W Stalowej Woli

28 milinów złotych na tykającą bombę

28 milinów złotych na tykającą bombę

Jest szansa, że takie dofinansowanie otrzyma miasto na rekultywację stawów osadowy leżących na terenie Huty Stalowa Wola. Powiedział o tym, jeszcze nieoficjalnie, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta prezydent Lucjusz Nadbrzeżny.

Na początku ubiegłego tygodnia, prezydent miał spotkanie negocjacyjne w tej sprawie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Jak powiedział, wszystko zmierza w dobrym kierunku i miasto przygotowuje się do tego finansowo. W tegorocznym budżecie zostało zabezpieczone 1,2 mln zł na to zadnie pn. „Rekultywacja terenów zdegradowanych przez przemysł na obszarze HSW S.A.”. – Natomiast zanim ogłoszę sukces, to negocjacje muszą się zakończyć, trafić do zarządu, rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Mam nadzieję, że będę mógł powiedzieć, że uzyskaliśmy 28 mln zł na rekultywację stawów osadowych. Dzisiaj, nie zapeszając, tego nie powiem – mówił Nadbereżny.
Chodzi o 6 osadników – 5 dołów ziemnych, które nie są uszczelnione i jeden betonowy, który i tak przecieka. Znajdują się one w lesie za wydziałem Z-5. Huta przez wiele lat gromadziła w nich swoje toksyczne odpady. Znajduje się w nich wiele niebezpiecznych substancji, zapewne cała tablica Mendelejewa. Stąd nazywane są tykająca bombą ekologiczną.
Huty nie było jednak stać na całościową rekultywację tych zbiorników, jednakże po przecięciu przez miasto w 2009 r., pojawiła się możliwość pozyskania dotacji na ten cel. Bowiem w przeciwieństwie do zakładu, samorząd może otrzymać takie wsparcie z funduszu ochronny środowiska albo starać się o wsparcie unijne. Co teraz właśnie czyni.
Trzeba jeszcze zaznaczyć, że stawy są nazywane tykającą bombą, gdyż mogą zagrażać wodom podziemnym. To dlatego, że Stalowa Wola leży na Głównym Zbiorniku Wód Podziemnych, które są rezerwuarem zasobów wody pitnej dla połowy Podkarpacia.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021