W Stalowej Woli

Dlaczego tak ważny jest trójpodział władzy?

Dlaczego tak ważny jest trójpodział władzy?

O tym czym jest trójpodział władzy, co się stanie dlaczego zostanie naruszony, a także o formule Klubów Obywatelskich, mówił podczas wizyty w Stalowej Woli poseł Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Spotkanie to odbyło się w ramach Klubu Obywatelskiego, było otwarte dla wszystkich. Poseł zaznaczał, że nie ma ono nic wspólnego z przygotowaniami do zbliżających się wyborów.
– Formuła Klubów Obywatelskich nie jest formułą partyjną.  Bardzo często korzystamy z osób, ekspertów, którzy nigdy nie będą startować w wyborach, nie zajmowały się działalnością polityczną. To są spotkania otwarte. Działalność partyjna prowadzona jest obok. Jestem tu po to, by rozmawiać nie o partii, programie PO, ale o tym, co w tej chwili, w mojej ocenie, jest najważniejsze, czyli utrzymaniu zasady trójpodziału władzy. Jest to też ważne, by zachęcać do dyskusji osoby spoza PO. Formuła Klubów Obywatelskich jest znacznie szersza – wyjaśniał Borys Budka.
Podkreślał, jak istotny jest trójpodział władzy i właściwe funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.
– Obecnie rozmawiamy w całej Polsce, na temat  trójpodziału władzy, tego czym jest trzecia władza i co się może zdarzyć, jeżeli ten trójpodział zostanie naruszony, jeśli pierwsza lub druga władza  podporządkuje sobie tę trzecią. Stąd pomysł, by o tym rozmawiać, edukować, wyjaśniać, dlaczego  spór, który jest toczony od blisko roku wokół Trybunału Konstytucyjnego, nie jest sporem prawników, czysto teoretycznym. Tylko to jest spór na temat fundamentów funkcjonowania państwa prawa. Jeśli z tych fundamentów wyciągnie się jedną podstawową cegłę, to te wszystkie zasady mogą runąć. Dlatego ten trójpodział władzy jest tak bardzo ważny – argumentował Budka.

Jak zaznaczała Renata Butryn, szefowa PO w powiecie stalowowolskim, wiele osób było zainteresowanych tym tematem. Toczyły się takie rozmowy w kontekście nie tylko Trybunału Konstytucyjnego, ale także reformy sądów, która jest zapowiadana. – To, co słyszymy o ingerencji    ministra, prokuratora w działalność sądów, budzi zaniepokojenie. Pytanie sprowadza się do tego, czy obywatel będzie mógł się czuć na pewno bezpiecznie, czy będzie chodził do sądu po sprawiedliwość, czy po wyrok. A to jest dramatyczna różnica dla wielu osób.  Powoduje to, takie wewnętrzne poczucie dyskomfortu. Chcielibyśmy porozmawiać o tym, czym to grozi. To są na razie zapowiedzi reform, ale są już na widoku  pewne zagrożenia – mówił byłą posłanka PO.

Poseł Budka mówił o tym, w jaki sposób wymiar sprawiedliwości jest powinien być zabezpieczony przed ingerencją polityków. – W ostatnim czasie mamy do czynienia na przykład ze słynnym już  niezaprzysięganiem trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ale również odmową powołania na stanowisko przez Prezydenta Rzeczpospolitej dziesięciu osób, które zostały przez Krajową Radę Sądownictwa wskazane, a co do których pan prezydent nie podejmuje żadnych czynności. Łącznie z tym, że nie informuje dlaczego nie chce ich powołać na stanowisko, które powinno zostać obsadzone – mówił poseł.
Zaznaczał, że ponad dwieście etatów orzeczniczych sędziowskich w Polsce jest nieobsadzonych. To dlatego, jak podkreślał poseł Budka, minister sprawiedliwości zwleka z ogłoszeniem naboru na te stanowiska, czyli konkursu.

– Jeżeli ktoś  chce poprawić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a mówi zupełnie co innego, to należy zapytać jakie ma intencje i czemu to wszystko ma służyć. Ubolewam nad tym, że mamy do czynienia z półprawdami, z kłamstwami, z oskarżeniami sędziów Trybunału Konstytucyjnego, czy też z oskarżeniami rzucanymi na cały wymiar sprawiedliwości w dyskusji publicznej. Dlatego, jeśli słyszymy  bez żadnych argumentów merytorycznych, że wszystko jest złe, że sądy są złe, że prokuratura jest zła,  to obywatel dostaje jasny sygnał, że może nie respektować wyroków sądowych.  Skoro nawet najwyższe władze nie chcą opublikować wyroków Trybunału Konstytucyjnego – tłumaczył.

Podkreślał, że demokratyczne państwo prawa polega właśnie na tym, że jest trójpodział władzy, a politycy nie mogą pisać wyroków sądowych. – Bo jeśli politycy zaczną pisać wyroki, gdzieś w Warszawie, to skończy się tym, że od tego jaki wyrok zapadnie tu, w Stalowej Woli,  będzie również zależało od polityków. Wtedy kończy się zasada trójpodziału władzy – argumentował Borys Budka. Przypomniał, że Platforma Obywatelska, w ostatnim roku swoich rządów zrealizowała bardzo ważny postulaty, a mianowicie dostęp do bezpłatny pomocy prawnej.
Joanna Piechuta

img_3834 img_3833 img_3831 img_3830 img_3827 img_3822

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Wypadek drogowy- zderzenie ciężarówki z osobówką

stw24.pl4 maja 2021