W powiecie

A W RADOMYŚLU PODŚPIEWUJĄ „TA OSTATNIA KADENCJA”?

A W RADOMYŚLU PODŚPIEWUJĄ „TA OSTATNIA KADENCJA”?

A W RADOMYŚLU PODŚPIEWUJĄ „TA OSTATNIA KADENCJA”

W naszych przedwyborczych roztrząsaniach dotarliśmy do Radomyśla nad Sanem. Do ostatnich wyborów wydawało się, że w Radomyślu tylko wójt Jan Pyrkosz i długo, długo nic. Jednak wybory pokazały, że pozycja Pyrkosza była nadzwyczaj słaba. Wygrał minimalnie,bo kilkoma głosami.

POSTAWIŁ NA PiS

Pyrkosz jest wójtem o najdłuższym stażu w powiecie i jednym z najdłużej pełniących tę funkcję w województwie. Obecna kadencja jest jego piątą. Przez ten czas raczej bez większego problemu pokonywał swoich konkurentów. Działo się tak aż do ostatnich wyborów. Pyrkosz przeważnie umiał się ustawić z wiatrem. Kiedy zapowiadało się, że PiS będzie wygrywał, związał się z tą partią.  Robił to tak sprytnie, że sam bezpośrednio nie angażował się w partyjne poczynania, ale już jego zastępczyni z list PiS-u startowała do sejmu. Trzeba przyznać, że ta strategia opłaciła się Pyrkoszowi. Prawdopodobnie gdyby nie to, to przegrałby ostatnie wybory Mówi się, że jednak ta minimalna wygrana nauczyła Pyrkosza pokory. Nie jest już tak pewny, życzliwej odnosi się do ludzi. Pytanie czy to pomoże?

MŁODE WILKI ZE STOLARKI BUDOWLANEJ

W gminie Radomyśl nie ma liczącej się partyjnej opozycji wobec PiS-u. Jednak nie brakuje takich, którzy nie są zadowoleni z rządów wójta Pyrkosza, a dodatkowo nie są sympatykami PiS-u. W gminie dobrze rozwija się branża stolarki budowlanej, która jest największym pracodawcą. W niej pracują młodzi, dobrze wykształceni ludzie, którzy inaczej patrzą na rozwój gminy. Do nich należy konkurent Pyrkosza Tomasz Połomski. Obecnie jest w wieku lekko po czterdziestce, ale i tak jest dużo młodszy od obecnego wójta. W środowisku radomyskich przedsiębiorców mówi się, że branża stolarki budowlanej patronuje młodym wilkom. Gdyby tak było, to szanse Pyrkosza na kolejną kadencję maleją. To wszystko jakoś się składa, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że Połomski wystartuje jeszcze raz.

CHWYTY, UCHWYTY, KLAMKI

Z powyższych powodów należy spodziewać się w Radomyślu z jednej strony ciekawej, a z drugiej strony ostrej kampanii. Na razie nie widać trzeciego kandydata. Jeżeli się taki pojawi, to bardziej będzie to ktoś wystawiony przez któregoś z dwójki faworytów po to, żeby odebrać głosy konkurentowi. Trudno powiedzieć kto będzie w tym bardziej zdeterminowany. Plotka – z naciskiem na plotka – głosi, że już obecnie za takim kandydatem rozgląda się obecny wójt. Co ciekawe ma to być kobieta związana z lokalnym biznesem. Pomijając czy to plotka, czy nie, to byłoby to nadzwyczaj przebiegły politycznie ruch. Jakoś wydaje się to prawdopodobniejsze niż znalezienie przez drugą stronę kandydata bardziej kościelnego i pisowskiego niż obecnie wójt Pyrkosz. Przy tak ostrej konkurencji szczególnej wagi nabierają potencjalne zmiany w ordynacji wyborczej, które mają wprowadzić stalinowską zasadę, że nie ważne kto, jak głosuje, ważne, kto głosy liczy. Nikogo nie oskarżamy ani niczego nie insynuujemy, ale dotychczasowa praktyka pokazuje, że w sytuacjach wątpliwych wygrywa ten, kto aktualnie sprawuje władzę. Pytanie w Radomyślu brzmi czy ostanie wybory potwierdzają tę praktykę. Zobaczymy kto jakie chwyty zastosuje, żeby uchwycić się władzy zanim klamka zapadnie.

Weronika Przestój

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021
morsy fb

Otwarcie sezonu morsowego w Zaklikowie

stw24.pl18 października 2021