W Stalowej Woli

Tauron wybuduje dużą farmę

Tauron wybuduje dużą farmę

Tauron wybuduje w Stalowej Woli dużą farmę fotowoltaiczną. Baterie „łykające” energię słoneczną staną najprawdopodobniej na terenie Jelni, gdzie jeszcze jest część składowiska odpadów. Procedury inwestycyjne zostały już wszczęte.

– Tauron prowadzi obecnie program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia. – Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy Tauron do 2030 r.

Program, o którym mówi prezes Grzegorczyk jest dopiero we wstępnej fazie realizacji, ale specyfika inwestycji czyni go realnym w stosunkowo krótkim czasie. Farmy mają powstawać na terenach noszących ślady działalności przemysłowej. Chodzi o tereny elektrowni lub składowisk odpadów paleniskowych. Tauron płaci za nie podatki i nie zarabia, a może. Stąd decyzja czołowego wytwórcy energii w Polsce. Pierwszym krokiem jest uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych. Wytypowanych zostało pięć lokalizacji, a wśród nich Stalowa Wola. Najbardziej zaawansowane są projekty farm w Jaworznie i Mysłowicach na Śląsku. W Jaworznie ogłoszony został już przetarg mający wyłonić wykonawcę. W Stalowej Woli trwa procedura uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Farmy będą różnej wielkości. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji. Inwestor nie ujawnia jeszcze lokalizacji farmy w Stalowej Woli, ale raczej nie ma innej możliwości, niż Jelnia. To kolejny pomysł na zagospodarowanie terenów po składowisku. Za rządów PO – PSL miała tam powstać małą strefa gospodarcza. Pomysł upadł, razem z rządami liberałów. Farma fotowoltaiczna jest bardziej realnym zamiarem i przy tym stosunkowo niedrogim. Tauron stawia – bo musi – na zieloną energię. Oprócz farm fotowoltaicznych będzie budował farmy wiatrowe na lądzie i morzu. Farmy wiatrowe mają do 2025 r. dostarczać do sieci dodatkowych 900 MW energii; fotowoltaiczne trzy razy mniej.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policja2

17-latka zginęła na miejscu

stw24.pl28 stycznia 2020
policja-1

DZIŚ NA DRODZE – POLICJA WALCZY ZE SMOGIEM

stw24.pl28 stycznia 2020
nazywam sie milird

Taniec przeciwko przemocy – zatańcz z Nami w Walentynki.

stw24.pl28 stycznia 2020
policja

Kobieta padła ofiarą oszusta

stw24.pl27 stycznia 2020
3-334973

CBŚP rozbiło kolejną grupę przestępczą – zlikwidowano sieć agencji towarzyskich tzw. “mieszkaniówek”

stw24.pl25 stycznia 2020
13

Karnawałowe zakończenie ferii

stw24.pl24 stycznia 2020
rodzinna niedziela muzeum

NIEDZIELA W MUZEUM

stw24.pl24 stycznia 2020
nadberezny

Sponsorują imprezy kosztem mieszkańców ?

stw24.pl23 stycznia 2020
gf-HtxV-YFwe-DTpb_ruch-drogowy-664x442-nocrop

Ruszył Generalny Pomiar Ruchu 2020

stw24.pl23 stycznia 2020

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl