W Stalowej Woli

W drodze do Czarnej Madonny

W drodze do Czarnej Madonny

„Oblubienico Ducha Świętego – módl się za nami” – z tym hasłem na Jasną Górę w niedzielny poranek wyruszyło ze Stalowej Woli 654 pielgrzymów. Do pokonania mają 270 km. Przed obrazem Czarnej Madonny uklękną 12 sierpnia.

Każdy z inną intencją, ale w jednej grupie łączącej geograficznie kilka powiatów północnego Podkarpacia. Niektórzy przyjechali nawet z zagranicy, by przeżyć ten jeden raz w roku modlitwę w drodze. Opatrzność im sprzyja. Żar ustał, asfalt nie piecze pątniczych stóp. – Jesteśmy rodziną pieszych pielgrzymów – przypominał wędrowcom bp Edward Frankowski na porannej mszy św. Ta zaczęła się w bazylice Matki Bożej Królowej Polski o godz. 6.30. Po niej długie pożegnania i sześć grup w stosownych odstępach wyszło na trasę. Przed nimi Tarnobrzeg z pierwszym noclegiem, a później Sulisławice, Kurozwęki, Szydłów, Chmielnik, Jędrzejów, Szczekociny, Lelów… Co dnia ok. 30 km. – Z taką intencją da się wytrzymać – mówił jeden z nich, nie uchylając rąbka intencyjnej tajemnicy.

W tym roku na pątniczym szlaku maszerującymi opiekuje się 20 kapłanów, 7 kleryków i jeden diakon. Towarzyszy im jedna siostra zakonna. Dyrektorem pielgrzymki jest ks. Dominik Bucki, a opiekunem duchownym ks. Michał Mierzwa, który w drogę do Częstochowy wyruszył po raz 30. Pielgrzymi idą w 6. grupach z określonych parafii bądź dekanatów. Największa z nich, grupa bł. Wincentego to wierni z dekanatu Tarnobrzeg – Południe, liczy 150 pątników. Bardzo oficjalnie – jak co roku zresztą – wyszła grupa Św. Urszuli, czyli dekanaty Rudnik n. Sanem i Ulanów. Oficjalnie, bowiem czoło stanowili strażacy w galowych mundurach. A skoro o strażakach, to pielgrzymom towarzyszy wóz bojowy z OSP Dąbrowica.

To już tradycja stalowowolskiej pielgrzymki, gdyż strażacy wiozą wodę. Do picia też, ale głównie do mycia. Kiedyś pomysłu strażackiego z przewoźnym prysznicem zazdrościli wszyscy inni. Dziś wynalazek druhów z Dąbrowicy został powielony na wszystkich innych trasach. Poza Opatrznością, piesi zmierzający na Jasną Górę mają opiekę doczesną. Od strony medycznej czuwa nad nimi – również pielgrzymujący – lek. Tadeusz Abratowski.

Na rogatkach miasta pielgrzymów pożegnał bp Edward Frankowski. To on w 1984 r., wówczas jako proboszcz parafii MBKP, zainicjował wędrowanie do Czarnej Madonny. Czasy temu nie sprzyjały i pątnicy w trud trasy musieli czasami wliczać szykany ze strony aparatu przymusu, ale tradycja przetrwała. Stalowowolska pielgrzymka jest najstarszą w Diecezji Sandomierskiej. 2 sierpnia na najdłuższą trasę (320 km) wyszli pielgrzymi z Janowa Lubelskiego. Idą również pątnicy z Sandomierza i Ostrowca Św. Wszyscy razem wejdą na Jasną Górę 12 bm. Przewodził im będzie biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz.

pie 2

pie 1

pie 4

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl