W Stalowej Woli

Szkoła starsza niż miasto

Szkoła starsza niż miasto

To taki stalowowolski paradoks. Miasto ma 80 lat, a najstarsza szkoła w Stalowej Woli dziesięć lat więcej. Tak to już jest w naszej pogmatwanej historii. Ale historii pięknej. Ta szkoły jubilatki taką właśnie jest, choć szkoła żyje dniem współczesnym. I nie narzeka.

W sierpniu 1928 r. w Rozwadowie zawiązało się Towarzystwo Szkół Zawodowych. Inicjatorem jego powstania był Nestor Dobrzański, rozwadowski księgowy i społecznik. Widział potrzebę szkolenia zawodowego w Rozwadowie, który był już sporym miasteczkiem, a szkoły zawodowej nie miał. Potrzebę taką dostrzegło też Kuratorium Okręgu Szkolnego we Lwowie, które przychyliło się do starań TSZ i 13 listopada 1928 r. wydało akt koncesyjny powołujący Trzyklasową Koedukacyjną Szkołę Handlową TSZ w Rozwadowie. „Papier” był, trzeba było tylko znaleźć lokum i kadrę. Z pierwszym był większy kłopot i to był znak czasu, który prześladował następczynie TKSH przez wiele lat. Na początek lekcje były w „Sokole”.

Trzy lata przed wojną na bazie Szkoły Handlowej powstało 4-letnie Miejskie Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie. To była wyraźna odpowiedź na zapotrzebowanie branży dominującej w Rozwadowie. Szkoła w takiej postaci dotrwała do wojny, a nawet wojnę przetrwałą, bo Niemcy zgodzili się na prowadzenie kursów handlowych. W dwudziestą rocznicę powstania szkoły w Rozwadowie nastąpiła kolejna jej reforma i od 1948 r. działało już Miejskie Gimnazjum i Liceum Handlowe. Szkoła nadal nie miała siedziby i wędrowała, głównie po opuszczonych przez Lubomirskich włościach. Nawet w III RP lekcje odbywały się w kilku, znacząco oddalonych od siebie budynkach. Teraz już tego problemu nie ma.

- Sami robiliśmy sobie bieżnię i skocznię za stodołą koło szkoły – wspomina szkolne lata Janusz Pikulski. – Proszę sobie wyobrazić, że ja mam 86 lat, a szkoła jest tylko o 4 lata starsza. Ależ to były czasy… Języka polskiego uczył nas Witold Habdank-Kossowski, legionista, poeta i żyjąca legenda. Już na pierwszej lekcji dostałem dwóję, co poskutkowało tym, że potem byłem stałym uczestnikiem zajęć kółka polonistycznego. Fizyki uczył nas Władysław Piłat, zapalony sportowiec, co oczywiście wykorzystywaliśmy. Nawet robiliśmy z nim zakłady, chociażby o to, czy skoczę tyle i tyle wzwyż. Nie dawał wiary, a ja skoczyłem i dostałem piątkę …z fizyki. Takie to były czasy.

Szkoła tyle razy zmieniała nazwę i podległość, że chyba nauczycieli jest niewielu, którzy potrafiliby kolejne nazwy wymienić. Pod koniec lat 40. ub. w była już w swoich murach przy ul. Jagiellońskiej. Gdy Rozwadów tracił miejską niezależność, budowany był nowy gmach szkolny przy ul. Polnej. W dzisiejszym gmachu trudno się doszukać pierwszej bryły szkoły. Już w tym wieku doszło do połączenia kilku szkół zawodowych w jeden Zespół Szkół nr 3, który od 14. lat za patrona ma Króla Jana III Sobieskiego. Wszak on to dał zgodę na lokację Rozwadowa, dziś osiedla starszego o kilka wieków od samej Stalowej Woli. W szkole jubilatce naukę u 66 nauczycieli pobiera 570. uczniów. Rocznicowe uroczystości z mszą św. na początek i balem absolwenta na zakończenie odbyły się w sobotę.

ekonomik

04jubileusz

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

AGN_2150

Kolorowy festiwal na rozpoczęcie wakacji

stw24.pl25 czerwca 2019
wojsko_13

Ćwiczenia na poligonie – zakaz wstępu!

stw24.pl24 czerwca 2019
zaklikow3

Jedzie nowe do straży

stw24.pl24 czerwca 2019
hbjg

Stalowowolscy policjanci zajęli II miejsce w Konkursie “Patrol Roku 2019″

stw24.pl24 czerwca 2019
IMG_20190621_123547

Z Sanną żartów nie ma

stw24.pl21 czerwca 2019
Zubko

Nauka stawiania pierwszych liter fascynowała mnie – rozmowa z Izabelą Zubko

stw24.pl21 czerwca 2019
UM herb

Ile posiadają radni miejscy i prezydenci? Sprawdzamy oświadczenia majątkowe

stw24.pl20 czerwca 2019
dz 2

Raj złomiarzy, piekło działkowców

stw24.pl19 czerwca 2019
most

Mostu nie zamkną

stw24.pl19 czerwca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl