W Stalowej Woli

Wandal czai się na cmentarzu

Wandal czai się na cmentarzu

Ktoś truje stare drzewa rosnące na cmentarzu w Zaklikowie. Uszkodzone drzewa, jak to drzewa – umierają stojąc. Uschnięte padają pod piłami drwali. W ten sposób w ciągu trzech ostatnich lat z zabytkowej nekropolii zniknęło kilkadziesiąt drzew. Administrator cmentarza apeluje do sumienia truciciela. Mieszkańcy chcą go zwyczajnie złapać.

„Szanowni Państwo, proszę pomyśleć, co zostanie z tego cmentarza jeżeli nie będzie pięknych, starych drzew” – do sumień zaklikowian uderzył zarządca. W liście odczytywanym podczas niedzielnych mszy w parafialnym kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, zaapelował do mieszczan zaklikowskich, by zwracali baczniejszą uwagę, na to, co dzieje się na cmentarzu. A dzieje się bardzo źle. Po latach niebytu, do Zaklikowa wrócili „nieznani sprawcy”, którzy uwzięli się na cmentarny drzewostan. Za ich to sprawą, od 2016 r. trzeba było wyciąć 50 usychających drzew. Niektóre z nich były wręcz pomnikowe. Wandal ma za nic zabytki, a jego postępowanie jest dalekie od normalnych zachowań.

Pnie drzew są podcinane lub nawiercane u nasady, a w otwory wlewany lub wsypywany jest środek trujący. Może to być znany ogrodnikom i silnie trujący Randap, a może to też być zwykły roztwór soli kuchennej, który działa podobnie. Po nawierceniu dziury i wypełnieniu jej trucizną, sprawca zatyka otwór, by był on niewidoczny. Można pomyśleć, że uwziął się na cmentarne drzewa, gdyż jedno z nich uszkodziło cenny nagrobek. Można, ale wandal niszczy też młode drzewka. Po każdej wycince zarządca robił nasadzenia, ale i sadzonki były uszkadzane. „Zwracam się z prośbą do wszystkich parafian nieobojętnych – miejcie oczy otwarte – czytamy w apelu zarządcy cmentarza. – Zwracam się również do osób, które niszczą drzewa – czy naprawdę chcecie spalonego słońcem, bezdrzewnego cmentarza, bez śpiewu ptaków? Cmentarza, na którym z powodu słońca i wiatru nie będziecie mogli wystać pięciu minut przy grobach bliskich?”.

Cmentarz w Zaklikowie jest zabytkową perełką i najstarszą nekropolią w powiecie stalowowolskim. Został założony w 1580 r. Jego najcenniejszym obiektem jest drewniany kościółek Św. Anny. Jest on oblepiony swego rodzaju łuską z tabliczek trumiennych. To zwyczaj niespotykany gdzie indziej, a wziął się z lat zaboru i powstań. Rosjanie zabronili chować poległych powstańców pod ich nazwiskami. Żałobnicy wieszali więc tabliczkę z trumny na ścianie kościoła, a wszyscy i tak wiedzieli, gdzie jest świeży grób. Postania i zabory minęły, a zwyczaj pozostał. Ciekawe, czy jego genezę zna wandal?

dav

dav

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Zbyszek

    18 lipca 2019 at 20:42

    Ciekawe, czy już uznano za zdrowego gościa, który kilkanaście lat temu, podłożył, na tym cmentarzu, bombę naciskową przy grobie swojej byłej teściowej na którą miała wejść ( podczas wizyty przy grobie) jego była żona, co zresztą się stało. Zaklikowianie na pewno wiedzą o kogo chodzi. Moim zdaniem tego człowieka stać i na niszczenie w ten sposób drzew. Oczywiście jeśli jeszcze żyje i jest na wolności.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

auto w stawie

Samochodem prosto do stawu

stw24.pl6 września 2019
Farma fotowoltaiczna na trackerach(1)

Tauron wybuduje dużą farmę

stw24.pl21 sierpnia 2019
obwodnica z góry

Raport z budowy

stw24.pl21 sierpnia 2019
nadbereżny biletomat

Rewolucja w autobusach

stw24.pl21 sierpnia 2019
stadion 3

Przyspieszenie na stadionie

stw24.pl20 sierpnia 2019
303-193215

Kierowca stracił prawo jazdy

stw24.pl19 sierpnia 2019
pis 3

Wyspa wolności w Parku Miejskim

stw24.pl18 sierpnia 2019
Weber

Weber dziesiąty, Krzek piętnaście oczek niżej

stw24.pl16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

stw24.pl16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl