Fotorelacje

Zmierzyli się z językiem polskim

Zmierzyli się z językiem polskim

131 osób wzięło udział w VII Stalowowolskim Dyktandzie Gżegżółki. Dotychczas jeszcze nikt nie napisał go bezbłędnie. Czy teraz się uda?

Tekst nawiązywał do obchodów 70-lecia nadania praw miejskich Stalowej Woli, a także znalazł się w nim humorystyczny akcent o Rozwadowie. Autorką wszystkich tekstów Gżegżółek jest Anna Garbacz. Dla uczestników przygotowała wiele pułapek, choć wszystkie wyrazy można znaleźć w słowniku.

DSC_0005 DSC_0008

Dyktando cieszy się coraz większym zainteresowaniem, w tym roku w auli Politechniki Rzeszowskie pisały je osoby w różnym wieku. Co ciekawe, były nawet dwie, które biorą w nim udział od pierwszej edycji.

- Na pewno wszyscy powinniśmy znać swój język ojczysty, zasady pisowni, zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy napisać oficjalne pismo, coś na czym nam zależy. Wtedy staramy się by każde słowo było poprawnie napisane, żeby nie wypaść źle przed tą osobą, do której kierujemy pismo. Wtedy przyda się słownik ortograficzny – mówi Anna Garbacz. Zaznacza, że oczywiście trudno jest czytać słownik, ale trzeba do niego zaglądać przy każdej wątpliwości. To jest bardzo dobra szkoła ortografii. Oczywiście pierwszą szkołą jest czytanie różnych tekstów, najlepiej książek starannie wydanych. Trzeba uważać na treści w intrenecie, zawłaszcza wpisy internautów mogą ortografii oduczyć, a nie nauczyć. Podkreśla, że do języka wchodzi nazewnictwo z języków obcych. I trudno, żeby było inaczej. Trzeba jednak pamiętać, gdzie i kiedy co powiedzieć. Inaczej porozumiewają się profesjonaliści między sobą, używając swojego języka zawodowego, a inaczej powinni, kiedy są w środowisku złożonym z różnych ludzi.

DSC_0017 DSC_0034

- Czym większe bogactwo naszego języka, większy zasób wyrazów, tym łatwiej się nam porozumieć. Trzeba o to dbać, żeby różne, nawet bardzo specjalistyczne wyrazy ze „swojego podwórka” wyrazić w jeżyku zrozumiałym dla przeciętnego słuchacza.

- Staram się w tych dyktandach ująć takie wyrazy, wyrażenia, których pisownię powinniśmy znać. Czasami jakieś słowo może nam się wydać dziwne, ale znając zasadę jesteśmy w stanie poprawnie je napisać.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 2 maja na scenie przed MDK o godz. 20.15.

DSC_0068

Na najlepszych czekają nagrody ufundowane przez sponsorów :

I miejsce – 1500 zł – San Bank

II miejsce – 1000 zł – Portal www.stw.24.pl

III miejsce – 500 zł – Centrum Stomatologii Dentes

 

Poniżej prezentujemy tekst dyktanda:

 

Miasto nie miasto

 

– Nie po tośmy (to-śmy) wysmażyli sążniste żądania do rządu, żeby nas zbywać jak byle obrzępałów czy żulików – zrzędzili stalowiacy, wciąż niezmożeni tużpowojennym chaosem.

Po ponadpółtorarocznych rozhoworach i użeraniu się z „warszawką” („Warszawką”) dochrapali się w końcu praw miejskich, notabene antydatowanych na prima aprilis Anno Domini tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego.

Społeczność stalowowolska scalona była nie tylko ze Ślązaków i starachowiczan z nie wiadomo iloprocentowym udziałem Kresowian.

Nie brak w niej też przybyszów z podprzemyskiego Pruchnika, z nad Sanem leżących Uherzec, z pobrzeży Jeziora Kórnickiego, z dorzecza Liswarty, z południowomałopolskich i północno-wschodnio-polskich rubieży.

Gdyby nie zdecydowanie i hart tych ludzi, ów ohydny formalnoprawny gulasz nawarzony przez podejrzliwych urzędników zaszkodziłby im niechybnie.

A mieszkańcy nieodległego, dwustupięćdziesięciopięcioletniego naówczas Rozwadowa chybaby prędzej spodziewali się dożyć lądowania przed farą wpółdrwiąco skrzywionych kosmitów z czułkami na szmaragdowozielonych czółkach niż wchłonięcia Rozwadowa przez Stalową Wolę.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

bal-037

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

stw24.pl11 lutego 2019
glowne

Fotograf z Niska jako jedyny Polak na przejmującej wyprawie w Srebrenicy

stw24.pl10 sierpnia 2018
38276315_512987452493591_64937594823114752_n

Komu przywali maszt?

stw24.pl1 sierpnia 2018
IMG_3133 (Kopiowanie)

Policjanci obchodzili swoje święto

stw24.pl12 lipca 2018
glowne

Ta szkoła powstawała razem z miastem. PSP 1 ma 80 lat

stw24.pl8 czerwca 2018
IMG_0241 (Kopiowanie)

Chichot Klio na Gżegżółkach – treść dyktanda

stw24.pl3 maja 2018
IMG_6585 (Kopiowanie)

Wolontariat to służba dla drugiego człowieka

stw24.pl7 grudnia 2017
glowne

Pracownik socjalny – ten zawód wymaga empatii

stw24.pl21 listopada 2017
paweł Gardy

Nie ma mocnego na Gardego?

stw24.pl13 listopada 2017

Kontakt

Redakcja
tel. 881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Copyright © STW24.pl