W powiecie

Szkodniki i nieuregulowana własność – główne problemy w lasach

Szkodniki i nieuregulowana własność – główne problemy w lasach

Zwalczanie szkodników oraz usuwanie martwych i obumierających drzew stojących, to główne zabiegi mające na celu utrzymanie właściwego stanu sanitarno – epidemiologicznego oraz właściwej ochrony przeciwpożarowej w lasach na terenie powiatu stalowowolskiego.

Jak czytamy w informacji na temat stanu lasów nadzorowanych przez starostę za okres 2016 – 2018, ogólny stan lasów prywatnych pod względem sanitarno-epidemiologicznym można uznać za dobry. W ciągu tego okresu odnotowano występowanie kilku ognisk szkodników biologicznych. W wyniku podjętych działań zostały usunięte. Jednakże już w roku obecnym stwierdzono, że pojawiły się się nowe ogniska szkodników drzew w gminie Bojanów i w gminie Zaklików. Referat leśnictwa i ochrony przyrody w starostwie stalowowolskim prowadzi działania zmierzające do likwidacji tych zagrożeń. Ustala numery działek i ich właścicieli, a w dalszej kolejności wydaje decyzje nakazujących usunięcie uszkodzonego drzewostanu.

Lasy Państwowe corocznie w lasach przez siebie administrowanych przeprowadzają zabiegi zwalczające szkodniki drzew. Ze sprawozdania wynika, że część obszarów poddana tym zabiegom była bezpośrednio w sąsiedztwie lasów prywatnych. Aktualnie w ramach współpracy z Nadleśnictwem Rozwadów zlecono dokonanie zabiegów agrolotniczych na terenie lasów prywatnych w obrębie miejscowości Przyszów w gminie Bojanów.

Jeśli zaś chodzi o ochronę przeciwpożarową, to wymaga poprawy. Jak czytamy w sprawozdaniu, pomimo podjętych działań polegających na nakazywaniu usuwania posuszu, czyli martwych i obumierających drzew stojących i wyłomów w lasach, istnieje dalej dość duża liczba lasów zaniedbanych, które wymagają pilnych zabiegów sanitarnych, szczególnie w młodnikach.

Referat leśnictwa i ochrony przyrody w starostwie powiatowym prowadzi działania zmierzające do zinwentaryzowania tych działek, które wymagają poprawy ze względu na stan sanitarny i zagrożenie pożarowe. Ma to doprowadzić do stopniowej eliminacji działek, które są mocno zaniedbane.

Jak zauważa w sprawozdaniu referat, problemem jeśli chodzi o sprawowanie nadzoru nad lasami prywatnymi jest współwłasność, która często uniemożliwia planowe korzystanie z lasu. Chodzi o to, że na terenie powiatu są działki leśne, które mają po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu współwłaścicieli. Część z tych osób nie żyje i stan własnościowy gruntów przez nie pozostawionych nie został uregulowany, a ponadto cześć właścicieli lasów przebywa za granicą.

Dlatego też w takich przypadkach realna możliwość sprawowania nadzoru nad lasami jest utrudniona lub niemożliwa.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

UmowaP19

Wkrótce przebudowa drogi w Pysznicy

stw24.pl13 lutego 2019
IMG_0236

Stulatka Janina Gębala świętowała swoje urodziny

stw24.pl12 lutego 2019
trojaczki

Potrójne szczęście w Przyszowie

stw24.pl11 lutego 2019
ksiądz-1000x600

Ks. Stanisław poddał się karze

stw24.pl6 lutego 2019
image (7)

Dziewczęta z PSP Zbydniów na Igrzyskach Dzieci w Piłce Ręcznej w Nisku

stw24.pl30 stycznia 2019
zdjecia_dron26

Voster – coraz bardziej konkurencyjny

stw24.pl28 stycznia 2019
siarka2008

Uczennica ze Zbydniowa w Mobilnej Akademii Młodych Orłów

stw24.pl23 stycznia 2019
0024

Wieczór kolęd w Pysznicy

stw24.pl21 stycznia 2019
img_20190116_181106,nXaKrKmimmiWrsCYZZk

“BIAŁE SZALEŃSTWO 2019 “

stw24.pl18 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl