W Stalowej Woli

Upadek legendy “Solidarności” ?

Upadek legendy “Solidarności” ?

Jak się popatrzy na skalę złodziejstwa, karierowiczostwa i oszustw z którymi polskie społeczeństwo boryka się po 1989 roku, to nic dziwnego, że blednie legenda “Solidarności”, jako ruchu, który doprowadził do zmiany ustroju. Miała i Stalowa Wola swoje legendy “Solidarności” i swoje przejścia z blednięciem tego szyldu.

Od przywódcy strajkowego do fabrykanta?

Wśród stalowowolskich legend “Solidarności” wyróżnia się postać Wiesława Wojtasa. Zasłynął jako przywódca strajków w Hucie Stalowa Wola i bojowy działacz “Solidarności”. Większość bardziej operatywnych działaczy związkowych szła do polityki i tam robiła większe i mniejsze kariery. Wojtas też angażował się politycznie. Jednak nie odniósł sukcesu, a i robił to chyba bez większego przekonania. Jako osoba znana i szanowana w środowisku popierał za to różne osoby kandydujące do parlamentu. Wśród nich warto wspomnieć o Janinie Sagatowskiej i Ryszardzie Kardaszu, którzy wyszli z pnia “Solidarności”, ale trafili do partii z różnych stron sceny politycznej.

Natomiast Wojtas poszedł inną drogą. Został przedsiębiorcą i założył firmę. Było to jakby symbolem przemian ustrojowych w Polsce. Oto buntownik, przywódca strajkowy, staje niejako po drugiej stronie barykady jako przedsiębiorca i pracodawca. Czy trzeba lepszego symbolu na pokazanie jak zmieniła się Polska? Ci, którzy narażali się i walczyli o zmianę ustroju, korzystają teraz z możliwości i sami stają się kapitalistami. Tak mogło się wydawać, ale brutalne realia polskiego kapitalizmu zaczęły szybko weryfikować nadzieje i marzenia. Dotyczyło to również legend “Solidarności”, takich jak Wiesław Wojtas.

Od fabrykanta do bankruta? 

Na początku Wojtasowi szło całkiem nieźle. Ale kryzysy gospodarcze pokazały, że związkowa charyzma i niezłe kontakty w różnych instytucjach, to za mało żeby dobrze radzić sobie i konkurować w trudnej branży przemysłu metalowego. Firmę Wojtasa dopadły kłopoty, czyli utrata płynności finansowej, rosnące zaległości wobec dostawców i pracowników. Jak to się mówi Wojtas zaczął kombinować i popadać w coraz większe długi. Nie zmieniło to jednak faktu, że w zasadzie był bankrutem. Jednak nie chciał ogłosić upadłości.

Można to zrozumieć, że za wszelką cenę walczył o utrzymanie firmy. Jednak ceną było dalsze brnięcie w długi i niewypłacalność. Ostatecznie sprawa trafiła do prokuratury, która postawiła mu zarzuty. Między innymi zaciąganie zobowiązań, gdy wiedział, że nie będzie mógł się z nich wywiązać. Inny zarzut dotyczy fałszowania dokumentów finansowych. Jednak dla byłego działacza związkowego i legendy “Solidarności” chyba najgorszym zarzutem jest niewywiązanie się z zobowiązań wobec pracowników i to mimo wyroków sądu pracy. Wiesław Wojtas znalazł się w ogromnych tarapatach. Dla jego firmy nie ma ratunku. Stracił jakiekolwiek zaufanie w środowisku przedsiębiorców. Kilkudziesięciu firmom w tym wielu ze Stalowej Woli winny jest setki tysięcy złotych. Nadal nie wypłacił należnych wynagrodzeń swoim byłym pracownikom.

Według przedłożonych dokumentów nie ma żadnego majątku, choć nie wszyscy w to wierzą. Czeka go upokarzający proces sądowy. Jaki będzie wyrok? Czy legenda “Solidarności” skończy w więzieniu jako przestępca gospodarczy? Jakby się ta historia nie skończyła, to Wojtas raczej nie odbuduje swojej legendy. Z jego legendą upadła kolejna część legendy “Solidarności” nie tylko w Stalowej Woli.

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (4)

Komentarze

 1. Były

  9 marca 2018 at 18:12

  Bardzo wiele firm ucierpiało.

 2. tadeusz

  9 marca 2018 at 23:16

  Dobrze pamiętam ten czas gdy staniała odwaga i zdrożał rozum. Z reguły czym większy leń tym większych podwyżek żądał , czym większy idiota tym głośniej krzyczał. Po zdobyciu władzy przez Solidarność bardziej cwani dorwali się do koryt utrzymywanych z budżetu ,a reszta zaczęła demolować jednostki gospodarki uspołecznionej. Część z tych którzy uwierzyli w swój geniusz postanowiła zostać biznesmenami-milionerami. Ponieważ jak stwierdził ktoś mądry “najszybciej w swój geniusz uwierzy kompletny idiota” więc wynik takich megalomanów to ich bankructwa i dramat wielu przez nich okradzionych.

 3. biba

  10 marca 2018 at 13:46

  BARDZO trafny do panującej sytuacji napisał Tadeusz. NIC DODAĆ NIC UJĄĆ. To jest najprawdziwsza prawda. Wielka szkoda tych pracowników,którzy za swoją pracę nie dostali od PRACODAWCY zapłaty. A kiedyś niektórzy WALCZYLI o godne życie dla robotnika, o godziwe zarobki. Kiedyś wywoziło się dyrektorów, kierowników na taczkach bo źle traktowali robotników, źle zarządzali zakładami itd. Ten Pan MUSI bezwzględnie oddać ludziom to co jest ich / wypłaty /. Nie ma innego rozwiązania tej sytuacji. Nie ma to – tamto, że z Solidarności czy innego ……Jeżeli był pracodawcą i zatrudniał ludzi to MUSI im za to zapłacić. Legendą żołądka nie napełnisz. Legendy można opowiadać dzieciom na dobranoc.

  • Były 2

   11 marca 2018 at 01:39

   Dostał teraz 160 czy 300 tys Wojtas? zasadzonych pieniędzy odszkodowania przez sędziego zaprzyjaźnionego ?
   Ciekawe czy zapłacił cokolwiek ludziom albo wierzycielom ????

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policja2

Nietrzeźwy 35-latek chodził po torowisku

stw24.pl14 grudnia 2018
szkoła sikorskiego

Kumulacja w szkołach

stw24.pl13 grudnia 2018
marcel_top

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl13 grudnia 2018
serce

“Serce na Odwyku” w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli

stw24.pl13 grudnia 2018
DSC_0260

Most na Bukowej już po przebudowie

stw24.pl13 grudnia 2018
01

Mikołaje rowerami wyruszyli ulicami Radomyśla nad Sanem

stw24.pl13 grudnia 2018
karetka3

Nowa karetka w szpitalu w Stalowej Woli

stw24.pl13 grudnia 2018
jacek wszoła

Jacek Wszoła gościem specjalnym na III Balu Mistrzów Sportu

stw24.pl12 grudnia 2018
bo w babach

Bo w kobietach jest siła

stw24.pl12 grudnia 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl