Fotorelacje

20-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Stalowej Woli

20-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Stalowej Woli

Warsztat Terapii Zajęciowej działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Z tej okazji odbyła się uroczystość w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, w której uczestniczyli podopieczni, pracownicy oraz zaproszeni gości.

Warsztat Terapii Zajęciowej rozpoczął swoją działalność 16 sierpnia 1996 roku. Jego inicjatorką była Ewa Ziajko. W 1993 roku, dzięki współpracy z Bożeną Brzezińską – Piątek oraz Marią Brzezińską, ówczesnym kierownictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli, złożyła wniosek o zgodę na powstanie warsztatu w Stalowej Woli do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
-W tym czasie w Polsce działało niewiele warsztatów terapii zajęciowej, były to nowe pomysły. Na rozpatrzenie wniosku czekaliśmy 2 lata, w styczniu 1996 roku został on wybrany jako jeden z trzech spośród 150 nadesłanych – mówiła Ewa Ziajko.

Ewa Ziajko została pierwszą kierowniczką nowo powstałej placówki, którą prowadziła prawie 20 lat. Na początku w zajęciach warsztatu uczestniczyło 25 uczestników. Na przestrzeni lat placówka poszerzyła swoją działalność. Teraz w zajęciach uczestniczy 50 osób, które mają do dyspozycji 10 specjalistycznych pracowni takich jak: plastyczna, przyrodnicza-dekoratorska, krawiecka, komputerowo-poligraficzna, czynności dnia codziennego, rozwoju kompetencji zawodowych, rozwoju psychicznego i umiejętności społecznych, stolarska, witrażownicza i rękodzielnicza. Oprócz tego prowadzona jest rehabilitacja ruchowa i terapia psychologiczna.
-Praca z osobami niepełnosprawnymi jest dość specyficzna, są one spontaniczne, nieprzewidywalne i niosą taką radość życia, która udziela się opiekunom – mówiła Ewa Ziajko.
Od niedawna warsztatem kieruje Jerzy Łatka, który jest spokojny o przyszłość placówki.

-Dzisiejsze wydarzenie wieńczy 20 lat naszej pracy. To moment, w którym widzę nasz dorobek, sukcesy i doświadczenia. Warsztat będzie się stale rozwijał dzięki doświadczeniu naszych pracowników, którzy są fachowcami, poświęcają się swojej pracy i są pozytywnie nastawieni – mówił Jerzy Łatka.
Kierownik podziękował wszystkim związanym z placówką osobom, instytucjom, firmom i urzędom, za lata współpracy i wsparcia.
-W dniu tak wspaniałego jubileuszu, w imieniu samorządu miasta gratuluję oraz dziękuję kierownictwu i pracownikom za te 20 lat pracy, służby na rzecz drugiego człowieka. Dzięki niej ludzie dotknięci niepełnosprawnością mogą odkrywać w sobie talenty – mówił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Dodał, że warsztat nauczył uczestników otwartości i śmiałości w kontaktach z ludźmi. Pozwolił również pokazać szerokiej publiczności tak wiele pięknych prac, które powstają podczas zajęć.
Kierownictwo otrzymało z rąk prezydenta grawer w kształcie serca, który jest symbolem pracy z ludźmi, a także artystycznych umiejętności podopiecznych placówki.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020