W Stalowej Woli

Kobieto badaj się – miej pewność!

Kobieto badaj się – miej pewność!

Rak piersi to najczęściej rozpoznawalny nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. O tym, jak się przed nim bronić, jak się badać i dlaczego warto to robić, przekonywała nasze mieszkanki lekarz onkolog Agnieszka Bukała. Spotkanie edukacyjne pod hasłem „Badaj się – miej pewność” zorganizowało stalowowolskie Starostwo Powiatowe.

DSC_0007– Cieszę się, że znalazły panie czas, aby tu dzisiaj przyjść. Większość ludzi odpycha od siebie możliwość zachorowania na nowotwór, woli o tym ani nie myśleć, ani nie dyskutować. Tymczasem ta świadomość, a zwłaszcza wiedza na temat profilaktyki jest bardzo potrzebna, bo może nam uratować życie – mówił otwierając spotkanie Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Odbyło się ono na auli Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, a poprowadziły je: Agnieszka Bukała – lekarz z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie, a także Emilia Obarzanek z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Prelegentki przekonywały obecne na spotkaniu panie, o tym jak ważna jest profilaktyka, a więc badania cytologiczne oraz mammograficzne. – Rak piersi jest drugą przyczyną zgonów kobiet z powodu nowotworów w Polsce. Niestety w naszym kraju tylko około 20 % przypadków raka piersi jest diagnozowanych we wczesnym stadium zaawansowania. Gdyby panie badały się regularnie, a co za tym idzie nowotwór piersi byłby wykrywany we wczesnej fazie, to szacujemy że udawałoby się uratować życie około 2,5 tysiąca kobiet rocznie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – nie tylko mammografia, ale przede wszystkim regularne samobadanie piersi – mówiła Agnieszka Bukała.DSC_0054

Zresztą skończyło się nie tylko na słowach – lekarka z Rzeszowa zademonstrowała też słuchaczkom na specjalnych fantomach piersi, jak je prawidłowo badać. Fantomy miały poukrywane guzki i każda z pań mogła spróbować je znaleźć i wyczuć. – Temat jest ważny. Niestety wciąż mało popularny. Jeździmy po całym Podkarpaciu i wszędzie jest nam niezwykle trudno zainteresować nim panie. Dlatego apelujemy również do panów – namawiajcie do badań swoje partnerki – przekonuje Agnieszka Bukała, która po zakończeniu wykładów w Stalowej Woli udzielała jeszcze zainteresowanym paniom indywidualnych porad i informacji.

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021