W Stalowej Woli

Bardzo mało pierwszaków w szkołach

Bardzo mało pierwszaków w szkołach

Ten rok jest wyjątkowy dla szkół podstawowych, to dlatego, że część obecnych siedmiolatków idzie już do drugiej klasy. W Stalowej Woli w ośmiu podstawówkach będzie, po jednej, góra dwie pierwsze klasy. A i w niektórych gimnazjach będzie tylko jedna lub dwie klasy pierwsze.

By nie oprowadzać, do sytuacji, że jedna placówka jest oblegana, a w drugiej brakuje uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjach, dla których organem prowadzącym jest Urząd Miasta, obowiązuje rejonizacja. Zatem nie ma żadnego kryterium naboru.
Całe miasto jest podzielone na obwody, konkretne ulice są przydzielone do poszczególnych szkół.  Odległość od placówki nie może wynosić więcej niż 3km, gdyż w przeciwnym razie, gmina musi zorganizować dowóz uczniom.

Oczywiście rodzice mają prawo zapisania dziecka do szkoły, która jest w obwodzie, ale też prawo wolnego wyboru. To znaczy, że mogą zapisać swoją pociechę do innej wybranej przez siebie szkoły. Jednakże warunkiem jest to, że w danej placówce są jeszcze miejsca po przyprowadzonym naborze z obwodu. Dyrektor ma obowiązek sprawdzić, czy z danego obwodu do szkoły wszystkie dzieci są zapisane. Gmina jeszcze w czasie roku szkolnego wyznacza, ile klas może zostać utworzonych w danej placówce po wakacjach.
Natomiast rejonizacja nie obowiązuje, w przypadku np. klas sportowych, tu brane są pod uwagę kryteria naboru.

W stalowowolskich podstawówkach w pierwszych klasach we wrześniu naukę rozpocznie około 150 dzieci, a w ubiegłym roku było ich około 800. Ten rocznik jest wyjątkowy z tego względu, że obecne siedmiolatki teraz są już drugoklasistami, gdyż obowiązkowo musiały pójść w ubiegłym roku jako sześciolatki do pierwszej klasy. Zatem był niejako podwójny nabór dla sześcio- i siedmiolatków. Dlatego też obecnie w klasach pierwszych jest tak mało uczniów, to ci, którzy zostali odroczeni z obowiązku szkolnego.
W Stalowej Woli jest osiem szkół podstawowych podlegających pod Urząd Miasta. W czterech największych zostało utworzone po dwie pierwsze klasy, tj. w PSP 3, PSP 7, PSP 11 i PSP 12, a w pozostałych po jednej. Są to mało liczne oddziały, w których liczba nie przekracza 20 dzieci.

Natomiast w pięciu gimnazjach w pierwszych klasach będzie się uczyć około 400 uczniów. Najwięcej, bo po 135 w Gimnazjum nr 4 i nr 5, a w pozostałych: Gimnazjum nr 2 – 62, Gimnazjum nr 6 – 21, Gimnazjum nr 7 – 39.  Oczywiście podane liczby mogą ulec jeszcze nieznacznej zmianie.
W Stalowej Woli jest jeszcze gimnazjum katolickie prowadzone przez diecezję, jest to publiczna placówka, w której nie obowiązuje rejonizacji, mogą tu przyjść uczniowie z całego miasta, a także z gmin ościennych gmin. W tym roku naukę rozpocznie tu około 130 gimnazjalistów w pięciu klasach.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021