W Stalowej Woli

Tauron wybuduje dużą farmę

Tauron wybuduje dużą farmę

Tauron wybuduje w Stalowej Woli dużą farmę fotowoltaiczną. Baterie „łykające” energię słoneczną staną najprawdopodobniej na terenie Jelni, gdzie jeszcze jest część składowiska odpadów. Procedury inwestycyjne zostały już wszczęte.

– Tauron prowadzi obecnie program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia. – Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy Tauron do 2030 r.

Program, o którym mówi prezes Grzegorczyk jest dopiero we wstępnej fazie realizacji, ale specyfika inwestycji czyni go realnym w stosunkowo krótkim czasie. Farmy mają powstawać na terenach noszących ślady działalności przemysłowej. Chodzi o tereny elektrowni lub składowisk odpadów paleniskowych. Tauron płaci za nie podatki i nie zarabia, a może. Stąd decyzja czołowego wytwórcy energii w Polsce. Pierwszym krokiem jest uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych. Wytypowanych zostało pięć lokalizacji, a wśród nich Stalowa Wola. Najbardziej zaawansowane są projekty farm w Jaworznie i Mysłowicach na Śląsku. W Jaworznie ogłoszony został już przetarg mający wyłonić wykonawcę. W Stalowej Woli trwa procedura uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Farmy będą różnej wielkości. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji. Inwestor nie ujawnia jeszcze lokalizacji farmy w Stalowej Woli, ale raczej nie ma innej możliwości, niż Jelnia. To kolejny pomysł na zagospodarowanie terenów po składowisku. Za rządów PO – PSL miała tam powstać małą strefa gospodarcza. Pomysł upadł, razem z rządami liberałów. Farma fotowoltaiczna jest bardziej realnym zamiarem i przy tym stosunkowo niedrogim. Tauron stawia – bo musi – na zieloną energię. Oprócz farm fotowoltaicznych będzie budował farmy wiatrowe na lądzie i morzu. Farmy wiatrowe mają do 2025 r. dostarczać do sieci dodatkowych 900 MW energii; fotowoltaiczne trzy razy mniej.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019
pks

Pół miliona złotych wrzucili w PKS

stw24.pl14 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl