W powiecie

Absolutorium dla burmistrza Zaklikowa

Absolutorium dla burmistrza Zaklikowa

Burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2014 rok. Radni jednakże nie byli jednomyślni w głosowaniu. 8 było za, 4 przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Radni mieli zastrzeżenia co do wykonania budżetu. Przewodniczący rady Mirosław Mach zaznaczał, że wydatki inwestycyjne nie zostały zrealizowane na kwotę 1 mln zł.

– Cały czas czekam na dwie drogi w Lipie – ulicę Lipową i ulicę Świerkową. Perspektywa ich zrealizowania, z tego co pan burmistrz przekazuje mieszkańcom, jest odległa. Oczyszczalnia ścieków pęka w szwach, i w mojej ocenie, to zadanie też nie jest zrealizowane. Na pewno będę głosował przeciwko udzieleniu absolutorium, bo te zadania inwestycyjne na kwotę 1 miliona zł nie zostały zrealizowane. Fundusz inwestycyjny musi być zrealizowany, bo na to mieszkańcy czekają już od dłuższego czasu – mówił przewodniczący.

Burmistrz zapewniał jednak, że te zadania są w trakcie realizacji. Na ukończeniu jest przygotowywanie dokumentacji jeśli chodzi o te dwie drogi. Jeśli zaś chodzi o oczyszczalnię ścieków w Lipie, to jest już pozwolenie na budowę. – Pracownicy dostali polecenie szukania dofinansowania na ten cel, nie chciałby żebyśmy w 100 proc. budowali za własne pieniądze. Jeśli jesienią będą nabory w ramach nowej perspektywy finansowej, to będziemy składać wniosek – zaznaczał burmistrz.

Wśród radnych rozgorzała dyskusja, czy absolutorium jest udzielane tylko za wykonanie budżetu, czy też za ogólną politykę.

– Absolutorium, które będziemy dawali wójtowi nie jest związane z opinią komisji rewizyjnej i Regionalnej Izby Obrachunkowej, bo to są sprawy dotyczące wykonania budżetu. My musimy także ocenić pana burmistrza, wypowiedzieć się czy zgadzamy się z jego polityką, m. in. w sprawach kadrowych, ochrony zdrowia i innych. Mamy ocenić czy jesteśmy za czy nie. Nie ukrywam, że bycie za, to jest automatyczne utożsamianie się z polityką pana burmistrza. Jeśli będziemy udzielać absolutoriom, to automatycznie się ze wszystkim zgadzamy i zamykamy sobie drogę do podjęcia jakichkolwiek kroków żeby pana burmistrza usunąć – mówił kategorycznie radny Krzysztof Oszust.

Z kolei radny Dariusz Mróz, przewodniczący komisji rewizyjnej zaznaczał, że absolutorium jest tylko za wykonanie budżetu. – Czy został wykonany należycie, czy zgadzamy się z gospodarnością, a nie polityką – argumentował. Bowiem w takim wypadku radni mogą złożyć wotum nieufności.

– Robię to, co do mnie należy i uważam, że robię to dobrze. Jesienią obywatele to docenili. Można coś robić lepiej? Pewnie tak. Kwestia tylko za co? Nie ma idealnych burmistrzów, idealnych radnych, są tacy co robią lepiej czy gorzej. Wydaje mi się że poprzedni skład rady wykonał solidną robotę. Państwa decyzja będzie albo merytoryczna albo polityczna – podsumował burmistrz Zdzisław Wójcik.

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021
morsy fb

Otwarcie sezonu morsowego w Zaklikowie

stw24.pl18 października 2021