W Stalowej Woli

Wolontariat jest cool!

Wolontariat jest cool!

Wolontariusze mają swoje święto od 1985 r. Ustanowiła je wtedy ONZ. To stosunkowo młode święto, ale wolontariat praktycznie był od zawsze. Wolontariuszami nazywano najpierw mężczyzn ochotniczo zgłaszających się do wojska. Z czasem pojęcie to objęło wszystkie osoby pomagające na terenach działań wojennych. Dziś wolontariuszem jest każdy, kto poświęca swój czas bliźnim w potrzebie. Organizacji charytatywnych jest bez liku, choć w Polsce ruch wolontariacki wyhamował w latach powojennych, bo wtedy wszystkim musiała starować władza. Władza ludowa upadła i wolontariat w kraju rozkwita. Działa Sieć Wolontariatu, która kojarzy osoby szukające pomocy i chętnych do jej świadczenia. Szacuje się, że co dziesiąty Polak jest lub był wolontariuszem. Tak więc 10. Proc. Społeczeństwa świętuje 5. grudnia. To trochę dziwne święto, bo nie zwalnia od pomocy potrzebującym.

W Stalowej Woli od lat organizowana jest Gala Wolontariatu. Przygotowuje ją Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM. Projekt SCAS „Wolontariat jest cool!” finansowo wsparł magistrat stalowowolski. I dlatego najaktywniejsi ze społeczników dostali nagrody. Przynajmniej raz. Wyłanianiem najlepszych zajmuje się specjalnie powołana komisja. Kandydatów do tytułu „Wolontariusza Roku” zgłaszać może każdy, kto widzi czyjeś poświęcenie i umie je opisać. Jury później bierze pod uwagę zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo zgłoszonego. Tak powstaje ranking najlepszych. W tym roku zgłoszonych zostało 21 kandydatów. Komisja konkursowa postanowiła w tym roku wyróżnić najstarszego zgłoszonego do konkursu. Wyróżnienie to przypadło Emilii Mikołajczyk, udzielającej się w Dziennym Domu „Senior+” przy MOPS, ale nie tylko. Emerytowana pielęgniarka pomaga praktycznie wszystkim, którzy tego potrzebują i znaleźli się na jej drodze. Odwiedza – czytaj: pomaga – chorych w domu, gotuje strawę i załatwia ich sprawy w urzędach. Działa w grupie wolontariuszy „Pomocna dłoń”, a w krótkich chwilach wolnego czasu robi prezenty dla podopiecznych Domu Dziecka. Ze jeszcze pani Emilia ma wolny czas…

„Wolontariuszem Roku 2018” została Wioletta Krzysztyniak-Janusz, nauczycielka z Centrum Kształcenia Ustawicznego. Opiekuje się szkolnym kołem wolontariuszy „Pomocna dłoń”. Dzięki niej koło bardzo się rozrosło i młodych wolontariuszy znają zarówno dzieci z Domu Dziecka, jak i Domu Pomocy Społecznej oraz Dziennego Domu „Senior+”. Drugie miejsce przypadło Aleksandrze Haszczuk, harcerce z Centrum Edukacji Zawodowej. Wiek młody, ale staż wolontariuszki już znaczący. Organizuje „Szlachetną paczkę”, pomaga przy akcji „Drzewko za makulaturę, z druhami sprząta las, przywraca współczesnym pamięć o poległych i osobach zasłużonych dla Stalowej Woli. Inna niż powszechnie przyjęta forma wolontariatu, ale jakże ważna. Podobnie jak działalność Tomasza Zubrzyckiego, który w konkursie zajął 3. miejsce. Znany jest głównie fanom muzyki, bo od 18. lat organizuje różne akcje, których podporą są koncerty. Założył pierwszy w regionie serwis muzyczny, a od 5. lat zasiada w sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jury przyznało również dwa wyróżnienia indywidualne. Otrzymali je: Katarzyna Dziółko i Łukasz Banasik. K. Dziółko jest psychologiem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, w której koordynuje działalność charytatywną uczniów. Ł. Banasik działa w stowarzyszeniach „Rowerzyści ze stali” i „Nasze miasto”. W tym roku był koordynatorem wysoko ocenianego projektu historyczno-kulturalnego „Droga do niepodległości wiodła przez Galicję”.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

dav

Wandal czai się na cmentarzu

stw24.pl17 lipca 2019
wojewoda 2

Gość w dom, a ludzie nie przyszli

stw24.pl17 lipca 2019
policja11

Nietrzeźwi użytkownicy dróg

stw24.pl17 lipca 2019
rds

Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Radomyśl nad Sanem

stw24.pl17 lipca 2019
z5

Spotkanie strażaków z harcerzami w Zaklikowie

stw24.pl16 lipca 2019
pierogi

Pierogi, hołubce i kuchenna chemia

stw24.pl16 lipca 2019
dycha pierwszy andrij

Siódma „Stalowa Dycha”

stw24.pl16 lipca 2019
pan_1000x600

„Jedynka” z Radymna i Nowogrodzkiej

stw24.pl15 lipca 2019
303-190684

Rekonesans na drogach w trakcie modernizacji linii kolejowej

stw24.pl15 lipca 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl