kultura i rozrywka

W MBP wykuwają pokolenia czytelników

W MBP wykuwają pokolenia czytelników

W stalowowolskiej bibliotece odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „Kuźnia bibliolubnych”. 25 września dzieci z Przedszkola nr 9 przeniosły się w bibliotece do zaczarowanego świata bajek i baśni. Z kolei warsztaty „Tajemnice papieru” zorganizowane we Filii nr 2 pokazały uczniom kl. VI z PSP nr 4 fascynującą historię papieru i wyzwoliły ich możliwości twórcze w praktycznych zajęciach czerpania papieru.

W Bibliotece Głównej podczas zajęć „Zaczarowany świat bajek i baśni” Baba Jaga, Czerwony Kapturek i Królewna Śnieżka przybliżyły przedszkolakom najbardziej znane bajki w formie różnorodnych zabaw i zadań do wykonania. Rozwiązanie wszystkich zagadek, łamigłówek i spełnienie wszystkich próśb postaci bajkowych, gwarantowało im powrót do domu i swojej bajki.

Chętni mogli zakręcić czarodziejskim kołem i wylosować bajkową kategorię zadań np. Czy tytuł bajki -„Zielony Kapturek” jest poprawny? Czy pomidor zamienił się w karetę Kopciuszka? Ponadto, dzieci mogły ułożyć puzzle, przyporządkować bohaterów bajkowych do tytułów bajek i baśni z których pochodzą, w zabawie „Cztery Kąty”. Najwięcej emocji wzbudziła prośba Kopciuszka, o pomoc w wybieraniu grochu z makaronu, ryżu, kaszy gryczanej i soi, oraz prośba Rybaka w złowieniu Złotej Rybki. Przedszkolaki poradziły sobie z zadaniami koncertowo, a Baba Jaga, Śnieżka i Czerwony Kapturek mogły wrócić do swoich bajek. Baba Jaga z wielkiej wdzięczności, rozdała dzieciom pierniczki z kartonu do samodzielnego ozdobienia.

Uczniowie kl. IV Szkoły Społecznej nr 1 w Stalowej Woli we Filii nr 1 uczestniczyli w warsztatach kaligrafii i druku. Wstępem do zajęć, była prezentacja historii pisma, od pisma obrazkowego, poprzez pismo klinowe, kipu, aż do pisma alfabetycznego wynalezionego przez Fenicjan, a udoskonalonego przez Greków. Uczestnicy zapoznali się hieroglifami rozwiązując wspólnie krzyżówkę, a następnie mogli poćwiczyć sztukę pięknego i odręcznego pisania – kaligrafię. Jak się okazało, pisanie stalówką nie jest takie proste, a kleksów z atramentu nie można zmazać. Kolejnym krokiem było stemplowanie, by uczniowie mogli przez chwilę poczuć się drukarzami. Dzieci przekonały się, że praca średniowiecznego skryby i pierwszych drukarzy była mozolna oraz wymagająca dużych umiejętności.

Warsztaty „Tajemnice papieru” zorganizowane we Filii nr 2 pokazały uczniom kl. VI z PSP nr 4 fascynującą historię papieru i wyzwoliły ich możliwości twórcze w praktycznych zajęciach czerpania papieru pod kierunkiem plastyka Anny Tomaszczuk, nauczyciela PSP nr 12. Uczestnikom przedstawiono prezentację o surowcach używanych jako materiały piśmiennicze, począwszy od tabliczek glinianych, poprzez papirus, pergamin, aż do współczesnych arkuszy papieru.
Kolebką papieru były Chiny, a jego pierwotny skład, to przede wszystkim jedwabne i lniane szmaty. Współcześnie stosuje się nowoczesne technologie wytwarzania papieru. Kolejnym krokiem były praktyczne warsztaty wytworzenia masy papierniczej i technika czerpania masy, aby powstał arkusz papieru. Dzieci brały czynny udział w przygotowaniu masy, a następnie za pomocą specjalnych ramek z sitem odsączały wodę z materiału papierniczego, wyrównywały jego powierzchnię i ozdabiały motywami roślinnymi (suszone liście, kwiaty, nasiona, różnorodne kasze). Efekt zaskoczył wszystkich, powstały własnoręcznie wytworzone i pięknie ozdobione arkusze papieru, które będą eksponowane na wystawie w Bibliotece Głównej 26 października w czasie podsumowania projektu „Kuźnia bibliolubnych” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

DSC05185

DSC07998

DSC08043

DSC08061

DSC08106

Źródło: MBP Stalowa Wola 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Afisz - Andrzej Piaseczny Stalowa Wola

Andrzej Piaseczny w MDK w Stalowej Woli

stw24.pl14 lutego 2019
51741881_1557480007721556_1004447800898879488_n

Tomasz Sekielski zagości w Stalowej Woli

stw24.pl13 lutego 2019
P3110969

Tłumy mieszkańców na Koncercie Oskarowej Muzyki Filmowej

stw24.pl8 lutego 2019
areszt

Ostatnie dni wystawy “Wielka Wojna nad Dolnym Sanem”

stw24.pl5 lutego 2019
miasto dron 1 (2)

Miasto z lotu drona

stw24.pl4 lutego 2019
IMG_6924

Stalowowolscy i jeżowscy poeci docenieni na jubileuszowym „Wrzecionie”

stw24.pl29 stycznia 2019
IMG_6817

Tłumy na otwarciu pierwszej w Polsce Galerii Malarstwa Afonsa Karpińskiego

stw24.pl28 stycznia 2019
koncert (111)

Koncert Lwowskiej Orkiestry Kameralnej “Akademia” w PSM

stw24.pl23 stycznia 2019
5548888

Dziadkowie nasi kochani – koncert

stw24.pl18 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl