Fotorelacje

Wspominali 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Wspominali 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Inscenizacja wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku, uroczystości pod krzyżem oraz marsz milczenia – tak wyglądały stalowowolskie obchody upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego.

13 grudnia pod Bramą nr 3 Huty Stalowa Wola grupy rekonstrukcyjne przygotowały historyczną inscenizację strajku. Pokazano polską codzienność tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Uliczny handel, nielegalne ulotki, szykanowanie przez władze, czy w końcu brutalnie rozpędzane manifestacje aresztowania.

Po inscenizacji przedstawiciele władz, związkowcy i mieszkańcy udali się przed krzyż przy bramie HSW, gdzie złożone wieńce.
– Jest to data szczególna, 35 lat temu władza komunistyczna wypowiedziała wojnę Polakom, Solidarności. Uznała, że jesteśmy niebezpieczni, dlatego tym bardziej cieszę się ze wśród nas są osoby, w tamtych dniach internowane czy więzione – mówił Andrzej Kaczmarek, szef regionalnej „Solidarności”.

Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli mówił o wielkiej wdzięczności dla tych, którzy 35 lat temu swoim życiem, postawą udowodnili miłość do ojczyzny.
– Mimo upływu czasu, mimo tego, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce to trzeba ze smutkiem powiedzieć, że tamten czas nie został nigdy rozliczony. Występuję tutaj również jako przedstawiciel młodego pokolenia. Dziękuję wszystkim tym, którzy w tamtych czasach mieli odwagę, którzy przez ostatnie 35 lat nie dali złamać kręgosłupa narodu polskiego. Dzisiaj niektórzy chcą fałszować historię, a w takich dniach jak dziś ją odwracać. Wobec takich przekłamań trzeba powiedzieć wyraźne Nie. Dla nas, młodego pokolenia, jesteście wzorem i to na państwa postawach chcemy budować sprawiedliwą Polskę – mówił Lucjusz Nadbereżny.
Uroczystości zakończyły się marszem milczenia. Uczestnicy przeszli ulicami miasta do Bazyliki Konkatedralnej gdzie odprawiono mszę świętą.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. melasa

    15 grudnia 2016 at 18:30

    Panie prezydencie a gdzie pan był w czasie stanu wojennego? odpowiedź na pytanie pozwoli rozpocząć dyskusję na temat rozliczeń i przebaczeń. Skoro jest pan tzw. super katolikiem to nie obce powinny być stosowane (przynajmniej w teorii!!!) nauki z Ewangelii. Krzywdę(zło!) dobrem zwyciężaj, gdy uderzy cię nieprzyjaciel w policzek to nie oddaj mu, lecz nadstaw drugi… Jest wiele więcej przypadków miłosierdzia w katolicyźmie do których pana wystąpienia ma się jak pięść do nosa. Co by pan chciał jeszcze osiągnąć z tytułu “rozliczeń?” Czy pan wie co pan mówi i ile jest warta wypowiedź miernego politykiera? ZERO!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w Fotorelacje

IMG_0241 (Kopiowanie)

Chichot Klio na Gżegżółkach – treść dyktanda

stw24.pl3 maja 2018
IMG_6585 (Kopiowanie)

Wolontariat to służba dla drugiego człowieka

stw24.pl7 grudnia 2017
glowne

Pracownik socjalny – ten zawód wymaga empatii

stw24.pl21 listopada 2017
paweł Gardy

Nie ma mocnego na Gardego?

stw24.pl13 listopada 2017
glowne

Strażacy mają nowoczesne stanowisko kierowania

stw24.pl6 listopada 2017
grafika-sygnal-alarmowy-maszt-770x400

TROCHĘ SMUTNY JUBILEUSZ

stw24.pl15 października 2017
IMG_4015 (Kopiowanie)

Najlepsi uczniowie z miasta zostali nagrodzeni

stw24.pl13 października 2017
IMG_3658

Oni ukwiecają Stalową Wolę

stw24.pl2 października 2017
glowne

Stalowa pszczoła przyciąga coraz więcej pszczelarzy

stw24.pl22 września 2017

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl