
Dbajmy o ziemię, segregujmy śmieci, mówmy o ekosystemie naszej planety – dziś już po raz 16sty w Polsce obchodzony jest Dzień Ziemi.
Święto Ziemi ustanowione zostało przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1970 roku. ONZ w ten sposób chciał podnieść świadomość społeczną na temat ochrony środowiska, klimatu, zrównoważonego rozwoju. Dzień ten ma także przypominać ludzkości, że ziemię mamy tylko jedną.
W tym dniu promowane są postawy proekologiczne oraz segregacja śmieci. To także doskonała okazja by zwracać uwagę rządów na to jak kruchy jest ekosystem naszej planety.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w Polsce w 2014 roku użytki rolne i leśne stanowiły 90% powierzchni kraju, z czego najwięcej było użytków rolnych 59%, a lasy i zadrzewienia stanowiły 31%, zajmując ponad 9 mln ha powierzchni kraju. Parki zielone i wypoczynkowe zajmowały ponad 23 tys. ha, zieleńce ponad 10 tys. ha, zieleń publiczna blisko 15 tys. ha. W Polsce działało prawie 2 tys. kół ochrony przyrody. W kraju znajdują się 23 parki narodowe, z których największe są Biebrzański, Kampinowski i Bieszczadzki. Na listę gatunków zagrożonych wpisano już prawie 1200 zwierząt.
Na ochronę środowiska od 2003 roku zwiększane są nakłady finansowe. Wielkość nakładów wynosiła w 2014 roku ponad 14 mld zł i była wyższa o 31% niż w 2013 roku. Wraz z początkiem 21 wieku zaczęto korzystać ze źródeł energii odnawialnej oraz dbać o ekologię.
Od 2005 roku systematycznie wzrasta produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jej udział w końcowym zużyciu w 2014 roku wyniósł 11,45%. Systematycznie prowadzone szkolenia i edukacja w zakresie segregacji odpadów i recyklingu sprawia, że społeczeństwo ogranicza zużycie surowców naturalnych i dba o środowisko.
Międzynarodowy Dzień Ziemi to wspaniała okazja by pomyśleć o naszej planecie, jej potrzebach i problemach.
UOKIK / Małgorzata Petecka
Facebook
RSS