kultura i rozrywka

W 325. rocznicę lokacji Rozwadowa

W 325. rocznicę lokacji Rozwadowa

Przez zabawę ku wiedzy. Wystawy, pokazy, kiermasze, warsztaty edukacyjne w sobotnie popołudnie na rozwadowskim Rynku.

Organizowana 5 września przez Prezydenta Stalowej Woli i Muzeum Regionalne impreza z cyklu „Kulturalny Rozwadów” zapewni nie tylko miłe spędzenie czasu, ale i da szansę na poszerzenie w sposób łatwy i przyjemny zasobu informacji na temat najbardziej zabytkowej dzielnicy Stalowej Woli.

IMG_0276

W trakcie imprezy, której czas trwania przewidziany jest od wczesnego popołudnia do późnych godzin wieczornych niewątpliwą atrakcję stanowić będą pokazy historyczne, w tym konne popisy i parady ułanów, husarzy oraz kaskaderów.
Nie zabraknie i innych propozycji o charakterze edukacyjnym. Warte obejrzenia będą wystawy tematyczne. Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości, to plenerowa wystawa fotograficzna ukazująca w układzie chronologiczno-rzeczowym historię budynku, działalności Gniazda i jego poszczególnych sekcji. Jest to pierwsza ekspozycja prezentująca w takim zakresie nieznaną dotąd szerzej historię „Sokoła” w Rozwadowie, działającego w latach 1906-1939.
Przedłużeniem wystawy będzie prezentacja sylwetek rozwadowian działających w „Sokole”. Sposób ekspozycji wystawy noszącej tytuł Sokoły z rozwadowskiego gniazda jest dość nietypowy: po raz pierwszy jako powierzchnia wystawiennicza posłużą okna opuszczonego budynku „Sokoła” przy ul. Rozwadowskiej 21.

Ekspozycja Pamięć o mieszkańcach Rozwadowa, prezentowana w dawnym lokalu restauracji Grand Cafe składa się z kilkudziesięciu archiwalnych fotografii pochodzących głównie z pierwszej połowy XX w. Są to portrety indywidualne i grupowe dawnych mieszkańców Rozwadowa. Na portretach zostali uwiecznieni mieszczanie, inteligencja, rzemieślnicy i kupcy, których nazwiska i losy nierozerwalnie kojarzą się nam z historią dawnego miasta. Znakomita większoś
fotografii, po raz pierwszy udostępniona publiczności, przez dziesięciolecia zalegała w rodzinnych albumach, szufladach i kufrach, a na wystawę trafiła dzięki życzliwej pomocy wielu Rozwadowian.
Wystawa Rozwadów miasto z duszą to wizja połączenia teraźniejszości z przeszłością w studenckich projektach dotyczących designu dzisiejszego Rozwadowa.

IMG_0281

Uczestnictwo w kreatywnych warsztatach edukacyjnych dla rodzin zapewni uzyskanie informacji na temat m.in. regionalnej heraldyki czy dawnych środków płatniczych, a jednocześnie da szansę na spróbowanie własnych sił w staropolskiej kaligrafii gęsim piórem, zapomnianej sztuce tworzenia listów oraz nakładania pieczęci, a także w projektowaniu herbów czy wybijaniu monet podczas zajęć plastycznych.
Ciekawą formę edukacji zapewni obóz rycerski, gdzie oprócz oglądania przygotowanych pokazów pojawi się szansa obejrzenia z bliska, a nawet dotknięcia broni czy przymierzenia XVII-wiecznych ubiorów i zbroi. Łatwo też będzie o pamiątkową fotografię ze zbrojnym rycerzem czy przystojnym ułanem.

Okazją do sprawdzenia, ale i wzbogacenia swoich wiadomości o dawnym Rozwadowie będzie udział w Grze Staromiejskiej (początek godz. 14-14.30), a także wieczornej wycieczce po zabytkowych uliczkach W poszukiwaniu minionego czasu (godz. 20).

rozwadów
W trakcie imprezy na przygotowanych stoiskach swoje zbiory zaprezentują lokalni kolekcjonerzy. Odbędzie się również giełda antyków i staroci. Specjalnie przygotowane okolicznościowe karty pocztowe oraz wydawnictwa regionalne nabyć będzie można na kiermaszu książek i publikacji.

Głównym sponsorem jest SanBank Nadsański Bank Spółdzielczy.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Polska Cup

Największy turniej piłkarski w Polsce zawita do Stalowej Woli

stw24.pl24 lipca 2019
Grudzień i Agratina 3

Rusza 29. Międzynarodowy Festiwal

stw24.pl1 lipca 2019
IMG_5259

Lato z książką w autobusie

stw24.pl1 lipca 2019
04

Dzieciom czytali sportowcy i nie tylko

stw24.pl11 czerwca 2019
blue-sky-1142133

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

stw24.pl31 maja 2019
bard 1

Bard Wolności w młodej interpretacji

stw24.pl28 maja 2019
noc 5

Magia sobotniej nocy

stw24.pl20 maja 2019
20190514_180618

Tomasz Piątek opowiadał o Morawieckim w Stalowej Woli

stw24.pl17 maja 2019
pielgrzymi

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl15 maja 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl