W Stalowej Woli

Szkoła starsza niż miasto

Szkoła starsza niż miasto

To taki stalowowolski paradoks. Miasto ma 80 lat, a najstarsza szkoła w Stalowej Woli dziesięć lat więcej. Tak to już jest w naszej pogmatwanej historii. Ale historii pięknej. Ta szkoły jubilatki taką właśnie jest, choć szkoła żyje dniem współczesnym. I nie narzeka.

W sierpniu 1928 r. w Rozwadowie zawiązało się Towarzystwo Szkół Zawodowych. Inicjatorem jego powstania był Nestor Dobrzański, rozwadowski księgowy i społecznik. Widział potrzebę szkolenia zawodowego w Rozwadowie, który był już sporym miasteczkiem, a szkoły zawodowej nie miał. Potrzebę taką dostrzegło też Kuratorium Okręgu Szkolnego we Lwowie, które przychyliło się do starań TSZ i 13 listopada 1928 r. wydało akt koncesyjny powołujący Trzyklasową Koedukacyjną Szkołę Handlową TSZ w Rozwadowie. „Papier” był, trzeba było tylko znaleźć lokum i kadrę. Z pierwszym był większy kłopot i to był znak czasu, który prześladował następczynie TKSH przez wiele lat. Na początek lekcje były w „Sokole”.

Trzy lata przed wojną na bazie Szkoły Handlowej powstało 4-letnie Miejskie Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie. To była wyraźna odpowiedź na zapotrzebowanie branży dominującej w Rozwadowie. Szkoła w takiej postaci dotrwała do wojny, a nawet wojnę przetrwałą, bo Niemcy zgodzili się na prowadzenie kursów handlowych. W dwudziestą rocznicę powstania szkoły w Rozwadowie nastąpiła kolejna jej reforma i od 1948 r. działało już Miejskie Gimnazjum i Liceum Handlowe. Szkoła nadal nie miała siedziby i wędrowała, głównie po opuszczonych przez Lubomirskich włościach. Nawet w III RP lekcje odbywały się w kilku, znacząco oddalonych od siebie budynkach. Teraz już tego problemu nie ma.

- Sami robiliśmy sobie bieżnię i skocznię za stodołą koło szkoły – wspomina szkolne lata Janusz Pikulski. – Proszę sobie wyobrazić, że ja mam 86 lat, a szkoła jest tylko o 4 lata starsza. Ależ to były czasy… Języka polskiego uczył nas Witold Habdank-Kossowski, legionista, poeta i żyjąca legenda. Już na pierwszej lekcji dostałem dwóję, co poskutkowało tym, że potem byłem stałym uczestnikiem zajęć kółka polonistycznego. Fizyki uczył nas Władysław Piłat, zapalony sportowiec, co oczywiście wykorzystywaliśmy. Nawet robiliśmy z nim zakłady, chociażby o to, czy skoczę tyle i tyle wzwyż. Nie dawał wiary, a ja skoczyłem i dostałem piątkę …z fizyki. Takie to były czasy.

Szkoła tyle razy zmieniała nazwę i podległość, że chyba nauczycieli jest niewielu, którzy potrafiliby kolejne nazwy wymienić. Pod koniec lat 40. ub. w była już w swoich murach przy ul. Jagiellońskiej. Gdy Rozwadów tracił miejską niezależność, budowany był nowy gmach szkolny przy ul. Polnej. W dzisiejszym gmachu trudno się doszukać pierwszej bryły szkoły. Już w tym wieku doszło do połączenia kilku szkół zawodowych w jeden Zespół Szkół nr 3, który od 14. lat za patrona ma Króla Jana III Sobieskiego. Wszak on to dał zgodę na lokację Rozwadowa, dziś osiedla starszego o kilka wieków od samej Stalowej Woli. W szkole jubilatce naukę u 66 nauczycieli pobiera 570. uczniów. Rocznicowe uroczystości z mszą św. na początek i balem absolwenta na zakończenie odbyły się w sobotę.

ekonomik

04jubileusz

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl