W Stalowej Woli

Tu Karpińskiego ojciec sądził

Tu Karpińskiego ojciec sądził

Na początku zeszłego wieku w Rozwadowie przy ul. Pańskiej stanął okazały gmach, którego zazdrościły powiatowe Nisko i Tarnobrzeg. Wprowadziła się do niego CK Temida. Rozwadów powiatową historię miał już za sobą, ale sąd mimo to był. A przez sąd był prestiż, na czym nie oszukujmy się, rozwadowianom najbardziej zależało. I stojący do dziś gmach przy ul. Rozwadowskiej czynił zadość zarówno próżności mieszkańców galicyjskiego miasteczka jak i wygodzie władzy sądowniczej. O takiej wygodzie nie śnił sędzia Alfons Karpiński. Jego synowi, też Alfonsowi również się nie śniło, że w tak zacnym gmachu będzie miał swoją galerię.

Droga spuścizna po sądzie

W niedzielę do starych cesarsko-królewskich murów wprowadzi się nowa historia. Oficjalnie zostanie otwarta Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Będzie ona częścią Muzeum Regionalnego i jego czwartą już placówką filialną. Jak na tak młody wiek, tylko pozazdrościć swoistego imperializmu. O pomysłowości nie mówiąc. Przez wiek sąd w Rozwadowie był sądem. Oddany został w 1905 r. i goszcząca w nim Temida przetrwała zabory, II RP i PRL. Musiała się wyprowadzić na początku III RP, gdyż było już jej za ciasno. W 2012 r. przy ul. Popiełuszki stanął nowiutki gmach sądu i wtedy władza sądownicza oddała stary budynek samorządowi miasta. Pomysłów na jego zagospodarowanie było wiele, ale jedynym rozsądnym było oddanie starego sądu młodemu Muzeum. Podległe miastu MR nie protestowało, ale też zbytnio się nie cieszyło. Przysposobienie poaustriackiego gmachu na potrzeby współczesnego muzeum wymagało olbrzymich nakładów. Dyr. Lucyna Mizera nie miała innego wyjścia, jak iść po prośbie. Sponsorów kusiła pomysłem galerii słynnego rozwadowianina, jakiej nigdzie jeszcze nie ma. Kusiła i skusiła. Na prace adaptacyjne pieniądze wyłożyli: Miasto, Marszałek Podkarpacia oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączny koszt przedsięwzięcia to 4,3 mln. zł. Niemało ale trzeba pamiętać, że nie było szans na oszczędności, gdyż nad każdym krokiem czuwał konserwator zabytków.

Czegoś takiego jeszcze nie było

Że budynek naprzeciwko Sokoła się zmienił, widać z zewnątrz. Prawdziwa rewolucja zaszła jednak wewnątrz. Na parterze jest tzw. strefa otwarcia z szatniami, toaletami, punktem informacyjnym i sklepikiem. Więcej nie udało się zmieścić. Piętro pierwsze to Centrum Edukacji Dziecięcej. W strefach muzealnej oraz freestylowo-twórczej realizować się będą młode marzenia o sztuce. Przygotowany wachlarz zajęć dla uczniów jest bardzo szeroki. Czegoś takiego na Podkarpaciu jeszcze nie było. W całej Polsce natomiast nie było galerii i pracowni Karpińskiego. Ulokowane zostały na poddaszu – któż by przypuszczał, że jest tak olbrzymie – i przenoszą zwiedzającego w klimat Młodej Polski, melancholijnego Paryża oraz innych okresów z życia talentu z Rozwadowa. Technika multimedialna pozwala zajrzeć w najbardziej sekretne zakątki życiorysu Karpińskiego. Zwiedzający czuje się, jakby obcował z artystą. Dla wyznawców tradycyjnego zwiedzania czeka 91 prac Alfonsa Karpińskiego, z czego 76 jest własnością Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. I to wszystko już od najbliższego poniedziałku.

Prawda i legenda

Emerytowany sędzia Alfons Karpiński zabrał rodzinę i wyjechał z Rozwadowa na dwadzieścia lat przed wybudowaniem byłego już sądu i obecnej galerii. Wyjechał m.in. po to, by umożliwić rozwój malarskiego talentu swemu synowi – Alfonsowi jr. To, że młody Karpiński bywał w sądzie przy Pańskiej, jest tylko fikcją na potrzeby legendy artysty. Natomiast to, że stalowowolanie (bo przecież nie tylko rozwadowianie) odwdzięczyli się artyście wspaniałym pomnikiem, jest już szczerą prawdą.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. Wąpisz

    23 stycznia 2019 at 06:38

    A to tam kolo Flamingo?

  2. Pis

    23 stycznia 2019 at 21:56

    4 miliony i pozostawiono stare okna pogratulować

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl