W Stalowej Woli

Ciche Anioły wcale nie takie ciche

Ciche Anioły wcale nie takie ciche

Ciche Anioły – to hasło projektu, które realizują uczennice z 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Chcą pokazać, jak żyją osoby niepełnosprawne. Do swojego przedsięwzięcia włączają także znane osoby z naszego regionu.

Pięć dziewcząt z tej szkoły: Patrycja Borska, Katarzyna Chamot, Angelika Grzywacz, Sabina Sęk i  Aleksandra Suduł, bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, która ma na celu rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracji do podejmowania aktywności społecznej.

Miałyśmy przygotować projektu na dowolny, na wymyślone przez siebie temat. My wybrałyśmy temat o osobach niepełnosprawnych. W ten sposób powstał nasz projekt „Ciche Anioły”, będzie to reklama społeczna, prezentowana na facebooku. Próbujemy skontaktować się ze znanymi osobami,  żeby wsparły naszą akcję, aby nasza reklama społeczna dotarła do jak największej liczby osób. Chcemy przełamywać stereotypy, pokazywać, że niepełnosprawni wcale nie są gorsi, że to nie są osoby, które tylko narzekają na swój los, ale realizują swoje pasje i marzenia. Wbrew pozorom, to właśnie osoby sprawne mogą się wiele od nich nauczyć – mówi Angelika Grzywacz, maturzystka z LO im. KEN.

W ramach projektu robią różne akcje, w które też włączają niepełnosprawnych. Robiły np. warsztaty plastyczne dla uczniów z Zespołu Szkól nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli. Mogły się przekonać jak wygląda współpraca z takimi dziećmi.

Te osoby są bardzo sympatyczne, otwarte,  nie odczuwałyśmy żadnych barier, te bariery są w naszych głowach. My pokonałyśmy te bariery w sobie i chcemy też, poprzez nasz projekt, by inni je pokonali pokazać żeby inni pokonali te  bariery w swoich głowach. Ponadto byłyśmy także na treningu niepełnosprawnych sportowców w Rzeszowie. Obserwowałyśmy jak grali w koszykówkę, hokeja, piłkę ręczna. Wcześniej nie wyobrażałyśmy sobie, w jaki sposób wyglądają takie treningi. Nie przypuszczałyśmy, że osoby niepełnosprawne tak szybko jeżdżą na wózkach – zaznacza Angelika.

Dziewczyny zaprojektowały też logo swojego projektu, to znak drogowy symbolizujący inwalidę ze skrzydłami.

Olimpiada trwa do końca marca, w tym czasie dziewczyny pracują  na tzw. 4 arkuszach zarządzania, które są na stronie internetowej. Przedstawiają tam poszczególne etapy swojej pracy. Projekt ten jest jednocześnie rywalizacją z innymi zespołami z całej Polski. Ma też funkcję społeczną, uczennice włączają również do niego znane osoby ze świata polityki, sportu, kultury, którym nieobojętny jest los niepełnosprawnych.  A ci fotografują się z logiem, autorstwa uczennic.
By wesprzeć ich projekt, wystarczy polubić ich stronę na facebooku https://www.facebook.com/cicheanioly/

– Nasz profil jest otwarty i wystarczyć wpisać „ciche anioły”, aby nas odnaleźć. Z tego projektu nie uzyskamy żadnych korzyści materialnych. Z organizatorami olimpiady współpracują różne prywatne firmy, interesują się one osobami, które ukończyły tą olimpiadę. A te, mają szansę na ciekawe staże – mówią dziewczyny.

Ciche Anioły wspierają znane twarze ze Stalowej Woli m. in. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz poseł RP Rafał Weber.

Joanna Piechuta

9 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021