kultura i rozrywka

5 września Narodowe Czytanie w MBP – „Balladyna” online

5 września Narodowe Czytanie w MBP – „Balladyna” online

W sobotę, 5 września odbędzie się akcja „Narodowe Czytanie”. W tym roku już po raz 9. Polacy czytają wielkie, polskie dzieła literackie. W tym roku sięgniemy po twórczość Juliusza Słowackiego. Będzie to dramat „Balladyna”. Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli ostatecznie zaplanowała całe wydarzenie online. 5 września za pośrednictwem strony www, serwisu YT oraz Facebooka wyemituje pięć aktów dramatu wybitnego twórcy.

Choć posłuchać „Balladyny” będzie można przez Internet, od poniedziałku 7 września przez cały tydzień każdy, kto przyniesie do MBP swój egzemplarz dramatu Juliusza Słowackiego, będzie mógł przy stanowisku wypożyczeń Czytelni Głównej poprosić o wbicie okolicznościowego stempla. Pieczątkę MBP otrzymała z okazji Narodowego Czytania z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W ten symboliczny sposób możemy zaznaczyć swoją obecność na uroczystości i jednocześnie zachować cenny egzemplarz „ku pamięci przyszłych pokoleń”. Ponadto, biblioteka dla kilkudziesięciu pierwszych osób, które o to poproszą, ma także pamiątkowe przypinki (do wyczerpania zapasów).

W holu biblioteki będzie można obejrzeć zaś wystawę o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego pt.: „Poezja wypełniła mu całe życie”.

A do czytania specjalnie przygotowanej adaptacji „Balladyny” MBP zaprosiła mieszkańców Stalowej Woli. Przyjęli je: Monika Markowska, Monika Szach, Wioleta Hartleb, Małgorzata Grudzień, Danuta Erbel, Teresa Laba, Grzegorz Męciński, Marek Piędzio, Artur Ofiara oraz Zbigniew Partyka, którzy obok pracowników MBP przeczytali wspólnie lekturę. Muzyczną oprawę zapewniła zaś absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli – flecistka Katarzyna Głuszak.

Juliusz Słowacki to jeden z największych twórców polskiego romantyzmu. Pozostawił po sobie powieść, listy, 13 dramatów, 20 poematów, setki wierszy. Jego utwory zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu podejmowały problematykę narodowowyzwoleńczą, dotyczyły przeszłości, przyczyn niewoli ale i poruszały tematy egzystencjalne. Twórca operował w nich znakomitym wyczuciem, wyobraźnią, bogatymi przenośniami, wspaniałym nastrojem.

Balladyna”, to dramat który powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. – Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku polskie nowele.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021