kultura i rozrywka

Tłumy na otwarciu pierwszej w Polsce Galerii Malarstwa Afonsa Karpińskiego

Tłumy na otwarciu pierwszej w Polsce Galerii Malarstwa Afonsa Karpińskiego

W ostatnią niedzielę 27 stycznia o godz. 18:00 uroczyście otwarto Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, która mieści się w budynku po sądzie w Rozwadowie. Mimo niesprzyjającej pogody na otwarcie przybyły tłumy mieszkańców. Część z nich podczas oficjalnego otwarcia stała nawet na klatce schodowej.

-Alfons Karpiński to jeden z najważniejszych malarzy Młodej Polski. Urodził się w Rozwadowie, studiował w Wiedniu, Monachium i Krakowie. Był malarzem pięknych kobiet i martwych natur. Inspirował się również sztuką japońską. Malował znakomite kompozycje pod wpływem drzeworytów japońskich, ale także absolutnie fenomenalne obrazy ukazujące np. park w Bronowicach – mówi kurator wystawy, Anna Król.

– Galerię otwieramy w szczególnym momencie dla naszego muzeum. 20 lat temu, 3 lutego 1999 roku, powstało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. To było wielkie dążenie, aby ocalić nie tylko pamięć o artyście urodzonym w Rozwadowie, ale także ten zabytkowy i ważny dla naszego miasta budynek – mówi dyrektor Lucyna Mizera.

Zabytkowy budynek był pusty od 2012 roku, kiedy to Sąd Rejonowy przeniósł się do nowego budynku przy ul. Popiełuszki. Koncepcja utworzenia galerii pojawiła się w 2016 roku, dwa lata później ruszyły prace konserwatorskie i remontowe. Łączny koszt przedsięwzięcia przekroczył 4 mn. Modernizacja budynku została zakończona pod koniec zeszłego roku.

Na poddaszu umiejscowiono galerię z pracownią artystyczną, na I piętrze Centrum Edukacji Dziecięcej, na parterze strefę wejścia do galerii, która obejmuje m.in. punkt informacyjny i sklepik. Na wystawę prac Alfonsa Karpińskiego składa się 91 dzieł, z czego 76 jest własnością Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Pozostałe należą do Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu i Krzysztofa Musiała.

Galeria za cel postawiła sobie innowacyjną edukację w zakresie sztuki. I można spokojnie przyznać, że dobrze się przygotowała. Za pomocą nowych technologii w inowacyjny sposób zaprezentowane są wybrane prace malarza. Mozna też założyć słuchawki, by w skupieniu posłuchać wspomnień artysty.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem tej Galerii. Żałuję że nie jestem już uczennicą, bo odkrywanie tej wystawy przez młodzież będzie na pewno fantastycznym przeżyciem. Muzeum Regionalne zawsze szło z duchem czasu, było wielokrotnie nagradzane za swoje wystawy, ale ten budynek to jest mistrzostwo. Te gry interaktywne, gdzie można sprawdzić znajomość obrazów Karpińskiego, zdjęcia w obrazie, multimedialne prezentacje koło kolejnych eksponatów, nawet ta aranżacja wnętrza z takimi jakby oknami, ramami może bardziej, które się tutaj znajdują… Dumna jestem, że w mojej rodzinnej Stalowej Woli muzeum nie odbiega w niczym muzeom w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, które miałam okazję zwiedzić – powiedziała nam pani Agata.

W Galerii działa Szkoła Malarstwa i Rysunku “Karpiński” (szczegóły na stronie muzeum). Godziny zwiedzania całego budynku:

poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 8.00-15.00

czwartek: 8.00-18.00

sobota: nieczynne

niedziela: 14.00-18.00

Otwarcie uświetnił koncert piosenki francuskiej “Pod dachami Paryża” Izy Kowalewskiej.

Amelia Chodorek

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Rusza Festiwal Muzyczny w Rozwadowie

stw24.pl3 lipca 2020

Wakacje w bibliotece – online

stw24.pl3 lipca 2020

Wodny Placu Zabaw, pływalnia odkryta – zamknięte do odwołania

stw24.pl2 lipca 2020

Plenerowe spotkanie z Renatą Piątkowską

stw24.pl1 lipca 2020

Jarmark Jagielloński 2020 w dniach 4-5 lipca w Sandomierzu

stw24.pl1 lipca 2020

Laureaci konkursu literackiego ogłoszonego przez MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

Zuzanna Kuziora w konkursie Talentów Polskiego Radia Dzieciom

stw24.pl30 czerwca 2020

Nowa pula kodów do serwisu Legimi do odebrania w MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

XXII Turnieju Siatkówki Plażowej Amatorów

stw24.pl29 czerwca 2020