W Stalowej Woli

Szybują między kroplami deszczu

Szybują między kroplami deszczu

Codziennie deszcz, ale uczestnicy jubileuszowych 20. Mistrzostw Europy w Szybownictwie się nie nudzą. Sędziowie nie pozwalają pilotom na błogie lenistwo i z meteorologami wyszukują słoneczne dziury w deszczowej aurze, by posłać szybowce po punktowe zdobycze. Do tej pory zostały rozegrane cztery konkurencje, a więc – od biedy – ME mogą być zaliczone. Ale nie odfajkowanie przecież w tym sporcie chodzi.

Przypomnijmy. 74 szybowników zgłosiło się do walki o medale w trzech klasach: otwartej, 18-metrowej i 20-metrowej dwuosobowej. Polska jako jeden z czterech krajów wystawiła pełny 6-osobowy skład. Nie ma co ukrywać, że walczymy o najwyższe trofea w każdej z klas i ku temu mamy wielkie szanse, co potwierdzają dotychczasowe wyniki. Jako ciekawostkę podajemy, że nasza szóstka do tej pory zdobyła 49 medali na Mistrzostwach Europy i Świata. 30 z tych krążków zdobył sam Sebastian Kawa. Niewielu wie, ale w Turbi, na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego odbywa się pierwsza część tegorocznych ME. Druga od 7 do 20 lipca odbędzie się w Słowackiej Prievidzy, gdzie walczyć będą piloci w klasach 15-metrowej, standard i club. Kolejne 21. ME zostaną rozegrane za dwa lata odpowiednio na Węgrzech i Litwie. Podajemy tę informację, by zainteresowani mogli sprawdzić że przedstawiciele tych krajów wysoko lokują się na zawodach w Turbi. Po prostu ostrzą sobie zęby na walkę w domu.

Szybownicy mieli pracowity weekend. W piątek i sobotę mieli tzw. konkurencje obszarowe. To przelot nad określonym obszarem, by uzyskać najwyższą średnią prędkość przelotową. Trzeba przy tym przelecieć minimum wyznaczonych kilometrów i zmieścić się w maksymalnym czasie. W piątek klasę otwartą wygrał Laszlo Halasza z Węgier (No właśnie!). Klasę 18-metrową Sebastian Kawa, a klasę dwumiejscową Finowie Lehto i Sorri. W sobotę było ciekawiej. W klasie otwartej w powietrze wzbiło się 17 szybowców, najwyższą prędkość uzyskał Petr Tichy (Czechy). Wójcik był 5., a Bednarczuk uplasował się tuż za nim. W klasie 18-metrowej tryumfował Francuz Christophe Abadie, Kawa był 3., a Staryszak 4. Klasę szybowców dwumiejscowych wygrali Rubaj i Mtkowski.

W niedzielę miała być rozegrana piąta konkurencja – przelot po trasie wieloboku. Warunki były jednak takie, że sędziowie zdecydowali się wypuścić tylko szybowce dwumiejscowe. Jednomiejscowych nie wypuścili, gdyż obawiali się, że – jak to mówią szybownicy – zasieją okoliczne pola. Zła pogoda złapała szybowników w powietrzu i nie uzyskali imponujących wyników. Najlepsza para doleciała do 150 km, z 300. założonych. Stąd niskie punkty i małe zmiany w klasyfikacji generalnej. A skoro o tej, to w „osiemnastce” prowadzi Kawa, a Staryszak jest drugi. W klasie dwumiejscowej liderami są Rubaj i Matkowski. W klasie open Wójcik (zwycięzca pierwszego konkursu) jest 5, natomiast Bednarczuk 6.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl