kierować się będą na Stany, Bojanów i dalej przez Majdan Kr. i Głogów do stolicy województwa.

Będzie to też idealne „kółko” dla cyklistów. Stalowa Wola – Grębów – Stany – Stalowa Wola. Kilkadziesiąt kilometrów i prawie cały czas przez lasy.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. carniato

    5 stycznia 2019 at 16:23

    Jaka tam znowu “strategiczna”, zwykły odcinek drogi od lat nie naprawianej, o byle jakiej nawierzchni i samo położenie na niej dywanika z asfaltu ma znaczyć, że teraz stała się ‘strategiczna”? Jakieś kpiny czy zbyteczne zadęcie. Na czym owa strategia ma polegać? Może na tym, że więcej ludzi zacznie z niej korzystać? Zaniedbana droga staje się przyjazna dla użytkowników! Ot i cała strategia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W powiecie

ffdfha

Królewski Jarmark w Pysznicy już w niedzielę

stw24.pl11 czerwca 2019
kid-1241817_960_720

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

stw24.pl7 czerwca 2019
61628735_2250277675041548_8077681504827736064_n

Relacja z I Pysznickiego Rajdu Rowerowego

stw24.pl7 czerwca 2019
sfjhghjdghj

Wały prawego Sanu i Wisły powstrzymały napór wysokiej fali

stw24.pl6 czerwca 2019
pow 9

Bojanów szacuje szkody

stw24.pl31 maja 2019
turbia pokazy

Podkarpackie Pokazy Lotnicze już w niedzielę

stw24.pl28 maja 2019
IMG_0057 (Kopiowanie)

Zagrożenie powodziowe w gminie Bojanów. Podtopione gospodarstwa

stw24.pl24 maja 2019
jeżówka

San na razie niegroźny

stw24.pl22 maja 2019
img_1472

W Antoniowie wybudują bibliotekę

stw24.pl22 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl