kultura i rozrywka

Anna Król opowie o Iwaszkiewiczu

Anna Król opowie o Iwaszkiewiczu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza zaprasza w czwartek, 24 listopada na spotkanie autorskie z Anną Król, autorką książki „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”. Początek spotkania godzina 18.00, w budynku przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 (II piętro, sala konferencyjna).

Anna Król jest menedżerką kultury, pomysłodawczynią i dyrektorką Big Book Festival. Autorka z wykształcenia jest krytykiem sztuki, a także twórczynią projektów literackich i edukacyjnych promujących literaturę i czytanie. W 2011 roku wraz z Pauliną Wilk założyła wydawnictwo Wilk & Król Oficyna Wydawnicza. “Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie” Anny Król to opowieść o przedmiotach zachowanych po twórcy. Annę Król zafascynował pisarz, który umarł, gdy ona sama miała ledwie rok. Nie przeszkodziło jej to w świetnym uchwyceniu klimatu domu w Stawisku. Posiadłości, która, zgodnie z wolą właściciela, została po jego śmierci przekształcona w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

I choć nigdy się nie spotkali, kiedy trzydzieści pięć lat po śmierci pisarza Anna Król otwiera jego szafę, z czułością i fascynacją ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, Anna Król układa na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia. To pierwsza tak osobista książka o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“. Odnalezione przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Dlaczego tak obsesyjnie notował w tanich brulionach? O czym rozmawiał z psem? Czego wstydził się przed ukochanym? Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć sceny z życia Iwaszkiewicza i towarzyszyć mu w najintymniejszych momentach. Intensywna i splątana biografia ukazana jako wielka ulotność – kilka chwil, zapach starej wody kolońskiej. Piękna historia o tym, jak przemijamy. I jak niespodzianie czyjaś ciekawość przywraca do istnienia.

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zaczytany październik z biblioteką

stw24.pl28 września 2021

Uwaga! Ruch jednokierunkowy na odcinku ul. Okulickiego

stw24.pl27 września 2021

Brzechwa w oczach dziecka – konkurs plastyczny

stw24.pl27 września 2021

Powstał portal o Kresach

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Żurawinobranie 2021 w Gminie Pysznica

stw24.pl23 września 2021

Kolejny Piknik Rodzinny w Gminie Pysznica

stw24.pl22 września 2021

Kazimierz Szymeczko opowiadał o książkach, Śląsku i przestrzegał…

stw24.pl22 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021