W Stalowej Woli

Azyle i wyspy poprawią bezpieczeństwo

Azyle i wyspy poprawią bezpieczeństwo

Jedna osoba zabita, dwie osoby ranne w trzech wypadkach, w sumie 12 zdarzeń drogowych. Tak wygląda statystyka policyjna tylko za styczeń i luty tego roku, jeśli chodzi o ul. Poniatowskiego w Stalowej Woli. Jest to jedna z najbardziej niebezpieczna dróg, ma tu miejsce około 10 proc. wypadków, które są na terenie miasta.  Jej właściciel, czyli Starostwo Powiatowe docelowo chce przebudować tę drogę, co ma nastąpić w 2017 roku, jednakże na razie podejmuje doraźne działania, które mają poprawić bezpieczeństwo na tej trasie.

Ze statystyki policyjnej za ubiegły rok wynika, że na ul. Poniatowskiego doszło do 29 kolizji drogowych oraz 6 wypadków, w których rannych zostało 7 osób.  Z uwagi na tak dużą liczbę zdarzeń są wzmożone patrole policyjne. Dlatego też, policja i władze powiatu apelują do kierowców i do pieszych, aby przestrzegali przepisów ruchu drogowego, bo winę w tych zdarzeniach ponoszą głównie ludzie, a nie infrastruktura drogowa.

W ostatnim czasie ruch na tej ulicy bardzo się zwiększył, to ze względu na powstanie centrum handlowego. Ponadto wielu kierowców, chcąc ominąć światła na Al. Jana Pawła II wybiera te trasę.
– Ta ulica jest nieprzygotowana na przyjęcie tak dużego ruchu, stała się małą obwodnicą Stalowej Woli. Jej remont planujemy w 2017 roku, jednakże do tego czasu chcemy poprawić bezpieczeństwo i wprowadzamy nowe elementy bezpieczeństwa ruch drogowego. To nie jest tak, że reagujemy wtedy, gdy się wydarzy wypadek, gdyż nad tym już wcześniej  pracowaliśmy. Podjęliśmy działania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na tej drodze. Jest już gotowy projekt, czekamy tylko na pogodę.  – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. Jednakże jak zaznacza, nic nie poprawi bezpieczeństwa, jeśli kierowcy i piesi nie będą się stosować do przepisów ruchu drogowego. – Nigdy nie jest tak, że wszystko było w porządku i wydarzył się wypadek, zawsze ktoś musiał zawinić – dodaje.

Piotr Śliwiński, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych zaznacza, że działania w celu poprawy bezpieczeństwa na ul. Poniatowskiego są podejmowane sukcesywnie.

W ubiegłym roku zamontowaliśmy na tej ulicy tzw. azyle dla pieszych. W tym roku zaplanowaliśmy dodatkowe elementy. Na całym odcinku od ronda przy ul. Czarnieckiego do skrzyżowania z ul. KEN zostanie wprowadzone oznakowanie, informujące o tym, że występują wypadki z udziałem pieszych.  W dwóch miejscach zostaną zamontowane progi zwalniające wyspowe. Będą na wysokości przejść przy PSP nr 12 oraz nieopodal sklepu Lid. Mają za zadanie wymusić na kierowcach spowolnienie ruchu.Są to urządzenia jedyne możliwe do zastosowanie na tej drodze z punktu widzenia obowiązujących przepisów – wyjaśnia.

Kolejne elementy będą w okolicach banku, dwa azyle na przejściach. Na wysokości sklepu Justyna, będą bardziej widoczne znaki przejścia dla pieszych, a samo przejście na jezdni będzie mieć czerwone tło. – To wszystko jest już przygotowane, jeśli warunki na to pozwolą, to zostanie zmontowane do końca marca.
Dodatkowo zostaną wycięte drzewa, które przysłaniają przejście znajdujące się na wysokości sklepu Justyna. Ponadto starostwo wystąpiło do miasta z prośbą o pełne oświetlenie tej drogi. Obecnie latarnie świecą z pełną mocą.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021