W powiecie

Bakterii w wodzie nie ma, ale trzeba czekać na oficjalny wynik

Bakterii w wodzie nie ma, ale trzeba czekać na oficjalny wynik

Wczoraj Zakład Gospodarki Komunalnej w Pysznicy poinformował, że w wodzie występują pojedyncze bakterie grupy coli. Ponowne badanie wykazało, brak tych bakterii, jednak na oficjalne wyniki trzeba poczekać i do tego czasu mieszkańcy nie mogą pić wody z wodociągu.   

Jak wynika z komunikatu podanego przez ZGK, 4 października na podstawie badań sanitarno – epidemiologicznych stwierdzony został brak przydatności wody do spożycia z wodociągu Pysznica ze względu na występowanie pojedynczych bakterii grupy coli. Woda z ujęcia nadawała się tylko do celów sanitarnych, a do spożycia po przegotowaniu. Dlatego też został uruchomiony punkt w ZGK przy ul. Wolności 295, w którym mieszkańcy mogą otrzymać wodę pitną.

Dziś zakład wydał drugi komunikat, w którym informuje, że prowadzone są działania naprawcze mające na celu poprawę jakości wody. Ponadto w próbce wody, która  została pobrana do badań 4 października nie stwierdzono żadnych bakterii. Jednak, by jednoznacznie potwierdzić przydatność wody do spożycia dziś ponownie zostały pobrane próbki do badań.

Jak informuje Jan Ślusarczyk, prezes ZGK obecnie zakład stara się znaleźć przyczynę pojawienia się bakterii. Zaznacza, że nie było prowadzonych żadnych prac, które by to mogły spowodować. Być może pojawienie się bakterii spowodowały opady deszczu, a studnie są na gminnych pastwiskach i nieużytkach.

– Wczoraj zostały wykonane badania, które pokazały, że woda jest wolna od jakichkolwiek bakterii. Dziś badania mają zostać powtórzone, mają one w sposób jednoznaczny potwierdzić ten wynik – mówi prezes Jan Ślusarczyk.
Wstępny wynik badań powinien być znany jutro po południu, a oficjalny będzie albo późnym wieczorem jutro albo w sobotę rano.
Do czasu wydania stosownej decyzji przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Stalowej Woli wody surowej z wodociągu nie można pić.  Wodę do picia można otrzymać w siedzibie spółki.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021