W Stalowej Woli

XIX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego

XIX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego

19 sierpnia 2018 roku w Pysznicy odbyły się XIX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego. 

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża i św. Jana Chrzciciela w Pysznicy. Następnie korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, a z udziałem grup wieńcowych, zespołów artystycznych, przedstawicieli władz i społeczności lokalnych gmin powiatu oraz zaproszonych gości, uroczyście przeszedł na teren Gminnego Centrum Sportowo – Rekreacyjnego i Kulturalnego w Pysznicy, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Tu, wójt gminy Pysznica Tadeusz Bąk oraz starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, oficjalnie otworzyli uroczystość.

– Dziękujemy wszystkim rolnikom z terenu Powiatu Stalowowolskiego za trud i wysiłek, jaki wkładają w swoją pracę. Pracę, dzięki której nie brakuje nam chleba. Dziękujemy wam również za to, że wciąż jesteście ostoją pięknych tradycji oraz patriotyzmu. Polscy chłopi zawsze byli pierwsi do pracy, ale jak trzeba było i do wojaczki. Stąd hasło „Żywią i Bronią” na sztandarze kosynierów – mówił starosta Zarzeczny.

Słowa podziękowań do rolników skierowali również: przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres, a także stalowowolscy parlamentarzyści – senator Janina Sagatowska oraz poseł Rafał Weber. Następnie, zgodnie z tradycją gospodarze podzielili się z mieszkańcami powiatu i zaproszonymi gośćmi chlebem, upieczonym z tegorocznych plonów.

Tradycyjnie już, ważną częścią uroczystości było uhonorowanie przez władze Powiatu Stalowowolskiego, wyróżniających się rolników. W tym roku, wyróżnienia te otrzymali:
Bogusława i Franciszek Surowiec – Gmina Bojanów
Stanisław Haliniak – Gmina Pysznica
Marcin Bąk – Gmina Radomyśl nad Sanem
Michał Czajka – Gmina Zaklików
Wojciech Jurek – Gmina Zaleszany
Podczas dożynek senator Janina Sagatowska oraz poseł Rafał Weber wręczyli rolnikom także odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczenia otrzymali:
Jacek Lidwin – Gmina Bojanów
Stanisław Bąk – Gmina Pysznica
Wanda Pawełkiewicz – Gmina Radomyśl nad Sanem
Stanisław Małek – Gmina Zaklików
Andrzej Kuchta – Gmina Zaleszany

Ponadto wyłoniono także zwycięzcę drugiej edycji plebiscytu na Sołtysa Roku Powiatu Stalowowolskiego, organizowanego przez Tygodnik Sztafeta. W konkursie, któremu patronuje m.in. Starosta Stalowowolski, zwyciężył Piotr Bednarz – sołtys wsi Zbydniów (gmina Zaleszany).

Warto również wspomnieć o organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, w którym to wyróżnienie zdobyła Grażyna Młodożeniec. Nagrodę wręczyli jej Jolanta Sawicka – dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Rzeszowie oraz Grzegorz Męciński – kierownik placówki terenowej KRUS w Stalowej Woli.

Mimo upalnej pogody, obchody święta plonów były bardzo udane. Liczne grupy wieńcowe, wiele ciekawych stoisk i bogaty program artystyczny, przyciągnęły sporą liczbę mieszkańców nie tylko gminy, ale całego powiatu. A specjalnie dla nich, na scenie i przed nią w widowisku obrzędowym pt. ”Żniwne wołanie” według scenariusza Barbary Żywczak, zaprezentowały się liczne zespoły artystyczne z Gminy Pysznica, m.in.: Zespół Śpiewaczy „Pyszniczanie”, Zespół Ludowy „Jastkowianie”, Zespół Pieśni i Tańca „Pyszniczanie”. Miłośnicy folkloru mogli się również delektować występem Kapeli Ludowej ze Stalowej Woli pod kierownictwem Edwarda Horoszki.

Później scena należała do utalentowanych i utytułowanych dziewcząt z Zespołu Tańca „KIK” z Domu Kultury w Pysznicy oraz wokalistów Zespołu „Takt”, a wieczorem wystąpiła gwiazda tegorocznych dożynek – zespół „ANDRE”, który takimi przebojami jak “Ale Ale Aleksandra” czy “Kasiu Kasieńko” szybko porwał publiczność do zabawy.

Źródło: Powiat Stalowowolski  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Afisz - Andrzej Piaseczny Stalowa Wola

Andrzej Piaseczny w MDK w Stalowej Woli

stw24.pl14 lutego 2019
IMG_7117 (Kopiowanie)

“Zimowe opowieści między regałami” w bibliotece na Siedlanowskiego

stw24.pl14 lutego 2019
starostwo

Dofinansowanie NGO w zakresie działań na rzecz niepełnosprawnych

stw24.pl14 lutego 2019
sroka

Dwa znakomite starty Miłosza Sroki

stw24.pl14 lutego 2019
51960845_654740241612491_9063257279557533696_n

Kto postawił baner przy rondzie przy Vivo? Czy będą następne ?

stw24.pl14 lutego 2019
P2590957

Trwa składanie wniosków o przyznanie „Gałązek Sosny”

stw24.pl14 lutego 2019
05

Walentynkowo w bibliotece

stw24.pl14 lutego 2019
policja_stw

Opiekowała się dwójką dzieci. Miała 3.6 promila alkoholu w organizmie

stw24.pl14 lutego 2019
P2820716

Stalowa Wola z prądem nowoczesności

stw24.pl14 lutego 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 570 224 700
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl