kultura i rozrywka

325 lat lokacji Rozwadowa – uroczystość

325 lat lokacji Rozwadowa – uroczystość

W sobotę, 5 września uroczystą mszą św., pokazami husarii oraz ułanów, wystawami, koncertami i innymi atrakcjami  Rozwadów uczci 325 rocznicę urodzin. 

Szeroki cykl przedsięwzięć, zaplanowanych przez Prezydenta Stalowej Woli i Muzeum Regionalne w związku z jubileuszem 325-lecia lokacji Rozwadowa, składa się na cykliczny projekt noszący nazwę „Kulturalny Rozwadów”. Tym razem tematycznie związany z okresem międzywojennym nosi nazwę: „Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości”.

W tym roku mija 325 lat od momentu kiedy to Gabriel Rozwadowski otrzymał od króla Jana III Sobieskiego przywilej zezwalający na lokację miasta. Tym to sposobem nazwa Rozwadów pojawiła się na mapach dawnej Rzeczpospolitej.
Przez z górą trzy wieki to niewielkie miasteczko bywało niekiedy świadkiem znaczących wydarzeń ocierając się o wielką historię, ale o wiele bardziej wyraziście zapisało się w dziejach regionu, zaś jego właściciele i mieszkańcy wnieśli znaczący wkład w kształtowanie historycznych dokonań o wymiarze lokalnym. Przypomnieniu owych faktów służy wrześniowe spotkanie na rozwadowskim Rynku.
Na imprezę mieszkańców dzielnicy już kilka dni wcześniej zapraszać będzie bębniący zapowiadacz, nawiązujący do przedwojennej tradycji zwoływania obywateli i przekazywania im informacji.
Uroczystości rocznicowe rozpocznie w sobotę (5.09) o godz. 13.00 msza św. w kościele parafialnym, pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, odprawiona w asyście historycznej grupy rekonstrukcyjnej występującej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Jana III Sobieskiego oraz pułkowej orkiestry. Czynny udział w niej wezmą również uczniowie z Zespołu Szkół nr 4.
Po mszy nastąpi przemarsz do Rynku i złożenie kwiatów pod pomnikiem króla Jana III. Wartę honorową pełnić po nim będą żołnierze w historycznych ubiorach, nawiązujących do epoki wystawcy aktu lokacyjnego Rozwadowa, zaś barwną asystę honorową zapewnią konni husarze z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz ułani.
Herold wygłosi okolicznościową odezwę do mieszkańców i gości, a uroczystego otwarcia imprezy i rozpoczęcia rocznicowych obchodów dokonana Prezydent Miasta Stalowej Woli. Część oficjalną zakończy parada konnych i pieszych oddziałów w historycznych strojach.
W dalszej części organizatorzy przewidzieli liczne atrakcje, m.in. wystawy, pokazy, koncerty. działania edukacyjne, trwające do późnych godzin nocnych. Coś ciekawego dla siebie znajdą wśród nich nawet najbardziej wymagający goście.

Głównym sponsorem wydarzenia jest SanBank, Nadsański Bank Spółdzielczy.

Szczegółowy plan imprezy na www.muzeum.stalowawola.pl

program

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ruszyła 14. edycja Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Konkurs plastyczny dla dzieci pn. “bezpieczeństwo oczami pierwszoklasisty”

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich.

stw24.pl25 marca 2021