Fotorelacje

Wspominali 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Wspominali 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Inscenizacja wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku, uroczystości pod krzyżem oraz marsz milczenia – tak wyglądały stalowowolskie obchody upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego.

13 grudnia pod Bramą nr 3 Huty Stalowa Wola grupy rekonstrukcyjne przygotowały historyczną inscenizację strajku. Pokazano polską codzienność tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Uliczny handel, nielegalne ulotki, szykanowanie przez władze, czy w końcu brutalnie rozpędzane manifestacje aresztowania.

Po inscenizacji przedstawiciele władz, związkowcy i mieszkańcy udali się przed krzyż przy bramie HSW, gdzie złożone wieńce.
– Jest to data szczególna, 35 lat temu władza komunistyczna wypowiedziała wojnę Polakom, Solidarności. Uznała, że jesteśmy niebezpieczni, dlatego tym bardziej cieszę się ze wśród nas są osoby, w tamtych dniach internowane czy więzione – mówił Andrzej Kaczmarek, szef regionalnej „Solidarności”.

Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli mówił o wielkiej wdzięczności dla tych, którzy 35 lat temu swoim życiem, postawą udowodnili miłość do ojczyzny.
– Mimo upływu czasu, mimo tego, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce to trzeba ze smutkiem powiedzieć, że tamten czas nie został nigdy rozliczony. Występuję tutaj również jako przedstawiciel młodego pokolenia. Dziękuję wszystkim tym, którzy w tamtych czasach mieli odwagę, którzy przez ostatnie 35 lat nie dali złamać kręgosłupa narodu polskiego. Dzisiaj niektórzy chcą fałszować historię, a w takich dniach jak dziś ją odwracać. Wobec takich przekłamań trzeba powiedzieć wyraźne Nie. Dla nas, młodego pokolenia, jesteście wzorem i to na państwa postawach chcemy budować sprawiedliwą Polskę – mówił Lucjusz Nadbereżny.
Uroczystości zakończyły się marszem milczenia. Uczestnicy przeszli ulicami miasta do Bazyliki Konkatedralnej gdzie odprawiono mszę świętą.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. melasa

    15 grudnia 2016 at 18:30

    Panie prezydencie a gdzie pan był w czasie stanu wojennego? odpowiedź na pytanie pozwoli rozpocząć dyskusję na temat rozliczeń i przebaczeń. Skoro jest pan tzw. super katolikiem to nie obce powinny być stosowane (przynajmniej w teorii!!!) nauki z Ewangelii. Krzywdę(zło!) dobrem zwyciężaj, gdy uderzy cię nieprzyjaciel w policzek to nie oddaj mu, lecz nadstaw drugi… Jest wiele więcej przypadków miłosierdzia w katolicyźmie do których pana wystąpienia ma się jak pięść do nosa. Co by pan chciał jeszcze osiągnąć z tytułu “rozliczeń?” Czy pan wie co pan mówi i ile jest warta wypowiedź miernego politykiera? ZERO!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w Fotorelacje

IMG_6585 (Kopiowanie)

Wolontariat to służba dla drugiego człowieka

stw24.pl7 grudnia 2017
glowne

Pracownik socjalny – ten zawód wymaga empatii

stw24.pl21 listopada 2017
paweł Gardy

Nie ma mocnego na Gardego?

stw24.pl13 listopada 2017
glowne

Strażacy mają nowoczesne stanowisko kierowania

stw24.pl6 listopada 2017
grafika-sygnal-alarmowy-maszt-770x400

TROCHĘ SMUTNY JUBILEUSZ

stw24.pl15 października 2017
IMG_4015 (Kopiowanie)

Najlepsi uczniowie z miasta zostali nagrodzeni

stw24.pl13 października 2017
IMG_3658

Oni ukwiecają Stalową Wolę

stw24.pl2 października 2017
glowne

Stalowa pszczoła przyciąga coraz więcej pszczelarzy

stw24.pl22 września 2017
glowne

Innowator COP wręczony

stw24.pl10 września 2017

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl