W powiecie

ZAKLIKOWSKI NIENAWISTNIK NA AMBONIE

ZAKLIKOWSKI NIENAWISTNIK NA AMBONIE

W “Opowieści wigilijnej” Karol Dickens przedstawił postać Ebenezera Scrooge’a, samoluba, ponuraka, chciwca i nienawistnika. Wigilia stała się okazją, żeby ten nienawidzący bliźnich i całego świata osobnik zrozumiał, że stracił życie, żeby pokazać życzliwość i współczucie przynajmniej tym, którzy otaczali go na co dzień. “Wigilijna opowieść” kończy się dobrze, bo Ebenezer Scrooge nadrabia stracony czas, by pokochać ludzi i cieszyć się radością jaka z tego płynie. Wydawałoby się, że i u nas w Polsce i w każdej miejscowości Wigilia i Boże Narodzenie to okazja, żeby rodzimi scrooge’owie zrozumieli, że bycie nienawistnikiem to stracony czas.
Niestety jest inaczej i jest to tym bardziej smutne, gdy w kościele w te dni zamiast radosnej nowiny słyszy się z ołtarza jakiegoś nienawistnika. Taką okazję mieli mieszkańcy Zaklikowa. W Boże Narodzenie zaklikowski proboszcz zamiast radosnego kazania, napełniającego radością i miłością ku bliźnim, zafundował parafianom polityczną agitkę, pełną jadu i nienawiści. Zaklikowski Scrooge czepił się posłów i posłanek, protestujących w święta w Sejmie. Wyzwał ich od zdrajców itd. itp. Przed laty niedouczeni sekretarze PZPR byli synonimem zaciekłości, zakłamania i nienawiści. Wydawało się, że te czasy szczęśliwie minęły i już nie wrócą. Tymczasem okazuje się, że nic z tych rzeczy. Te czasy nie tyle minęły, co trwają w najlepsze i to w postaci chyba najmniej spotykanej. Oto zaklikowski proboszcz nie pierwszy raz okazał się typem partyjnego sekretarza w – nomen omen – najczarniejszej postaci. Nienawiść, przekonanie o własnej nieomylności, zamknięcie na zrozumienie racji innych ludzi i niezwykła łatwość ferowania wyroków, to cechy ludzi ograniczonych i świetnie nadających się na wszelkiej maści partyjnych sekretarzy. Aż dziw, że do tej pory wstęp do zaklikowskiego kościoła nie odbywa się na podstawie partyjnej legitymacji. Jakiej partii miałaby to być legitymacja przemilczymy, by do końca nie psuć atmosfery świąt. Bardzo wielu uczestników wspomnianej mszy było zniesmaczonych, czy nawet oburzonych zachowaniem proboszcza, ale nie wyszli z kościoła. To prawda, na to trzeba szczególnej odwagi, na którą w takim Zaklikowie potrafią zdobyć się nieliczni. Rok temu, przy podobnej okazji na taką odwagę zdobył się leciwy kombatant z AK, który nie bał się zwrócić uwagi zaklikowskiemu nienawistnikowi, że księdzu takie zachowanie nie przystoi. Niestety, tacy jak wspomniany kombatant coraz szybciej odchodzą i jak widać nie ma kto ich zastąpić. O, biedne miasto Zaklików, gdzie w Boże Narodzenie krzyk nienawistnika z ołtarza zabija odwagę i zdrowy rozum! Zaklików dorobił się Leszka Długosza, wybitnego poety. Może urodzi się w Zaklikowie talent na miarę Karola Dickensa, który ku przestrodze przyszłych pokoleń, uwieczni postać zaklikowskiego nienawistnika na ambonie. A poza tym drodzy mieszkańcy Zaklikowa życzymy świąt spędzonych w miłości i prawdzie, bo na odwagę juź chyba za późno.
Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (39)

Komentarze

 1. stw

  25 grudnia 2016 at 21:28

  Takie kazania nie tylko w Zaklikowie były. Ja uczestniczyłem w pasterce w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Stalowej Woli gdzie zaproszony został emerytowany biskup Edward Frankowski i przez większość kazania mówił o okresie Solidarności lat 80-tych i o dziwo o zdrajcach, sukach policyjnych itp by potem przejść do czystej agitacji politycznej. To nie pierwsze takie kazanie z ust tego biskupa. Pamiętam jak w 2007 roku tuż przed wyborami parlamentarnymi bez żadnych skrupułów i subtelności wzywał do głosowania na LPR, teraz podobnie agitował na rzecz jedynej słusznej partii. Przez całe kazanie ani słowem nie zająknął się o Bożym Narodzeniu, Chrystusie, Betlejem, Maryi itp. Nie wytrzymałem, początkowo gdy mówił o latach minionych to znudzony bo znudzony ale słuchałem, lecz gdy przeszedł na aktualną politykę wyszedłem z Kościoła i stanąłem obok tak by widzieć przez drzwi biskupa, ale go nie słyszeć i gdy zakończył już swoją agitację wróciłem na mszę.

  • Dośka

   26 grudnia 2016 at 21:41

   Podobna sytuacja miała miejsce na bierzmowaniu w parafii niedaleko. Biskup Frankowski nazwał program 500+, obecny “rzond” i prezydenta “darem od Boga”…

  • Renata

   27 grudnia 2016 at 15:30

   Panie Poniedzielski, nie będę się odnosić do pańskiego stylu wypowiedzi ani błędów językowych, ale do nieprawdziwej i lekceważacej opinii(“w takim Zaklikowie”) odnośnie mieszkańców miasteczka, którym odwagi Pan ujmuje. Ksiądz jaki jest każdy widzi,a opuszczenie kościoła nie traktowalabym w kategorii czynu heroicznego, tylko raczej znudzenia…Pozdrawiam Pana Redaktora

 2. Wiola

  25 grudnia 2016 at 21:55

  Oj ja też często mam ochotę wyjść z kościoła gdy nasza dobrota przyjeżdża do nas na mszę. Jak idę do kościoła to nie mam zamiaru słyszeć o polityce! Nieważne jaką partie się lubi.

 3. Przykre

  25 grudnia 2016 at 22:23

  Niestety co raz więcej hierarchów kościelnych uczestniczy w podtrzymywaniu procesu dzielenia wiernych.
  Dobrze, ze zwróciliście uwagę i wsparliscie tych którzy nie po to przychodzą do Kościoła.

  Wykorzystywanie świąt, bo jest większa frekwencja, jest niesmaczne,a wręcz obrzydliwe.

 4. Piaskowy trol

  25 grudnia 2016 at 22:26

  Jaki burmistrz taki pleban. WSTYD że w naszym mieście więcej odwaznych nie ma.

 5. Zaklikow

  25 grudnia 2016 at 22:40

  Dopiero co zmarł prałat, to proboszcz się nie hamuje. Autorytet z niego żaden! Niech połowa tego co o nim mówią jest prawdą, to ma za uszami tyle, ze do lustra powinien mówić w podobnym tonie o sobie!

 6. Zdzisiek

  25 grudnia 2016 at 23:21

  Proboszcz to fajny gość zawsze powie na mszy o to co się go poprosi a jak się jeszcze w zamian np. Śmiecie posprzata to już w ogóle kumpel że lepszego nie ma A ja wiem co mówię.

 7. ojciec Mateusz

  26 grudnia 2016 at 07:21

  Tak niestety jest kiedy ta czarna zaraza dostaje publiczne przyzwolenie na takie działania
  gdyby nie znajdowała słuchaczy myślę że by odpuściła
  te czarne łachudry mieszają się we wszystko i chcą zawładnąć ludzkimi umysłami i kieszeniami
  Kler to chory poroniony byt aż trudno to nazwać
  tylko zdecydowana postawa spoleczeństwa może coś zmienić
  ludzie czy wam nie wstyd sluchać tych ich wymiocin ?
  najlepiej olać ich , niech się dalej pogrążają żmije jedne

 8. ojciec Mateusz

  26 grudnia 2016 at 07:45

  AŻ BY SIĘ CHCIAŁO ŻEBY WRÓCIŁY TAMTE CZASY ( KILKADZIESIĄT LAT DO TYŁU ) ŻEBY TYCH PODŁYCH CZARNUCHÓW POZAMYKAĆ W WIĘZIENIACH ALBO WYSŁAĆ NA SYBIR .
  WIEM ŻE TO MOCNE STWIERDZENIE ALE Z TĄ ZARAZĄ INACZEJ SIĘ NIE DA .
  LUDZIE NIE IDZCIE TAM NIE SŁUCHAJCIE TEGO CO ONI MÓWIĄ TO PRANIE WASZYCH UMYSŁÓW , W TAKI SPOSÓB WAS ZNIEWALAJĄ

 9. HO HO

  26 grudnia 2016 at 08:30

  Swój na Swoich trafił:) Wesołych Świąt

 10. Obserwator X

  26 grudnia 2016 at 09:23

  Ta podła watykańska banda coraz śmielej sobie poczyna ,
  te podle czarnuchy sieją zamęt wykorzystując do tego kościoły
  najgorsze jest to że ludzie tego chcą słuchać
  kto wierzy w boga to wie że aby oddawać mu cześć wcale nie trzeba chodzić do kościoła .
  – i nie słuchać tych belzebubów

 11. Zbyszek Wieczny Wędrowiec

  26 grudnia 2016 at 09:43

  Brawo Redakcja !
  Nic ująć nic dodać !
  Nie mogę pojąć że ludzie tam chodzą i słuchają tego ich bełkotu
  pełnego jadu i nienawiści ..
  stw24 dziękuję za to że jesteście i trzymacie rękę na pulsie !!!
  brawo portal !
  Pozdrawiam ..

  • Zal Was

   3 stycznia 2017 at 12:46

   A dlaczwego Jehowiec wypowiada sie o katolikach, przeciez na msze nie chodzi?

 12. mieszko

  26 grudnia 2016 at 09:49

  a miał się kościół nie mieszac do polityki

 13. Hejter z Zaklikowa

  26 grudnia 2016 at 10:11

  Proboszczowi chyba odcieli net i nie mógł pohejtowac przez święta, to sobie ulżyl z ambony. To jest pierwszy hejter Zaklikowa :-) w nocy slucha RM a na drugi dzien powtarza co uslyszal.
  Ten czlowiek opieprzyl tez wiernych ze za malo dają na tacę i ze powinno byc wiecej banknotów!

  • Obserwator X

   26 grudnia 2016 at 11:32

   niech się wezmie za robotę pasożyt jeden to będzie mial ..
   ale owieczki ( czytaj barany ) i tak mu zaniosą
   chore to

  • Obserwator X

   26 grudnia 2016 at 11:36

   a ciemnota i tak tam idzie i go słucha , ludzie opamiętajta się to nie średniowiecze , pogonić takiego

   • ben 100

    26 grudnia 2016 at 21:58

    co wy za bzdury wypisujecie chyba byliście na innej mszy albo was kac trzymał po wigilji

 14. Dyrektor

  26 grudnia 2016 at 10:37

  A co słychać u naszego kochanego wodza? Gdzie spędza święta na sandodmiersiej czy w rynku. ..

  • Xyz

   26 grudnia 2016 at 11:43

   Przy żłobie…

  • ojciec Mateusz

   26 grudnia 2016 at 12:04

   coś więcej info w sprawie tego rynku ?

 15. bastama

  26 grudnia 2016 at 12:27

  To nie jest duszpasterz!!! Ja bym wyszła.Do kościoła chodzę TYLKO gdy muszę i coraz częściej myślę o wystąpieniu z KK, nawet moja prawie 18-letnia wnuczka uważa, że kościół jest fałszywy.Popieram ją, choć może jako babcia powinnam zachęcać ? NIGDY!!!

  • ojciec Mateusz

   26 grudnia 2016 at 12:56

   szacunek dla pani ( pani myślącej i dla wnuczki )

  • aga

   30 grudnia 2016 at 16:20

   Kościół to przecież wierni więc do kogo te pretensje. A tak ogólnie to czy wnuczka nie przyleci za chwilę do kościoła po ślub bo taki romantyczny no i rodzina narzeczonego nie wyobraża sobie inaczej. Ale faktycznie lepiej wystąpić bo po co korzystać z instytucji którą ktoś inny utrzymuje, no i atmosfera się oczyści.

   • Zal Was

    3 stycznia 2017 at 13:04

    Brawo Aga, najpierw pluja na kosciol lub zarzekaja sie, “ze ich noga wiecej nie postanie w kosciele”, a zaraz leca, bo sluby trzeba udzielic lub chrztu.

 16. Ryki z Afryki

  26 grudnia 2016 at 13:35

  Ee, takim hejtem na caly kler to tylko dajecie im argumenty i szczekacie tak samo jak oni. Nie każdy ksiądz to agitator. Poprostu Kościół nie powinien angażować się w sprawy polityczne, a jednoczyć wiernych o różnych poglądach.

 17. jasiek

  26 grudnia 2016 at 15:31

  ten klecha to zwykły pusty śmieć

 18. zygi

  26 grudnia 2016 at 17:57

  Zamiast politykować niech w końcu powie parafianom gdzie są dzwony!!!!!!!!!!

  • Zal Was

   3 stycznia 2017 at 13:11

   I ty sie pytasz, gdzie sa dzwony? Przeciez kazdy chlop ma je miedzy nogami.

 19. Ile można?

  26 grudnia 2016 at 18:40

  Dzisiaj przy ogłoszeniach parafialnych też się nie powstrzymał. Politycy dzielą nasz kraj, dotyczy to wszystkich opcji. Polityka wdziera się do naszych domów w brudnych trepach. Kościół to miejsce wyciszenia, medytacji, a przede wszystkim rozmowy z Bogiem. Rozumiem, że księża tak jak my mają prawo do własnej opinii, ale proszę nie podczas sakramentu mszy św. i nie takim językiem.
  Pozdrawiam w ten świąteczny wieczór!

 20. Tedi

  27 grudnia 2016 at 09:31

  Tak to prawda ze w bazylice Frankowski przesadził !
  Już na samym początku kazał modlić sie za prezydenta LN i starostę JZ a pózniej ten stan wojenny te suki itd to było do przesady !
  Na pasterce powinno sie radować śpiewać kolędy a nie pierniczyc o polityce !
  Ostatni raz byłem w kościele !

 21. wielebny

  28 grudnia 2016 at 00:11

  PANIE PONIEDZIELSKI ALBO PRZEDPONIEDZIAŁKOWY JADU U PANA DOŚĆ WIEDZY I ROZUMU MNIEJ RADA JEŻELI NIE PASUJE PANU KAZANIE NIE MA PRZYMUSU TAM IŚĆ PASUJE SIĘ PANU BLIŻEJ PRZYJRZEĆ – Z POZDROWIENIEM PASTERSKIM +

 22. widz

  28 grudnia 2016 at 08:38

  Rzeczywiście tematyka godna uwagi. czy już ważniejszych spraw nie ma? Logiki trochę ludzie, jeśli wam coś nie pasuje to wystarczy wyjść z Kościoła…..

 23. laweta

  28 grudnia 2016 at 19:48

  Nie tylko w Zaklikowie jest taki “duszpasterz”, jest ich znacznie więcej nieomal w co drugiej parafii. Gdy nie ma co do powiedzenia na temat świąt czy innej okoliczności dla której zebrali się ludzie w kościele to jedzie z… polityką. Wiadomo, że nie będzie krytykował rządzących wszak jest jest to ich “dojna zmiana”. Do tej pory nie mieli takiej kasy jaką teraz im rządzący fundują z naszych podatków. Dlaczego nie powie o problemie wśród kleru(pedofilia, alkoholizm, dzieci księży, i wiele innych niegodziwości). Moim zdaniem nie trzeba chodzić w te miejsca gdzie nie ma szacunku dla człowieka, dla jego godności czy inności, gdzie godnością wycierane są brudne buty “pasterza”. Dopiero jak zostaną sami z sobą zrozumieją, że owczarnia stała się pusta a oni są zbyteczni!

  • Obserwator X

   29 grudnia 2016 at 08:17

   BRAWO nic ujęć nic dodać !

 24. Zal Was

  3 stycznia 2017 at 12:57

  Ludzie wezcie sie opamietajcie! Juz nie jeden, ktory plul na kosciol, ksiezy i Boga dojechal. Tak Was boli, ze przegraliscie wybory? Jak pokazuja sondaze jest Was malutko. A te holote w Sejmie i “demokatyczne” protesty okresle powiedzeniem: Im mniejsze pieski, tym glosniej szczekaja!

 25. Zal Was

  3 stycznia 2017 at 13:18

  Zbyszku Wedrowcze: a gdzie ty byles, w Ameryce Poludniowej czy w Azji moze, a moze tyljo wloczysz sie rowerem po gminie Zaklikow i sprawdzasz, gdzie darmo mozna w morde dostac.
  Przeciez sam chciales zostac ksiedzem, tylko Ci pala nie dala i musiales sie zenic. Dlatego taki jestes zly na kler?
  Zwiales do Jehowych i tam tez sie na Tobie poznali!

 26. zaklikowiak

  4 stycznia 2017 at 12:56

  Kościół jest dla katolików jeżeli komuś nie pasuje może modlić się w czterech kątach.
  Jeżeli TVN prowadzi sprawozdania to i nasi księża też powinni wobec wiernych wypowiadać się na temat w danym czasie.
  Amen

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W powiecie

Więcej w W powiecie

dziecko

Zarejestruj nowo narodzone dziecko przez internet

stw24.pl20 czerwca 2018
las

Szkodniki i nieuregulowana własność – główne problemy w lasach

stw24.pl18 czerwca 2018
20170720_165041

Jaki jest stan chodników przy drogach powiatowych?

stw24.pl15 czerwca 2018
ulica_droga-480x600

Jak wyglądają inwestycje na drogach powiatowych ?

stw24.pl14 czerwca 2018
rajd (118)

Podkarpacki Rajd Rowerowy Green Velo – to było wielkie!

stw24.pl12 czerwca 2018
osa

Siłownie pod chmurką powstaną w naszych gmianch

stw24.pl8 czerwca 2018
promesy bojanow

Gmina Bojanów otrzymała promesę na remont drogi

stw24.pl5 czerwca 2018
bojnaów

Gdzie jest dyrektor GOK-u w Bojanowie?

stw24.pl22 maja 2018
zdziechowice

Zablokowana droga wojewódzka w Zdziechowicach

stw24.pl22 maja 2018

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © STW24.pl