W Stalowej Woli

1/10 wszystkich ogródków w mieście zostanie zlikwidowana

1/10 wszystkich ogródków w mieście zostanie zlikwidowana

Około 300 ogródków działkowych, położonych najbliżej Elektrociepłowni w Stalowej Woli będzie zlikwidowane. To dlatego, że przez ten teren został wytyczony przebieg obwodnicy Stalowej Woli i Niska.  Jest to około 1/10 wszystkich ogródków w mieście.

Temat likwidacji działek poruszył na ostatniej sesji Rady Miasta radny Mariusz Bajek. Podkreślał że działkowicze nie wiedzą co robić. – Jest to sprawa dla nich  ważna, chcą wiedzieć, czy mają zagospodarować swoje działki, czy też zrezygnować z tego – mówił radny. Pytał także, czy są już wskazane inne tereny, gdzie miałyby być przeniesione działki.
Jak wyjaśniał Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, trwa  procedura przetargowa, w której zostanie wyłoniony wykonawca i będzie on zobowiązany do zaprojektowania i wykonania tej inwestycji. – Obecnie nikt dokładnie nie jest w stanie powiedzieć, w przybliżeniu do 1 metra, która działka zostanie  usunięta, a która ocalona. Natomiast są wydane decyzje środowiskowe, które określają pas oddziaływania tej drogi. Na podstawie tego opracowania, każdy jest w stanie przyjąć strefę zagrożenia dla jego działki – tłumaczył prezydent. Zaznaczał, że były propozycje od mieszkańców zmiany przebiegu obwodnicy, jednakże to wcale nie było brane pod uwagę, gdyż jakakolwiek zmiana o centymetr, mogłaby spowodować, że z podobnej inwestycji cieszyłoby się inne miasto.

Władze Stalowej Woli od początku deklarują współpracę z inwestorem, aby być pewnego rodzaju mediatorem, łącznikiem pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a ogrodami działkowymi. Zgodnie z przepisami, to inwestor jest zobowiązany   do tego, aby wyznaczyć nowy teren ogrodu.
– My, w ramach dobrej współpracy, w porozumieniu z wydziałami Urzędu Miasta, przygotowaliśmy pewne miejsca, nasz majątek, który możemy wskazać GDDiK, a ta może go wykupić – mówił prezydent.  Zaznaczał, że inwestor w ramach realizowanej inwestycji, ma przewidziane koszty na odszkodowania, wykup gruntów. Ogrody działkowe w swoich przepisach mają zapis gwarantujący, że inwestor, jeśli zajmuje ich teren, jest zobowiązany do wskazania i zorganizowania nowego miejsca.

To jest trudna decyzja, bo wiem, że żadne inne miejsce tych osób nie usatysfakcjonuje. Jednakże mówimy tu o projekcie nadrzędnego znaczenia dla Stalowej Woli i Niska. Z działkowiczami od samego początku graliśmy w „otwarte karty”. Na spotkaniach mówiłem, jak ta sprawa wygląda. Mamy szczęście, że przebieg tej drogi nie ma kolizji z domami prywatnymi, nie będzie konieczności wyburzeń – stwierdza Nadbereżny.
Zainteresowani, którzy chcą dowidzieć się, jak dokładnie będzie przebiegać obwodnica, mogą zapoznać się z projektami, które są dostępne w wydziale inwestycji, transportu i promocji gospodarczej w Urzędzie Miasta.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021