W Stalowej Woli

Aktywni 60 + poznają swoje województwo

Aktywni 60 + poznają swoje województwo

Ponad stu seniorów ze Stalowej Woli i ponad dwudziestu z Tarnowskiej Woli wzięło udział w pierwszym działaniu w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Równowagę” p.n. „Aktywni 60 + poznają swoje województwo”. Jest to projekt na które Stowarzyszenie pozyskało wsparcie w ramach konkursu w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Rzeszowie.

IMG_1555 IMG_1535
Pierwszym etapem tego dnia było Muzeum Bombek w Nowej Dębie. Na chwilę przenieśliśmy się w czas około świąteczny, widzieliśmy jak wydmuchuje się bombki, jak się je zdobi, podziwialiśmy ogrom bombek w różnych kształtach, a wreszcie każdy mógł się zabawić w dekoratora i ozdobić dla siebie bombkę. Jak można było podsłuchać w rozmowach, wiele osób nawet nie wiedziało, że jest takie piękne miejsce, tak blisko nas.

IMG_1630 IMG_1568 IMG_1600

Następnie pojechaliśmy do Tarnowskiej Woli, gdzie spotkaliśmy się z Panem Posłem Mirosławem Plutą i radnymi powiatu tarnobrzeskiego (co było miłą niespodzianką dla nas), oraz kierownictwem Stowarzyszenia Lasowiackiej Grupy Działania z Panem Piotrem Pastułą, z którym na roboczo była współpraca przy planowaniu tego działania. Dowiedzieliśmy się o realizowanym przez LGD projekcie na który już drugi rok Stowarzyszenie pozyskało dotację w ramach ministerialnego programu ASOS 2014 i 2015. Mogliśmy zobaczyć prace rękodzieła, jakie miejscowi seniorzy wykonali w ramach tego projektu. Od Pana Posła, który jest Prezesem tego Stowarzyszenia usłyszeliśmy o wielu różnych działaniach zrealizowanych przez nich. Podkreślił również, że do takich działań jest konieczny zespół zaangażowanych ludzi. Trudno, a wręcz niemożliwe jest coś zrealizować w pojedynkę. I jak można było zobaczyć, projekty, również na rzecz osób starszych piszą tam młode osoby (stąd pewnie ich sukcesy w pozyskiwaniu dotacji również na najwyższych szczeblach). Ale ponieważ Stowarzyszenie Lasowiacka Grupa Działania objęło swoim działaniem również powiat stalowowolski, obie strony spotkania mają nadzieję na przyszłą współpracę.

IMG_1721 IMG_1648 IMG_1667 IMG_1675 IMG_1689
I kolejny etap tego dnia to Izba Rybacka w Wilczej Woli. Jest to obiekt zrealizowany w 2014 r. w ramach funduszy unijnych. Celem Izby jest promocja ryb, a w szczególności karpia, który jest serwowany pod różnymi postaciami. Ale zanim przeszliśmy do degustacji dowiedzieliśmy się o historii karpia w Polsce, o jego hodowli. Był pokaz humanitarnego uboju i filetowania karpia. Ponieważ było nas dużo, druga grupa w tym czasie słuchała i oglądała jak się gotuje zupę rybną, którą następnie jedliśmy. A potem grupy się wymieniły.
Po obiedzie (obydwa dania rybne) była prezentacja artystyczna seniorów Starowolskich i z Tarnowskiej Woli, a po niej spacer z przewodnikiem (wykładowcą na Uniwersytecie Rzeszowskim) ścieżką ekologiczna nad zalewem.
A dzień zakończył się integracją przez śpiew i taniec. Dzień spędzony pożytecznie i bardzo miło.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021