Fotorelacje

35 lat Solidarności w Stalowej Woli

35 lat Solidarności w Stalowej Woli

W tym roku przypada 35. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Rocznicę tę uczcili także związkowy ze Stalowej Woli.

Uroczystości rozpoczęły się pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. Głównym punktem było poświęcenie krzyża i pamiątkowej tablicy przez bpa Edwarda Frankowskiego.
Tablica ta została specjalnie wykonana z okazji rocznicy. Został na niej wyryty teks dot. historii związku. Czytamy m. in. „ 25 sierpnia 1998 roku, podczas strajku okupacyjnego, NSZZ Solidarność, pracownicy Huty Stalowa Wola postawili krzyż, który stał się symbolem walki o wolność i prawa pracownicze. Postawienie krzyża w wigilię święta Matki Bożej Częstochowskiej stało się przełomem w strajku Solidarności 26 sierpnia 1988 r. (…)”

– Dziękuję, że Stalowa Wola pamięta o swojej historii, która była tak ważnym elementem naszej wspólnej, polskiej historii. Robimy to dla siebie, aby pamiętać o tych wydarzeniach, w których większość obecnych tutaj osób uczestniczyła. Takie miejsca powstają również dla przyszłych pokoleń. Jestem przekonany, że dzięki tej inicjatywie, krzyż stał się swego rodzaju pomnikiem dla historii Stalowej Woli – mówił przybyły na uroczystość Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie zabrakło też tych, którzy brali czynny udział i tworzyli Solidarność w Stalowej Woli.
– Wspominając tę 35. rocznicę, przypominamy sobie i światu że Solidarność otworzyła drzwi do wolności nie tylko Polsce, ale wielu innym narodom. To Solidarność stworzyła warunki do zjednoczenia Europy na zasadach pomocniczości i solidarności. Nie ma wolności bez solidarności. Wolności nie przynosi się na bagnetach – mówił Stanisław Krupka, współorganizator strajku w 1980 roku Stalowej Woli.

Zaś dalsza część uroczystości była w Bibliotece Międzyuczelnianej, gdzie odbyło się m. in. spotkanie wspomnieniowe, zostały wręczone też pamiątkowe odznaczenia.

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020